4. Use this information to answer Question 4-5: Consider a reverse biased pn junction made of silicon as shown below. The doping densities in the p- and n-sides are NA = Np = 1x 1016 cm-3. Carrier lifetimes are T, = T, = 10-, Light The reverse bias is large enough to make the minority carrier concentration become zero at the junction. The depletion region width is small enough to be ignored, zn Zp = 0. The quasi-neutral p-type region is short, W
4. Use this information to answer Question 4-5: Consider a reverse biased pn junction made of silicon as shown below. The doping densities in the p- and n-sides are NA = Np = 1x 1016 cm-3. Carrier lifetimes are T, = T, = 10-, Light The reverse bias is large enough to make the minority carrier concentration become zero at the junction. The depletion region width is small enough to be ignored, zn Zp = 0. The quasi-neutral p-type region is short, W
Introductory Circuit Analysis (13th Edition)
13th Edition
ISBN:9780133923605
Author:Robert L. Boylestad
Publisher:Robert L. Boylestad
Chapter1: Introduction
Section: Chapter Questions
Problem 1P: Visit your local library (at school or home) and describe the extent to which it provides literature...
Related questions
Question
PLS SHOW ME THE SOLUTION FOR THIS

Transcribed Image Text:4. Use this information to answer Question 4-5:
Consider a reverse biased pn junction made of silicon as shown below. The doping densities in the p- and n-sides
are NA = Np = 1 x 1016 cm-3. Carier lifetimes are T = T, = 10-6 s
Light
The reverse bias is large enough to make the minority carrier concentration become zero at the junction. The
depletion region width is small enough to be ignored, Zn = Zp = 0. The quasi-neutral p-type region is short, W =
1 um « Ln while the quasi-neutral n-type region is long, L = 100 um > Lp. where Ln and Lp are the diffusion
lengths of electron in the p-side and hole in the n-side, respectively.
First, assume there is no light illumination and calculate the current density in unit of A/cm?.
Answers within 5% error will be considered correct.
Hint: Note that this is a combination of short- and long-diode. On the p-side you have a short diode with no
recombination while on the n-side you have a long diode with recombination. You will need to use the appropriate
equations for the p- and n-regions.
3.9385e-10
V Correct
5. Now the surface of the silicon on the p-side is illuminated with light as shown above. Assume all incident light is
W, and creates an excess minority concentration of An(z = -W) =
instantly absorbed at the surface, =
1x 1010 cm3. Calculate the current density in unit of A/cm?.
Answers within 59% error will be considered correct.
5.76e-4
Correct
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
This is a popular solution!
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 2 steps

Knowledge Booster
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, electrical-engineering and related others by exploring similar questions and additional content below.Recommended textbooks for you

Introductory Circuit Analysis (13th Edition)
Electrical Engineering
ISBN:
9780133923605
Author:
Robert L. Boylestad
Publisher:
PEARSON

Delmar's Standard Textbook Of Electricity
Electrical Engineering
ISBN:
9781337900348
Author:
Stephen L. Herman
Publisher:
Cengage Learning

Programmable Logic Controllers
Electrical Engineering
ISBN:
9780073373843
Author:
Frank D. Petruzella
Publisher:
McGraw-Hill Education

Introductory Circuit Analysis (13th Edition)
Electrical Engineering
ISBN:
9780133923605
Author:
Robert L. Boylestad
Publisher:
PEARSON

Delmar's Standard Textbook Of Electricity
Electrical Engineering
ISBN:
9781337900348
Author:
Stephen L. Herman
Publisher:
Cengage Learning

Programmable Logic Controllers
Electrical Engineering
ISBN:
9780073373843
Author:
Frank D. Petruzella
Publisher:
McGraw-Hill Education

Fundamentals of Electric Circuits
Electrical Engineering
ISBN:
9780078028229
Author:
Charles K Alexander, Matthew Sadiku
Publisher:
McGraw-Hill Education

Electric Circuits. (11th Edition)
Electrical Engineering
ISBN:
9780134746968
Author:
James W. Nilsson, Susan Riedel
Publisher:
PEARSON

Engineering Electromagnetics
Electrical Engineering
ISBN:
9780078028151
Author:
Hayt, William H. (william Hart), Jr, BUCK, John A.
Publisher:
Mcgraw-hill Education,