4. If a missile was launched from West Africa toward the North Pole, which direction (North, East, South, West) would it deflect? If a missile was launched from Peru towards the South Pole, which direction would it deflect?
Q: 10. In the opening scene of the movie “Gravity” Dr Ryan Stone (Sandra Bullock) and Matt Kowalsky…
A: z1=400km r1=z1+Rr1=4×105+6.378×106r1=6.778×106m R is the radius of earth. z2=600km…
Q: . A planet moves fastest during its orbit around the Sun when... a. it is closest to the Sun and…
A:
Q: he degrees counterclockwise are all wrong.
A:
Q: The sun is 333000 times as massive as earth, and they are a distance r apart. At what distance x…
A:
Q: 7. An airplane is taking off with a speed of 260 km/h with its nose at an angle of inclination of 35…
A:
Q: 12) Two masses, one 7.5 × 109 kg and the other 3.0 × 109 kg, are placed along the x and y axes as…
A:
Q: You are a person with incredible arm strength. You throw a ball of mass m = 2 kg horizontally with…
A:
Q: 4. Determine the gravitational field 300 km above the surface of the Earth. How does tnis compare to…
A: Given: The height of the point from the earth's surface is 300 km.
Q: 1. The Soyuz are a Russian spacecraft used to take astronauts to the International Space Station…
A:
Q: It's time for the game Where's That Satellite! What celestial body is your satellite orbiting if you…
A: Given: period T = 8.2 hr altitude r = 94.2*106 m
Q: 2. A space shuttle is orbiting around the Earth at a height, h. If the orbital velocity of the…
A:
Q: 2. Calculate the magnitude of force of gravitational attraction between two metal balls used in…
A: Answer:- Given Mass of first ball (m1) = 7.26 kg Mass of second ball(m2) = 7.26 kg Distance (r)…
Q: How many satellites have been launched into orbit around the earth? a. 10 to 50 b. 50 to 200 c.…
A: Its over 1000.
Q: 12. A geosynchronous Earth satellite is one that has an orbital period of precisely 1 day. Such…
A: The orbital period of a geosynchronous satellite is the same as that of the Earth. The…
Q: 4. A satellite orbits the earth at 34.5 km above the surface of the planet. It was put there by the…
A: The distance of the satellite from the surface of the Earth, The radius of the Earth, The mass of…
Q: 4. Calculate the work done in moving a satellite from the surface of the earth to 200 miles out in…
A: Mass of satellite m2 = 5 ton Distance x = 200 miles
Q: 10. A satellite is in a circular orbit around an unknown planet. The satellite has a speed of 2.15 x…
A: In the given question, Orbital speed of 1st satellite = v1 = 2.15×104 m/s Radius of 1st satellite =…
Q: When a satellite is a distance d from the center of Earth, the magnitude of the gravitational force…
A:
Q: 6. Assuming that the Moon is revolving around the center of the Earth (? = 3.84 × 108m) and…
A:
Q: Suppose you are standing on a field, which is at a latitude of 40 5/6', and that you are 2.0 m tall.…
A: Latitude gives your vertical angular position from the center, where the equator is 0°. This angle…
Q: Which of these has not been suggested as a method to possibly deflect an asteroid from hitting…
A: We cannot suggest using its own gravity to change its direction of motion so that it cannot hit the…
Q: You and a friend set up an umbrella and chairs at Torrey Pines State Beach. Your friend goes boogie…
A: Since you have asked multiple questions, we will solve the first question for you. If you want any…
Q: A spacecraft departing from a 200 km LEO has a total AV of 10 km/s. Determine the following: a) The…
A:
Q: 3. A 1-kg mass at sea level on Earth (g = 9.80 m/s²) weighs 2.2 lbs. How much would a baseball (m =…
A: Given- weight of 1 kg mass at sea level on earth = 2.2 lbs acceleration due…
Q: 15. An object is dropped above the surface of planet Nexus and falls 11.2 meters in 2.4 seconds.…
A: “Since you have posted multiple questions, we will provide the solution only to the first question…
Q: When a communication satellite is placed in a geosynchronous orbit above the equator, it remains…
A: a) no, it is not possible possible to put a satellite into an orbit so that it remains fixed above…
Q: 29. Use concepts from the previous problem to find the speed of Pluto at each extreme of its orbit…
A:


Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 2 steps

- Suppose a spacecraft orbits the moon in a very low, circular orbit, just a few hundred meters above the lunar surface. The moon has a diameter of 3500 km, and the free-fall acceleration at the surface is 1.6 m/s2. The direction of the net force on the craft isA. Away from the surface of the moon.B. In the direction of motion.C. Toward the center of the moon.D. Nonexistent, because the net force is zero.A satellite is in a circular orbit around an unknown planet. The satellite has a speed of 1.16 x 104 m/s, and the radius of the orbit is 1.14 x 10° m. A second satellite also has a circular orbit around this same planet. The orbit of this second satellite has a radius of 7.86 x 106 m. What is the orbital speed of the second satellite? Number UnitsCM-2 A water molecule consists of an oxygen atom with y a mass of 16.0u (u is one atomic mass unit) and two hydrogen atoms, each with a mass of 1.00u. The distance of each hydrogen atom from the center of the oxygen atom is 0.100nm (n=10"). The angle between the hydrogen atoms is 106°. Suppose that a coordinate system is used such that the x axis splits the angle between the two hydrogen atoms as shown to the right. a) Find the y coordinate of the center of mass of the water molecule. b) Find the x coordinate in nm of the center of mass of the water molecule. 0.100nm, 53.0° 53.0° 0.100nm 梦 0 hp
- 7.) A sateltle orbits at a height of 6,000 km above the earth’s surface. REarth = 6.38 × 106 m, mEarth = 5.98 × 1024 kg. What is the magnitude of the gravitational acceleration g at this height, in m/s2? Use G = 6.67 × 10-11 N·m2/kg2. Your answer needs to have 2 significant figures, including the negative sign in your answer if needed. Do not include the positive sign if the answer is positive. No unit is needed in your answer, it is already given in the question statement.5.) Imagine a 5.00 kg mass hanging from a rope on a planet with a value of g=0.500 m/s^2. In addition, there is a spring that goes straight down from the mass to the ground, and the spring has a spring constant of k=20 N/m. The spring has been stretched from its equilibrium position by 4.00 cm. The rope will break if the tension exceeds 5 N. (5a) Draw a free-body diagram for the mass, labeling all forces. (5b) What is the tension in the rope? (5c) The mass is slowly lifted using the rope, so that the spring continues to stretch. How many more centimeters can you stretch the spring before the rope breaks?choose all that apply to centripetal force. A. twice the radius needs half the centripetal force. x B. Gravitational and electrical forces can produce centripetal forces. C. Twice the speed needs four times the centripetal force. D. Centripetal force depends on the mass, tangential speed and radius of the curvature. E. Centripetal force depends on tangential spreed and radius of curvature . F. Measured in the units of N or kg m/s^2 G. Any type of force directed towards a fixed center. I chose everything except answer E and got it wrong.