2A.4 Loss of catalyst particles in stack gas. (a) Estimate the maximum diameter of microspherical catalyst particles that could be lost in the stack gas of a fluid cracking unit under the following conditions: Gas velocity at axis of stack Gas viscosity Gas density Density of a catalyst particle = 1.0 ft/s (vertically upward) = 0.026 cp = 0.045 lb/ft³ = 1.2 g/cm³ Express the result in microns (1 micron = 10-6 m = = 1μm). (b) Is it permissible to use Stokes' law in (a)? Answers: (a) 110 μm; Re = 0.93
2A.4 Loss of catalyst particles in stack gas. (a) Estimate the maximum diameter of microspherical catalyst particles that could be lost in the stack gas of a fluid cracking unit under the following conditions: Gas velocity at axis of stack Gas viscosity Gas density Density of a catalyst particle = 1.0 ft/s (vertically upward) = 0.026 cp = 0.045 lb/ft³ = 1.2 g/cm³ Express the result in microns (1 micron = 10-6 m = = 1μm). (b) Is it permissible to use Stokes' law in (a)? Answers: (a) 110 μm; Re = 0.93
Elements Of Electromagnetics
7th Edition
ISBN:9780190698614
Author:Sadiku, Matthew N. O.
Publisher:Sadiku, Matthew N. O.
ChapterMA: Math Assessment
Section: Chapter Questions
Problem 1.1MA
Related questions
Question

Transcribed Image Text:2A.4 Loss of catalyst particles in stack gas.
(a) Estimate the maximum diameter of microspherical catalyst particles that could be lost in
the stack gas of a fluid cracking unit under the following conditions:
Gas velocity at axis of stack
Gas viscosity
Gas density
Density of a catalyst particle
1.0 ft/s (vertically upward)
= 0.026 ср
0.045 lb/ft³
1.2 g/cm³
=
=
= 1µm).
Express the result in microns (1 micron = 10-6 m =
(b) Is it permissible to use Stokes' law in (a)?
Answers: (a) 110 µm; Re = 0.93

Transcribed Image Text:6A.5 Sphere diameter for a given terminal velocity.
(a) Explain how to find the sphere diameter D corresponding to given values of V∞, P, Psph, µ,
and g by making a direct construction on Fig. 6.3-1.
(b) Rework Problem 2A.4 by using Fig. 6.3-1.
(c) Rework (b) when the gas velocity is 10 ft/s.
Expert Solution

Step 1
2A.4:
Given;
Solution:
Trending now
This is a popular solution!
Step by step
Solved in 3 steps

Knowledge Booster
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, mechanical-engineering and related others by exploring similar questions and additional content below.Recommended textbooks for you

Elements Of Electromagnetics
Mechanical Engineering
ISBN:
9780190698614
Author:
Sadiku, Matthew N. O.
Publisher:
Oxford University Press

Mechanics of Materials (10th Edition)
Mechanical Engineering
ISBN:
9780134319650
Author:
Russell C. Hibbeler
Publisher:
PEARSON

Thermodynamics: An Engineering Approach
Mechanical Engineering
ISBN:
9781259822674
Author:
Yunus A. Cengel Dr., Michael A. Boles
Publisher:
McGraw-Hill Education

Elements Of Electromagnetics
Mechanical Engineering
ISBN:
9780190698614
Author:
Sadiku, Matthew N. O.
Publisher:
Oxford University Press

Mechanics of Materials (10th Edition)
Mechanical Engineering
ISBN:
9780134319650
Author:
Russell C. Hibbeler
Publisher:
PEARSON

Thermodynamics: An Engineering Approach
Mechanical Engineering
ISBN:
9781259822674
Author:
Yunus A. Cengel Dr., Michael A. Boles
Publisher:
McGraw-Hill Education

Control Systems Engineering
Mechanical Engineering
ISBN:
9781118170519
Author:
Norman S. Nise
Publisher:
WILEY

Mechanics of Materials (MindTap Course List)
Mechanical Engineering
ISBN:
9781337093347
Author:
Barry J. Goodno, James M. Gere
Publisher:
Cengage Learning

Engineering Mechanics: Statics
Mechanical Engineering
ISBN:
9781118807330
Author:
James L. Meriam, L. G. Kraige, J. N. Bolton
Publisher:
WILEY