7. (简答题 6.0分) Suppose that 75% of people in a certain metropolitan area live in the city and 25% of the people live in the suburbs. If 1200 people attending a certain concert represent a random sample from the metropolitan area, what is the probabilty that the number of people from the suburbs attending the conert will be fewer than 270?($(2)=0.9772 (1)=0.8413 (3)=0.9987 (333) = 0.9996
7. (简答题 6.0分) Suppose that 75% of people in a certain metropolitan area live in the city and 25% of the people live in the suburbs. If 1200 people attending a certain concert represent a random sample from the metropolitan area, what is the probabilty that the number of people from the suburbs attending the conert will be fewer than 270?($(2)=0.9772 (1)=0.8413 (3)=0.9987 (333) = 0.9996
A First Course in Probability (10th Edition)
10th Edition
ISBN:9780134753119
Author:Sheldon Ross
Publisher:Sheldon Ross
Chapter1: Combinatorial Analysis
Section: Chapter Questions
Problem 1.1P: a. How many different 7-place license plates are possible if the first 2 places are for letters and...
Related questions
Question

Transcribed Image Text:7. (简答题, 6.0分)
Suppose that 75% of people in a certain metropolitan area live in the city and 25% of the people live in the suburbs. If
1200 people attending a certain concert represent a random sample from the metropolitan area, what is the probabilty
(2)=0.9772 (1) = 0.8413
that the number of people from the suburbs attending the conert will be fewer than 270?(*
(3)=0.9987 (3.33) = 0.9996
beta
段落格式 • 字体
字号 B I U A, Ξ Ξ Ξ Ω ππ
P
23
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 2 steps with 2 images

Recommended textbooks for you

A First Course in Probability (10th Edition)
Probability
ISBN:
9780134753119
Author:
Sheldon Ross
Publisher:
PEARSON


A First Course in Probability (10th Edition)
Probability
ISBN:
9780134753119
Author:
Sheldon Ross
Publisher:
PEARSON
