64 ing on a horizontal, frictionless table. The block is pushed 5- o the spring, compressing it by 5.00 m, and is then released m rest. The spring begins to push the block back toward the 4- 3- uilibrium position at x = 0 m. The graph shows the 2. mponent of the force (in newtons) exerted by the spring on e block versus the position of the block (in meters) relative x(m) equilibrium. Use the graph to answer the questions. -5 -3 -1.1 4. -2 -3- ow much work W is done by the spring in pushing the block 4. om its initial position at x = -5.00 m to x = 2.64 m? -5- -6 W = J What is the speed v of the block when it reaches x = 2.64 m? m/s U = What is the maximum speed vmax of the block?
64 ing on a horizontal, frictionless table. The block is pushed 5- o the spring, compressing it by 5.00 m, and is then released m rest. The spring begins to push the block back toward the 4- 3- uilibrium position at x = 0 m. The graph shows the 2. mponent of the force (in newtons) exerted by the spring on e block versus the position of the block (in meters) relative x(m) equilibrium. Use the graph to answer the questions. -5 -3 -1.1 4. -2 -3- ow much work W is done by the spring in pushing the block 4. om its initial position at x = -5.00 m to x = 2.64 m? -5- -6 W = J What is the speed v of the block when it reaches x = 2.64 m? m/s U = What is the maximum speed vmax of the block?
Related questions
Question

Transcribed Image Text:A block of mass m = 5.33 kg is attached to a spring that is
F(N)
resting on a horizontal, frictionless table. The block is pushed
5-
into the spring, compressing it by 5.00 m, and is then released
4
from rest. The spring begins to push the block back toward the
equilibrium position at x = 0 m. The graph shows the
component of the force (in newtons) exerted by the spring on
the block versus the position of the block (in meters) relative
2-
1-
x(m)
to equilibrium. Use the graph to answer the questions.
-5
-3
-2
-1-1
2
4
-2
-3
How much work W is done by the spring in pushing the block
-4
from its initial position at x = -5.00 m to x = 2.64 m?
--5-
-6
W =
J
What is the speed v of the block when it reaches x = 2.64 m?
m/s
U =
What is the maximum speed vmax of the block?
m/s
Umax
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 3 steps with 3 images
