2 - 250 mm -- 250 mm 350 mm 300 mm
Q: I find a spring that is labeled "80 N/m", but it is actually 3.5 inches long. I fasten a beam…
A: The length of the spring is given to be 3.5 inches. And it has been fastened from a beam 789mm above…
Q: The motion of a particle is given by x(t)=(8) cm Cos(13t), where t is in s. What is the first time…
A: WE KNOW THAT
Q: A 2.50-kg mass is attached to a vertical spring with spring constant, k=96.0 N/m and allowed to…
A:
Q: A 17.2-kg mass is attached to a horizontal frictionless spring. The system has a spring with a…
A:
Q: 0.01 m Note: Figere net own to scale.
A: Mass = 0.04 kg Length L = 1.2 m
Q: A spring with force constant 311 N/m is in a compressed state, 0.417 m shorter than its relaxed…
A:
Q: A box is attached to a spring and at rest at the equilibrium position of the spring when a bullet…
A: When the body is placed at the surface with coefficient of friction μ, the friction force is given…
Q: A mass of 0.83 kg is initially traveling at 6.1 m/s across a horizontal, frictionless surface. It…
A: Since the mass comes to rest, the final kinetic energy of the mass is zero. Apply conservation of…
Q: A child is on a swing. At the bottom of the swing’s oscillation, the speed and height above the…
A:
Q: A 0.27 kg mass is held against a compressed spring with a spring constant of 84.9 N/m. The mass is…
A: Using work energy theorem Ki+Ui+Wnc=Kf+Uf0+12kx2-μmgx=12mv2+0v=kx2m-2μgx
Q: You pull on a string with a horizontal force of magnitude Fyb = 43 N that is attached to a block of…
A: Given data: Horizontal force Fyb = 43 N Block's mass mb = 7.5 kg Cylinder mass mc = 5 kg Radius r =…
Q: m x=0 x = x₂ i (a) Find the speed the block has as it passes through equilibrium if the horizontal…
A: Mass(m) = 2 kg Expansion (xi)= 4.60 cm Spring constant (k) = 550 N/m
Q: air friction, the system oscillates by swinging back and forth in a vertical plane. If the string is…
A: Solution
Q: 24. A block of mass m=2 kg is held compressing a spring with k=600 N/m a distance z=0.2 m on a rough…
A:
Q: A 205 g205 g object is attached to a spring that has a force constant of 77.5 N/m.77.5 N/m. The…
A: Mass of object is Force constant is Amplitude or distance traveled by object to right of equilibrium…
Q: A mass weighing 20 pounds stretches a spring 6 inches. The mass is initially released from rest from…
A:
Q: A 0.87 kg block on a connected to a spring (whose spring constant is 3.80 N/m). The horizontal…
A:
Q: A 1.70-kg mass is attached to a vertical spring with spring constant, k=93.0 N/m and allowed to…
A:
Q: A block of mass m = 2.00 kg is attached to a spring of force constant k = 590 N/m as shown in the…
A: The energy stored in spring will be transformed into the kinetic energy of the block when it reaches…
Q: What is the maximum speed of the block? Vmax = 6.00 m/s A 3.00-kg block is connected to two ideal…
A:
Q: A 20.0 g marble is fired vertically upward using a spring gun. The spring must be compressed 16.0…
A: Given: mass,m = 20 g compression in spring, y = 16 cm = 01.6 m height, h = 15 m
Q: The springs of a pickup truck act like a single spring with a force constant of k = 1.05 × 105 N/m.…
A:
Q: A 0.55 kg block attached to a spring with force constant 140 N/m is free to move on a frictionless,…
A: mass of block (m) = 0.55 kg force constant (k) = 140 N/mInitial stretch of spring (A) = 0.13 m
Q: A 1.8 kg mass attached to a horizontal spring oscillates at a frequency of 2.1 Hz. At t =0 s, the…
A:
Q: Cylinder, Spring, and Block on Ramp You pull on a string with a horizontal force of magnitude F = 40…
A: Given that the value of mass and spring constant and force and radius. Then We have to determine the…
Q: A 2.50-kg mass is attached to a vertical spring with spring constant, k=96.0 N/m and allowed to…
A: Given: The mass of the object is 2.5 kg. The spring constant is 96 N/m. The amplitude of the system…
Q: It takes a flea 1.25 × 10−3 s to reach a peak speed of 0.757 m/s. Mass of the flea is 0.462 ×…
A: Time is Speed is Total mass is The maximum output of muscle is The weight of muscle is of total…
Q: A frictionless spring with a 6-kg mass can be held stretched 1.4 meters beyond its natural length by…
A:
Q: A pitcher supplies a power of P = 203 W to a baseball of mass m = 0.095 kg for a period of t = 0.29…
A: Write the expression for the power supplied to the baseball, that is, the rate of energy…
Q: An instrument to measure the acceleration of gravity on Mars is constructed of a spring from which…
A:
Q: A horizontal spring on a frictionless surface with a spring constant of 50 N/m is compressed 0.4 m…
A: We will use conservation of energy,
Q: A simple pendulum is made from a 0.666-m-long string and a small ball attached to its free end.…
A:
Q: m If the mass is released from rest when 0 = 75.4°, at which values of 0 does the mass have half of…
A: Length of pendulum L Mass m Angle is 75.4° ( at the moment of releasing)
Q: simple pendulum, consisting of a mass of 2.0 kg, is attached to the end of string with unknown…
A: Given that: The mass of a pendulum is m=2.0 kg The speed of the mass at bottom of the swing is v=3.3…
Q: A mass resting on a horizontal, frictionless surface is attached to one end of a spring; the other…
A: Write the given values with the suitable variables. W=3 Jx=0.13 ma=12 m/s2 Here, W, x, and a are the…
Q: A 1 kg pendulum is held 2 meters above the ground and released. How fast is the pendulum traveling…
A:
Q: A 2.85 kgkg block on a horizontal floor is attached to a horizontal spring that is initially…
A: Apply Newton’s second law at the vertical motion of the block, then n-mg=0n=mg=2.85 kg9.8 m/s2=27.93…
A constant force of F acts on a mass as shown. The mass starts its motion from rest at position 1, the unstretched length of the spring is 250 mm, and the spring modulus is k=1,5 kN/m. Neglecting the friction, determine the required force F to cause the 2−kg mass to have a speed of v2=1,5 m/s at position 2.


Step by step
Solved in 2 steps

- 10.The 20 kg block is sliding down an inclined plane at a 30 ° inclined friction and is stopped by a spring with a spring constant k = 2 x 10 ^ 4 N / m. The block shifted to a total distance of 4 m from the point where it was released to the point where it stopped with the resistance of the spring. How many meters is the bow compressed when the block stops? (g = 10 m / s ^ 2)The system is released from rest with no slack in the cable and with the spring stretched 200 mm. Determine the distance s traveled by the 3.6-kg cart before it comes to rest (a) if m approaches zero and (b) if m = 2.4 kg. Assume no mechanical interference and no friction. The distance s is positive if up the incline, negative if down. k = 105 N/m 3.6 kg 25° m Answers: (a) m = 0, S = (b) m = 2.4 kg, S = i
- A0.62 kg mass is held against the a compressed spring and released from rest. The linear spring is positioned horizontally across a frictionless surface. It has a spring constant of 609 N/m and is initially compressed by a distance of 0.134 m from its equilibrium position. With what speed does the mass leave the spring?A mass of 0.4 kg is held against compressed spring and released from rest while upon a horizontal, frictionless surface. The spring constant of the spring is 890 N/m and the mass leaves the spring with a speed of 7.51 m/s. Assume that the spring pushes the mass across the surface. By what amount was the spring initially compressed relative to its equilibrium position?A 50 g mass on the end of a horizontal spring( k=80 N/m) is moving at a speed of 2m/s when 3.4cm from equilibrium. What is the maximum acceleration experienced by the mass?
- At sea level, at a latitude where g= 9.80 m/s^2, a pendulum that takes 3.00 s for a complete swing back and forth has a length of 2.24 m. What is the value of g in m/s2 at a location where the length of such a pendulum is 2.52 m? Question 13 options: 8.72 11.0 12.2 10.1 9.60A mass of 1kg is attached to a spring with a spring constant of k=10 N/m. you stretch the spring to distance A from equilibrium and let go. The mass oscillates with a certain period, frequency, and total energy. Now stretch the spring to a distance of 3A. compared to the original total energy E, what is the new total energy of the system now?hass weighing 20 pounds stretches a spring 6 inches. The mass is initially released from rest from a point 9 inches below the equilibrium position. (a) Find the position x of the mass at the timest= 1/12, 1/8, 1/6, 11/4, and 91/32 s. (Use g = 32 ft/s? for the acceleration due to gravity.) x(n/12) = ft x(n/8) = ft x(п/6) — ft x(п/4) — ft x(9n/32) ft (b) What is the velocity of the mass when t = 3t/16 s? ft/s In which direction is the mass heading at this instant? O downward O upward (c) At what times does the mass pass through the equilibrium position? п 3D 0, 1, 2, ..
- The 10-kg block is released with a speed of 5 m/s when the spring is unstretched. The coefficient of kinetic friction between the block and the inclined surface is 0.2. What is the speed of the block when it has slid 1 m down the surface? k = 200 N/m 5 m/s 30° 4.27 m/s O 3.85 m/s O 5.64 m/s O 3.38 m/s O 7.17 m/sConsider a spring with a spring constant of (12.6 + A) N/m. What mass would you need to hang on the spring to achieve a period of (0.500 + B/100) s? Give your answer in grams (g) with 3 significant figures. A=20 B=78Info from slide 3: The mass of the pendulum is 45g. The length L is 0.5m. The intial angular displacement was 25 degrees, though this probably wouldn't be necessary for this problem.