Unitary Method
The word “unitary” comes from the word “unit”, which means a single and complete entity. In this method, we find the value of a unit product from the given number of products, and then we solve for the other number of products.
Speed, Time, and Distance
Imagine you and 3 of your friends are planning to go to the playground at 6 in the evening. Your house is one mile away from the playground and one of your friends named Jim must start at 5 pm to reach the playground by walk. The other two friends are 3 miles away.
Profit and Loss
The amount earned or lost on the sale of one or more items is referred to as the profit or loss on that item.
Units and Measurements
Measurements and comparisons are the foundation of science and engineering. We, therefore, need rules that tell us how things are measured and compared. For these measurements and comparisons, we perform certain experiments, and we will need the experiments to set up the devices.
#9
![# Solving Equations Involving Fractions
In this exercise, we will practice solving equations with fractions. Each equation involves solving for the unknown variable, with some requiring rounding to the nearest tenth.
### Problem Set
**Problem 3:**
\[ \frac{2 \frac{1}{5}}{5} = \frac{w}{7 \frac{3}{4}} \]
**Problem 6:**
\[ \frac{P}{7 \frac{4}{5}} = \frac{3 \frac{1}{8}}{5 \frac{1}{4}} \]
**Problem 9:**
\[ \frac{1.2}{7 \frac{5}{8}} = \frac{3 \frac{4}{5}}{a} \]
**Problem 12:**
\[ \frac{0.45}{8.13} = \frac{x}{32.7} \]
The value of \( x \) is calculated and given as \( x = 2 \).
### Additional Problem
**Word Problem:**
A shopper bought 6 apples for $1.98. How much would 20 apples cost?
\[ \text{Cost of 20 apples:} \ \boxed{6.60} \]
The answer is given through the proportion calculation which translates to a total cost of $6.60 for 20 apples.
---
**Note:** In these exercises, you will need to use algebraic methods to solve each equation, ensuring to convert mixed numbers and improper fractions as necessary. You may also need to simplify fractions and solve for the unknown variable.](/v2/_next/image?url=https%3A%2F%2Fcontent.bartleby.com%2Fqna-images%2Fquestion%2F0430c712-8742-4dc1-92bc-b9a5e9a9288b%2Fec5122ce-19a5-4467-a62f-347d06d2206a%2Fdew0g6_reoriented.jpeg&w=3840&q=75)
![](/static/compass_v2/shared-icons/check-mark.png)
Step by step
Solved in 2 steps with 2 images
![Blurred answer](/static/compass_v2/solution-images/blurred-answer.jpg)
![Algebra and Trigonometry (6th Edition)](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9780134463216/9780134463216_smallCoverImage.gif)
![Contemporary Abstract Algebra](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781305657960/9781305657960_smallCoverImage.gif)
![Linear Algebra: A Modern Introduction](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781285463247/9781285463247_smallCoverImage.gif)
![Algebra and Trigonometry (6th Edition)](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9780134463216/9780134463216_smallCoverImage.gif)
![Contemporary Abstract Algebra](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781305657960/9781305657960_smallCoverImage.gif)
![Linear Algebra: A Modern Introduction](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781285463247/9781285463247_smallCoverImage.gif)
![Algebra And Trigonometry (11th Edition)](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9780135163078/9780135163078_smallCoverImage.gif)
![Introduction to Linear Algebra, Fifth Edition](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9780980232776/9780980232776_smallCoverImage.gif)
![College Algebra (Collegiate Math)](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9780077836344/9780077836344_smallCoverImage.gif)