650.Homework
pdf
keyboard_arrow_up
School
University of Massachusetts, Amherst *
*We aren’t endorsed by this school
Course
650
Subject
Industrial Engineering
Date
Dec 6, 2023
Type
Pages
9
Uploaded by izzyceraso
Unit 1
1.3
A. Download time is considered a continuous numerical variable / quantitative because it
can take any real value within a specific range. In other words, there is no restriction on
the possible values the download time can have, and it can be measured with great
precision, even beyond the decimal point.
B. The download time is considered a ratio-scaled variable because it possesses all the
properties of a numerical variable while also having a meaningful and absolute zero
point. A ratio-scaled variable allows for the meaningful interpretation of ratios between
measurements.
1.6
a.
Categorical, nominal scale
b.
Numerical, continuous, ratio scale
c.
Categorical, nominal scale
d.
Numerical, discrete, ratio scale
e.
Categorical, nominal scale
1.7
a.
Numerical, ratio scale, continuous
b.
Categorical, nominal scale
c.
Categorical, nominal scale
d.
Numerical, ratio scale, discrete
1.23
a.
Given the availability of a comprehensive list comprising full-time students, several
sampling approaches could be employed. For instance, a straightforward random
selection of 200 students could be undertaken. In the event that student contentment
regarding campus life, which might undergo random variations across the student body, is
of interest, an alternative method involves systematically selecting every twentieth
student from the population frame. Should the investigation extend to potential variations
in student contentment based on gender and academic standing, a more intricate approach
may be warranted. This could entail employing a stratified sampling technique utilizing
eight distinct strata encompassing female freshmen through female seniors, as well as
male freshmen through male seniors. In situations where the hypothesis suggests that
fluctuations in student satisfaction with campus life are comparable both within and
between certain clusters, a cluster sampling strategy becomes viable. This would involve
selecting specific groups for study rather than individual students.
b.
Selecting a simple random sample stands as one of the most straightforward methods.
The pool of potential participants comprises a list of 4,000 student names held within the
registrar's records.
c.
Choosing a systematic sample from the registrar's records is more convenient for manual
selection compared to a simple random sample. In this approach, an initial individual is
randomly chosen, and subsequently, every twentieth person is included in the sample.
Additionally, utilizing a systematic sample would offer the advantage of aligning the
alphabetical distribution of the sampled students' names more closely with the
alphabetical distribution of student names within the campus population.
d.
In the presence of accessible gender and class-specific lists, it is advisable to opt for a
stratified sample. Given the potential divergence in student contentment based on gender
and academic standing, employing a stratified sampling approach accomplishes two key
objectives. Firstly, it guarantees the inclusion of all defined strata within the sample.
Secondly, it enhances the representativeness of the sample, leading to more accurate
estimations of population parameters with improved precision.
e.
In the scenario where all 4,000 full-time students are accommodated within 10
on-campus residence halls that integrate students based on both gender and class, it is
recommended to utilize a cluster sampling method. In this approach, a cluster can be
defined as a complete residence hall, and a sample can be obtained by selecting one
residence hall at random and sampling the students within it. Given that each dormitory
houses 400 students, a systematic sample of 200 students can be drawn from the selected
cluster of 400 students.
Alternatively, another cluster definition could involve selecting an entire floor
within one of the 10 dormitories. Assuming each dormitory has four floors with 100
students on each floor, a viable approach would be to randomly choose two floors,
resulting in the desired 200 student sample. Opting for the entire dormitory as a cluster
may facilitate the distribution and collection of the survey, yet if there exists a variable
beyond gender or class that varies among dormitories, selecting by floor might yield a
more comprehensive and representative sample.
1.31
a.
Possible coverage error: Sampling was limited to employees within a particular division
of the company.
b.
Possible nonresponse error: There was no attempt to get nonrespondents to answer/ finish
c.
Possible sampling error: There was ambiguous wording in questions asked on the
questionnaire.
d.
The statistical measures derived from the sample will differ from the population's
underlying parameters of interest.
Unit 2
3.4
a.
The mean is 2, and the median and mode are both 7.
b.
The range is 17, the variance is 62, the standard deviation is 7.87, and the coefficient of
variation is (7.87/2)*100% = 393.7%
c.
The z scores are 0.635, -0.889, -1.270, 0.635, and 0.889. There are no outliers.
d.
The distribution is left skewed due to the mean being less than the median.
3.22
a.
=((1 + B2/100)*(1 + B3/100)*(1 + B4/100))^(⅓)-1
b.
The best rate of return was gold, and the second was silver. The only one to have a
negative rate of return was platinum.
c.
In conclusion I see that the return on the metals was a lot worse than the rate of the stock
indices.
Unit 3
4.4
a.
60/100 =
⅗
= 0.6
b.
10/100 = 1/10 = 0.1
c.
35/100 = 7/20 = 0.35
d.
60/100 + 65/100 - 35/100 = 90/100 = 9/10 = 0.9
4.8
a.
Being a millennial
b.
Being a millennial with a retirement account
c.
Doesn’t have a retirement account
d.
Being a millennial with a retirement account is a joint event because it is composed of
two characteristics.
4.13
a.
58/296 = 0.196
Your preview ends here
Eager to read complete document? Join bartleby learn and gain access to the full version
- Access to all documents
- Unlimited textbook solutions
- 24/7 expert homework help
b.
38/296 = 0.128
c.
(150 + 58 - 38)/296 = 170/296 = 0.574
d.
The likelihood of "being a female SMB owner or having concerns about limited access to
money impacting the business" encompasses the likelihood of "being a female SMB
owner" and the likelihood of "having concerns about limited access to money impacting
the business," minus the combined likelihood of "being a female SMB owner and having
concerns about limited access to money impacting the business."
4.14
a.
1,106/1,261 = 0.877
b.
911/1,261 = 0.7224
c.
1,001 + 1,106 - 911/1,261 = 1,196/1,261 = 0.949
d.
1,261/1,261 = 1.00
4.16
a.
P(A|B)= 10/30 = ⅓ = 0.33
b.
P(A|B’)= 20/60 = ⅓ = 0.33
c.
P(A’|B’)= 40/60 = ⅔ = 0.67
d.
Because P(A|B) = P(A)= ⅓ this means that events A and B are statistically independent.
4.22
a.
1,266/1,947 = 0.6502
b.
1,625/ 3,779 = 0.43
c.
Since P(increased use of LinkedIn)= 0.5049 and P(increased use of LinkedIn | B2B
marketer)= 0.6502, increased use of LinkedIn and business focus are not independent
because they do not equal each other.
4.26
a.
0.025/0.6 = 0.0417
b.
0.015/0.4= 0.0375
c.
Since 0.025/0.6 = 0.0417, and is not equal to 0.4, the two events are not independent.
5.2
a.
The mean number of accidents per day is 2.
b.
The standard deviation is 1.18321596
c.
P(X ≥2) = 0.45 + 0.15 + 0.05 + 0.05 = 0.7
d.
The cumulative prize expense amounts to $25,000 + $100 + 31,476 * S5, totaling
$182,480. If we consider the production cost of the flyers to be insignificant, the
expenditure to reach a solitary customer comes to $182,480/31,478, resulting in $5.80.
The success of the promotion hinges on the attendance count of customers at the
showroom.
5.5
a.
μ=E(X) = 2.9
b.
σ = 1.77
c.
P(X
﹤
2) = 0.07 + 0.155 = 0.225
5.7
a.
E(X) = $71
E(Y) = $97
b.
σx = 61.88
σy = 84.27
c.
Stock Y gives the investor a higher expected return than stock X, but also has a higher
standard deviation. Risk-averse investors would invest in stock X, whereas risk takers
would invest in stock Y.
Unit 4
6.1
a.
P(Z < 1.57) = 0.9418
b.
P(Z> 1.84) = 1 - 0.9671 = 0.0329
c.
P1.57<Z<1.84) = 0.9671-0.9418 = 0.0253
d.
P(Z < 1.57) + P(Z> 1.84) = 0.9418 + (1 - 0.9671) = 0.9747
6.2
a.
P(-1.57<Z< 1.84) = 0.9671-0.0582 = 0.9089
b.
P(Z < - 1.57) + P(Z> 1.84) = 0.0582 + 0.0329 = 0.0911
c.
If P(Z> A) = 0.025, P(Z < A) = 0.975. A = + 1.96.
d.
If P(-A < Z < A) = 0.6826, P(Z < A) = 0.8413. So 68.26% of the area is captured between
-A = - 1.00 and A = + 1.00.
6.4
a.
P(Z> 1.08) = 1 - 0.8599 = 0.1401
b.
P(Z<-0.21)=0.4168
c.
P(- 1.96<Z<-021)=04168-00250=03918
d.
P(Z> A) = 0.1587, P(Z < A) = 0.8413. A = + 1.00.
6.6
a.
P(X> 43) = P(Z> - 1.75) = 1 - 0.0401 = 0.9599
b.
P(X < 42) = P(Z < -2.00) - 0.0228
c.
P(X < 4) = 0.05, Z =-1.645 = A - 50/4, A = 50 - 1.645(4) = 43.42
d.
P(Xlower < X < Xupper) = 0.60 P(Z < - 0.84) = 0.20 and P(Z < 0.84) = 0.80
P(Xlower
< X < Xupper) = 0.60 P(Z < - 0.84) = 0.20 and P(Z < 0.84) = 0.80 Z =-0.84 = Xlower
-50/4
Z = +0.84 = Xupper -50/4 Xlower = 50 - 0.84(4) - 46.64 and Xupper = 50 +
0.84(4) = 53.36
6.8
a.
P(34 < X < 50) = P(- 1.33 < Z < 0) = 0.4088
b.
P(X < 30) + P(X > 60) = P(Z < - 1.67) + P(Z> 0.83) = 0.0475 + (1.0 - 0.7967) = 0.2508
c.
P(X > A) = 0.80 P(Z<-0.84) = 0.20 A -50 7 = _0.84 = 12
d.
The smaller standard deviation makes the Z-values larger.
P(34 < X < 50) = P(- 1.60 < Z < 0) = 0.4452
P(X < 30) + P(X > 60) = P(Z < - 2.00) + P(Z > 1.00)
= 0.0228 + (1.0 - 0.8413) = 0.1815
A = 50 - 0.84(10) = 41.6 thousand miles or 41,600 miles
6.12
a.
P(X> 50) = P(Z > 1.5625) = 0.0591
b.
P(25 <X < 40) = P(-1.5625 < Z < 0.3125) = 0.5636
c.
P(X < 10) = P(Z< -3.4375) = 0.0003
d.
P(X< A) = 0.99 Z= 2.33 A = 56.11
7.2
a.
P(X <47) = P(Z < - 6.00) = virtually zero
b.
P(47<x <49.5) = P(- 6.00 <Z<- 1.00) = 0.1587 - 0.00 = 0.1587
c.
P(X > 51.1) = P(Z> 2.20) = 1.0 - 0.9861 = 0.0139
d.
P(X > A) = P(Z> 0.39) = 0.35
e.
X = 50 + 0.39(0.5) = 50.195
7.6
a.
PX< 42.035) = P(Z <-0.6 = 0.2743
b.
Because the weight of an energy bar is approximately normally distributed, the sampling
distribution of samples of 4 will also be approximately normal with a mean of My = M =
42.05 and o=. In = 0.0125. P(X <42.035) = P(Z < - 1.2) = 0.1151
c.
Because the weight of an energy bar is approximately normally distributed, the sampling
distribution of samples of 25 will also be approximately normal with a mean of A; = 1=
42.05 and of= = = 0.005. Nn P(X <42.035) = P(Z < - 3) = 0.0013
d.
(a) refers to an individual energy bar while (c) refers to the mean of a sample of 25
energy bars. There is a 27.43% chance that an individual energy bar will have a weight
below 42.05 grams but only a 0.135% chance that a mean of 25 energy bars will have a
weight below 42.05 grams.
e.
Increasing the sample size from four to 25 reduced the probability the mean will have a
weight below 42.05 grams from 11.51% to 0.135%.
Unit 5
8.2
X
̄
± Z
・
σ/ √n = 125±2.58
・
24/√36
114.68 ≤ μ ≤ 135.32
8.4
Since 5% of intervals won’t include the population mean, yes it is true that you do not know for
sure.
8.10
8.11
X
̄
±
t
・
s/√n = 75 ± 2.0301
・
24/√36
66.8796 ≤ μ ≤ 83.1204
8.22
a.
X
̄
±
t
・
S/√n = 43.04 ± 2.0096
・
41.9261/√50
31.12 ≤ μ ≤ 54.96
Your preview ends here
Eager to read complete document? Join bartleby learn and gain access to the full version
- Access to all documents
- Unlimited textbook solutions
- 24/7 expert homework help
8.38
a.
n = Z² σ²/
e
² = 1.96²
・
400²/50² = 245.86
using
n
= 246
b.
n = Z² σ²/e² = 1.96²
・
400²/25² = 983.41
using
n =
984
Unit 6
9.3
Decision rule: Reject Ho if Z STAT < -1.96 or Z STAT > +1.96
9.4
Decision rule: Reject Ho if Z STAT < -2.58 or Z STAT > +2.58
9.12
H
០
: μ = 20 minutes. 20 minutes is adequate travel time between classes
H1 : μ
≄
20 minutes. 20 minutes is not adequate travel time between classes
9.25
a.
H
០
: μ = 8.15
H1 : μ
≄
8.15
Decision rule: reject H
០
if |tstat| > 2.0096 or
p
-value < 0.05
d.f.
= 49
Test statistic: Tstat = X
̄
-μ/s/√n = 8.159 - 8.15/0.051/√50= 1.2478
p
-value = 0.2180
Decision: Since |Tstat| < 2.0096 and the p-value of 0.2180 > 0.05, we do not reject H
០
- There is
not enough evidence to conclude that the mean amount is different from 8.15 ounces.
b.
The p-value is 0.2180. If the population mean is indeed 8.15 ounces, the probability of
obtaining a sample mean that is more than 0.009 ounces away from 8.15 ounces is
0.2180
9.34
a.
H
០
: μ = 5.5
H1 : μ
≄
5.5
H, : M + 5.5
Decision rule: Reject H
០
if |Tstat| > 2.680
d.f
. = 49
Test statistic: |Tstat| = X
̄
-μ/√n = 5.5014 -5.5/0.1058 = 0.0935
Decision: Since |Tstat| < 2.680, do not reject H, there is not enough evidence to conclude that the
mean amount of tea per bag is different from 5.5 grams
b.
X
̄
± t
・
S/√n =5.5014 ± 2.6800
・
0.1058/√50
5.46<M < 5.54
You can conclude that the population mean amount of tea per bag is somewhere between
5.46 and 5.54 grams with 99% confidence.
c.
The conclusions are the same.
Unit 7
3.47
13.1
a.
When X = 0, the estimated expected value of
Y
is 2.
b.
For each increase in the value X by 1 unit, you can expect an increase by an estimated 5
units in the value of Y.
c.
Ÿ =2+5
X
=2 + 5(3) = 17
13.6
a.
B
b.
b0 = -13,130.6592, b1 = 2.4218.
c.
For each increase of $1,000 in tuition, the mean starting salary is predicted to increase by
$2,421.80
d.
$109,047.01
e.
Starting salary seems higher for those schools that have a higher tuition
13.18 (graph needed)
a.
r
2
= 0.7665. 76.65% of the variation in starting salary can be explained by the variation in
tuition
b.
S
yx
= 15,944.3807.
c.
Based on (a) and (b), the model should be very useful for predicting the starting salary
13.44 (graph needed)
a.
T
stat = 10.7174 > 2.0301;
p
-value = 0.0000 < 0.05 reject Ho. There is evidence of a
linear relationship between tuition and starting salary
b.
1.963 ≤ β1 ≤ 2.8805
Unit 8
14.7
a.
Ŷ =-330.675 + 1.764865X
1
- 0.13897 X
2
b.
For a fixed quantity of remote hours, each additional unit in the total staff present is
projected to lead to an average rise of 1.764865 standby hours. Similarly, with a constant
total staff presence, every incremental unit in remote hours is anticipated to correlate with
an average reduction of 0.13897 standby hours.
c.
The practical interpretation of b0 is negligible in this context since it signifies an
estimation of mean standby hours when both total staff and remote hours are absent.
d.
Ŷ
i
=-330.675 + 1.764865(310) - 0.13897(400) = 160.845
Your preview ends here
Eager to read complete document? Join bartleby learn and gain access to the full version
- Access to all documents
- Unlimited textbook solutions
- 24/7 expert homework help