.. initial acid concentration is 0.042mol/L Calculate the initial [H,0'] in mol/L in the weak acid sample using the initial pH measurement. Show all work. Given: Initial pH = 3.30 pH = -log(H30'] can be used [H30*] = 10PH M (H30°] = 103.30M [H30"] = 5.0119 x 10“ M .. Initial (H30°] is 5.01 x 104 mol/L
.. initial acid concentration is 0.042mol/L Calculate the initial [H,0'] in mol/L in the weak acid sample using the initial pH measurement. Show all work. Given: Initial pH = 3.30 pH = -log(H30'] can be used [H30*] = 10PH M (H30°] = 103.30M [H30"] = 5.0119 x 10“ M .. Initial (H30°] is 5.01 x 104 mol/L
Chemistry
10th Edition
ISBN:9781305957404
Author:Steven S. Zumdahl, Susan A. Zumdahl, Donald J. DeCoste
Publisher:Steven S. Zumdahl, Susan A. Zumdahl, Donald J. DeCoste
Chapter1: Chemical Foundations
Section: Chapter Questions
Problem 1RQ: Define and explain the differences between the following terms. a. law and theory b. theory and...
Related questions
Question
Hi, Can you answer the question in the photo with a white background. The picture in a yellow background is additional information to help solve the question. Thanks!

Transcribed Image Text:Using the data from questions 3 and 4, calculate the experimental value of K, for
this unknown acid using an ICE table.
![Given:
V of unknown acid = 0.25L
V of 0.1M NAOH = 0.105L
HA (ag) + NaOH (ag) -> NaA (aq) + H20)
meaning its a 1:1 reaction
Vi*Sı = V2*S2 can be used
Cunknown acid = (0.105L x 0.1mol/L) / (0.25L)
= 0.042mol/L
initial acid concentration is 0.042mol/L
Calculate the initial [H,O'] in mol/L in the weak acid sample using the initial pH
measurement. Show all work.
Given:
Initial pH = 3.30
pH = -log(H30*] can be used
[H30*] = 10PH M
[H30°] = 103.30M
[H30*] = 5.0119 x 10“ M
.. Initial [H30*] is 5.01 x 104 mol/L](/v2/_next/image?url=https%3A%2F%2Fcontent.bartleby.com%2Fqna-images%2Fquestion%2Fe6c01edc-48ff-4ba3-8215-6249ad0ead9e%2F097c0e33-77f1-4d18-87e4-175d86e89d99%2Fg9xst0i_processed.png&w=3840&q=75)
Transcribed Image Text:Given:
V of unknown acid = 0.25L
V of 0.1M NAOH = 0.105L
HA (ag) + NaOH (ag) -> NaA (aq) + H20)
meaning its a 1:1 reaction
Vi*Sı = V2*S2 can be used
Cunknown acid = (0.105L x 0.1mol/L) / (0.25L)
= 0.042mol/L
initial acid concentration is 0.042mol/L
Calculate the initial [H,O'] in mol/L in the weak acid sample using the initial pH
measurement. Show all work.
Given:
Initial pH = 3.30
pH = -log(H30*] can be used
[H30*] = 10PH M
[H30°] = 103.30M
[H30*] = 5.0119 x 10“ M
.. Initial [H30*] is 5.01 x 104 mol/L
Expert Solution

This question has been solved!
Explore an expertly crafted, step-by-step solution for a thorough understanding of key concepts.
Step by step
Solved in 2 steps with 2 images

Knowledge Booster
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, chemistry and related others by exploring similar questions and additional content below.Recommended textbooks for you

Chemistry
Chemistry
ISBN:
9781305957404
Author:
Steven S. Zumdahl, Susan A. Zumdahl, Donald J. DeCoste
Publisher:
Cengage Learning

Chemistry
Chemistry
ISBN:
9781259911156
Author:
Raymond Chang Dr., Jason Overby Professor
Publisher:
McGraw-Hill Education

Principles of Instrumental Analysis
Chemistry
ISBN:
9781305577213
Author:
Douglas A. Skoog, F. James Holler, Stanley R. Crouch
Publisher:
Cengage Learning

Chemistry
Chemistry
ISBN:
9781305957404
Author:
Steven S. Zumdahl, Susan A. Zumdahl, Donald J. DeCoste
Publisher:
Cengage Learning

Chemistry
Chemistry
ISBN:
9781259911156
Author:
Raymond Chang Dr., Jason Overby Professor
Publisher:
McGraw-Hill Education

Principles of Instrumental Analysis
Chemistry
ISBN:
9781305577213
Author:
Douglas A. Skoog, F. James Holler, Stanley R. Crouch
Publisher:
Cengage Learning

Organic Chemistry
Chemistry
ISBN:
9780078021558
Author:
Janice Gorzynski Smith Dr.
Publisher:
McGraw-Hill Education

Chemistry: Principles and Reactions
Chemistry
ISBN:
9781305079373
Author:
William L. Masterton, Cecile N. Hurley
Publisher:
Cengage Learning

Elementary Principles of Chemical Processes, Bind…
Chemistry
ISBN:
9781118431221
Author:
Richard M. Felder, Ronald W. Rousseau, Lisa G. Bullard
Publisher:
WILEY