6) We make four independent measurement of the conductivity of a certain material. We assume that the measurement errors are normal and have zero expectation. We also assume that all measurements have the same standard deviation. The measurement values are X1 = 10, X2 = 14, X3 = 7, X4 = 9. a) Estimate the conductivity and give a 95% confidence interval assuming that the standard deviation for one measurement is o = 4. b) Estimate the standard deviation. c) Test the hypothesis that the conductivity is 7 on the 10%-significance level assuming the standard deviation to be known and equal to o = 4. d) Give a 90% confidence interval assuming the standard deviation not known.
6) We make four independent measurement of the conductivity of a certain material. We assume that the measurement errors are normal and have zero expectation. We also assume that all measurements have the same standard deviation. The measurement values are X1 = 10, X2 = 14, X3 = 7, X4 = 9. a) Estimate the conductivity and give a 95% confidence interval assuming that the standard deviation for one measurement is o = 4. b) Estimate the standard deviation. c) Test the hypothesis that the conductivity is 7 on the 10%-significance level assuming the standard deviation to be known and equal to o = 4. d) Give a 90% confidence interval assuming the standard deviation not known.
MATLAB: An Introduction with Applications
6th Edition
ISBN:9781119256830
Author:Amos Gilat
Publisher:Amos Gilat
Chapter1: Starting With Matlab
Section: Chapter Questions
Problem 1P
Related questions
Question

Transcribed Image Text:6) We make four independent measurement of the conductivity of a certain material. We
assume that the measurement errors are normal and have zero expectation. We also assume
that all measurements have the same standard deviation. The measurement values are
X1 = 10, X2 = 14, X3 = 7, X4 = 9.
a) Estimate the conductivity and give a 95% confidence interval assuming that the standard
deviation for one measurement is o = 4.
b) Estimate the standard deviation.
c) Test the hypothesis that the conductivity is 7 on the 10%-significance level assuming the
standard deviation to be known and equal to o = 4.
d) Give a 90% confidence interval assuming the standard deviation not known.
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 2 steps with 1 images

Knowledge Booster
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, statistics and related others by exploring similar questions and additional content below.Recommended textbooks for you

MATLAB: An Introduction with Applications
Statistics
ISBN:
9781119256830
Author:
Amos Gilat
Publisher:
John Wiley & Sons Inc

Probability and Statistics for Engineering and th…
Statistics
ISBN:
9781305251809
Author:
Jay L. Devore
Publisher:
Cengage Learning

Statistics for The Behavioral Sciences (MindTap C…
Statistics
ISBN:
9781305504912
Author:
Frederick J Gravetter, Larry B. Wallnau
Publisher:
Cengage Learning

MATLAB: An Introduction with Applications
Statistics
ISBN:
9781119256830
Author:
Amos Gilat
Publisher:
John Wiley & Sons Inc

Probability and Statistics for Engineering and th…
Statistics
ISBN:
9781305251809
Author:
Jay L. Devore
Publisher:
Cengage Learning

Statistics for The Behavioral Sciences (MindTap C…
Statistics
ISBN:
9781305504912
Author:
Frederick J Gravetter, Larry B. Wallnau
Publisher:
Cengage Learning

Elementary Statistics: Picturing the World (7th E…
Statistics
ISBN:
9780134683416
Author:
Ron Larson, Betsy Farber
Publisher:
PEARSON

The Basic Practice of Statistics
Statistics
ISBN:
9781319042578
Author:
David S. Moore, William I. Notz, Michael A. Fligner
Publisher:
W. H. Freeman

Introduction to the Practice of Statistics
Statistics
ISBN:
9781319013387
Author:
David S. Moore, George P. McCabe, Bruce A. Craig
Publisher:
W. H. Freeman