6. A population of scores has u = 44. In this population, a score of X = 40 corresponds to z =-0.50. What is the population standard deviation?
6. A population of scores has u = 44. In this population, a score of X = 40 corresponds to z =-0.50. What is the population standard deviation?
MATLAB: An Introduction with Applications
6th Edition
ISBN:9781119256830
Author:Amos Gilat
Publisher:Amos Gilat
Chapter1: Starting With Matlab
Section: Chapter Questions
Problem 1P
Related questions
Question
100%
![**Question 6:**
A population of scores has a mean (\(\mu\)) of 44. In this population, a score of \(X = 40\) corresponds to a z-score of \(z = -0.50\). What is the population standard deviation?
**Explanation:**
This question involves finding the population standard deviation using the given mean, raw score, and z-score. The z-score formula is:
\[ z = \frac{X - \mu}{\sigma} \]
Where:
- \( z \) is the z-score,
- \( X \) is the raw score,
- \( \mu \) is the mean of the population,
- \( \sigma \) is the population standard deviation.
In this case:
- \(\mu = 44\),
- \(X = 40\),
- \(z = -0.50\).
You can solve for the standard deviation \(\sigma\) by rearranging the formula:
\[ \sigma = \frac{X - \mu}{z} \]
Substitute the known values to find \(\sigma\).](/v2/_next/image?url=https%3A%2F%2Fcontent.bartleby.com%2Fqna-images%2Fquestion%2F8b3063ed-b002-41de-a183-fb693be67884%2Fd2253609-a28d-4e1b-a26b-8345ae39fd79%2Fu3oyngf_processed.jpeg&w=3840&q=75)
Transcribed Image Text:**Question 6:**
A population of scores has a mean (\(\mu\)) of 44. In this population, a score of \(X = 40\) corresponds to a z-score of \(z = -0.50\). What is the population standard deviation?
**Explanation:**
This question involves finding the population standard deviation using the given mean, raw score, and z-score. The z-score formula is:
\[ z = \frac{X - \mu}{\sigma} \]
Where:
- \( z \) is the z-score,
- \( X \) is the raw score,
- \( \mu \) is the mean of the population,
- \( \sigma \) is the population standard deviation.
In this case:
- \(\mu = 44\),
- \(X = 40\),
- \(z = -0.50\).
You can solve for the standard deviation \(\sigma\) by rearranging the formula:
\[ \sigma = \frac{X - \mu}{z} \]
Substitute the known values to find \(\sigma\).
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 2 steps

Recommended textbooks for you

MATLAB: An Introduction with Applications
Statistics
ISBN:
9781119256830
Author:
Amos Gilat
Publisher:
John Wiley & Sons Inc

Probability and Statistics for Engineering and th…
Statistics
ISBN:
9781305251809
Author:
Jay L. Devore
Publisher:
Cengage Learning

Statistics for The Behavioral Sciences (MindTap C…
Statistics
ISBN:
9781305504912
Author:
Frederick J Gravetter, Larry B. Wallnau
Publisher:
Cengage Learning

MATLAB: An Introduction with Applications
Statistics
ISBN:
9781119256830
Author:
Amos Gilat
Publisher:
John Wiley & Sons Inc

Probability and Statistics for Engineering and th…
Statistics
ISBN:
9781305251809
Author:
Jay L. Devore
Publisher:
Cengage Learning

Statistics for The Behavioral Sciences (MindTap C…
Statistics
ISBN:
9781305504912
Author:
Frederick J Gravetter, Larry B. Wallnau
Publisher:
Cengage Learning

Elementary Statistics: Picturing the World (7th E…
Statistics
ISBN:
9780134683416
Author:
Ron Larson, Betsy Farber
Publisher:
PEARSON

The Basic Practice of Statistics
Statistics
ISBN:
9781319042578
Author:
David S. Moore, William I. Notz, Michael A. Fligner
Publisher:
W. H. Freeman

Introduction to the Practice of Statistics
Statistics
ISBN:
9781319013387
Author:
David S. Moore, George P. McCabe, Bruce A. Craig
Publisher:
W. H. Freeman