3 In-Class Exc Ch III SOLVED
docx
keyboard_arrow_up
School
Quinnipiac University *
*We aren’t endorsed by this school
Course
380
Subject
Finance
Date
Apr 3, 2024
Type
docx
Pages
4
Uploaded by ColonelClover13740
Date:
Quinnipiac University - School of Business
FIN 201 - Fundamentals of Financial Management
Solutions - In-class Exercises Chapter III Q1:
Ileie, Inc., has a debt-to-equity ratio of 0.37, profit margin of 12 per cent, and return on equity of 20 per cent. What is its equity multiplier? D/E = 0.37
PM = 0.12
ROE = 0.2
EM = TA/TE or EM = 1 + D/E EM =
1 + 0.37 = 1.37x
Q2:
Spring Park Zoo has a profit margin of 11 per cent, total asset turnover of 1.05, and ROE of 14.41 per cent. a.
What is this firm’s debt-equity ratio? PM = 0.11
TAT = 1.05
ROE = 0.1441
D/E =? D/E = TD/TE or D/E = EM – 1
DuPont Identity
ROE = PM × TAT × EM ROE = 0.1441 = 0.11 × 1.05 × EM
0.1441 = 0.1155 × EM
EM = 0.1441/0.1155
= 1.247619x
D/E =
EM – 1 = 1.247619x – 1 = 0.247619x
b.
What is the Zoo’s total debt ratio?
TDR = TD/TA
D/E = TD/TE = 0.247619
TD = 0.247619 × TE
TE = TD/0.247619 = 1/0.247619
× TD TE = 4.03846 × TD TA = TD + TE = TD + 4.03846 × TD = 5.03846 × TD
TDR =
TD/TA = TD/(5.03846 × TD) = 1/5.03846 = 0.198473
19.8473%
Q3:
Calculate Pure, Inc.’s ROE using the ratio function and then confirm this value computing both iterations of the DuPont identity.
Copyrighted by RBT
Date:
Pure, Inc. 2021 Income Statement
Pure, Inc. Balance Sheets as of December 31, 2021
Sales
$187,370
Assets
Liabilities & Owners’ Equity
Cost of Goods
Sold
$126,203
Accts Payable
$2,600
Depreciation
$5,333
Cash
$3,307
Notes Payable
$2,116
EBIT
$55,834
Accts. Receivable
$5,781
Other
$107
Interest Paid
$1,430
Inventory
$13,782
Current Liabilities
$4,823
Taxable Income
$54,404
Current Assets
$22,870
L-T Debt
$16,16
0
Taxes
$19,041
Net Income
$35,363
Net Fixed Assets
Common Stock
$38,00
0
Plant &
Equipment
$75,225
Add Ret Earnings
$39,11
2
Dividends
$11,905
Total Equity
$77,11
2
Retained
Earnings
$23,458
Total Assets
$98,095
Tot. Debt & Equity
$98,09
5
1. ROE =
NI/ TE = $35,363/$77,112 = 0.458593
45.8593%
2.
ROE = ROA × EM ROA = NI/ TA = $35,363/$98,095 = 0.360497
36.0497%
EM = TA/ TE = $98,095 /$77,112 = 1.272111x
ROE =
ROA × EM = 0.360497 × 1.272111 = 0.458593
45.8593%
3.
ROE = PM × TAT × EM PM = NI/ Sales = $35,363/$187,370 = 0.188734
18.8734%
TAT = Sales/ TA = $187,370/$98,095 = 1.910087x
EM = 1.272111x
ROE =
PM × TAT × EM = 0.188734 × 1.910087 × 1.272111 = 0.458593
45.8593%
Q4:
Candy Co. has total assets of $9,300,000 and a total asset turnover of 2.43 times. Assume the return on assets is nine per cent. What is its profit margin?
TAT = $9,300,000
TAT = 2.43x
ROA = 0.09
PM = NI/ Sales =?
TAT = Sales/ TA = 2.43x
Sales/ TA = 2.43x
Sales/ $9,300,000 = 2.43x
Sales = 2.43 × $9,300,000
Sales = $22,599,000
ROA = NI/ TA = 0.09
NI/ $9,300,000 = 0.09
NI = $9,300,000 × 0.09
NI = $837,000
PM =
NI/ Sales = $837,000/ $22,599,000 = 0.037037
3.7037%
Copyrighted by RBT
Date:
Q5:
Design Company has a debt-to-equity ratio of 1.42. The firm’s return on assets is 7.67 per cent, and its total equity is $710,000. What is Design Company’s net income?
D/E = TD/TE = 1.42x ROA = 0.0767
TE = $710,000
NI =?
DuPont ROE = ROA × EM EM = 1 + D/E
1 + 1.42x = 2.42x
ROE = ROA × EM
ROE = 0.0767 × 2.42x = 0.185614
18.5614%
ROE = NI/ TE ROE = NI/ TE
ROE = 0.185614 = NI/ $710,000
NI =
0.185614 × $710,000 = $131,785.94
Q6:
OuG Care’s 700,000 shares trade at $80 per share; The company’s balance sheet shows: $10 million in assets, $1 million in current liabilities, and $3 million in long-term debt.
What is the firm’s market/book ratio?
N
o
of Shares Outstanding = 700,000 shares
P = $80
TA = $10,000,000
CL = $1,000,000
L-T D = $3,000,000
M/B = P/BVPS =?
BVPS = TE/ N
o
of Shares Outstanding TE =?
TA = TD + TE
TE = TA – TD = $10,000,000 - $1,000,000 - $3,000,000 = $6,000,000
BVPS = TE/ N
o
of Shares Outstanding = $6,000,000/ 700,000 shares = $8.5714
M/B = P/BVPS =$80/ $8.5714 = 9.3333x
Q7:
Reno Recyclers has EPS of $2.20, sales per share of $3.35, and a Price-to-Sales ratio of six times. What is its P/E ratio? EPS = $2.20
SPS = $3.35
P/S = 6x
P/E = P/EPS =?
P/S = P/SPS = 6x
P/$3.35 = 6x
P= 6 × $3.35 = $20.1
P/E = P/EPS
P/E=$20.1/$2.20 = 9.1364x
Copyrighted by RBT
Your preview ends here
Eager to read complete document? Join bartleby learn and gain access to the full version
- Access to all documents
- Unlimited textbook solutions
- 24/7 expert homework help
Date:
Copyrighted by RBT
Related Documents
Related Questions
Please help me for this question
arrow_forward
Need answer please
arrow_forward
Financial accounting expert need your help
arrow_forward
Please give me correct answer
arrow_forward
Need help with this question
arrow_forward
Please give answer
arrow_forward
Destin Company Information:
Total Assets $940,000
Total Liabilities $600,000
Cost of debt 5.8%
Risk-free rate 1.97%
Beta 0.89
Market Return 10%
A) Using CAPM, what is cost of equity? (so you are not confused, the opportunity cost of using equity is the return we were expecting to receive on the equity).
a)8.03%
b)7.77%
c) 9.12%
d) 8.9%
B) What is Destin's Weighted Average Cost of Capital?
a) 6.22%
b) 5.89%
c) 6.07%
d) 5.72%
arrow_forward
Need help please
arrow_forward
Give proper answer for this question
arrow_forward
QUESTION:
CATHERINE'S CONSULTING HAS NET INCOME
OF $4,400 AND TOTAL EQUITY OF $39,450. THE
DEBT-EQUITY RATIO IS 1 AND THE PLOWBACK
RATIO IS 40 PERCENT. WHAT IS THE RETURN
ON ASSETS?
QUESTION:
AL'S MARKETS EARNS $0.12 IN PROFIT FOR
EVERY $1 OF EQUITY AND BORROWS $0.65 FOR
EVERY $1 OF EQUITY. WHAT IS THE FIRM'S
RETURN ON ASSETS?
A) 12.00 PERCENT
B) 7.27 PERCENT
C) 8.33 PERCENT
D) 15.15 PERCENT
E) 13.75 PERCENT
arrow_forward
Subject. General accounting
arrow_forward
subject = General Account
arrow_forward
General accounting expert need your help
arrow_forward
Cop
arrow_forward
What is return on equity for firm x and y??
arrow_forward
Solve this financial accounting problem
arrow_forward
Need help
arrow_forward
Need help with this financial accounting question
arrow_forward
What is the return on equity for Firm X and Firm Y ?
arrow_forward
Provide solution of this question
arrow_forward
SEE MORE QUESTIONS
Recommended textbooks for you

Related Questions
- Destin Company Information: Total Assets $940,000 Total Liabilities $600,000 Cost of debt 5.8% Risk-free rate 1.97% Beta 0.89 Market Return 10% A) Using CAPM, what is cost of equity? (so you are not confused, the opportunity cost of using equity is the return we were expecting to receive on the equity). a)8.03% b)7.77% c) 9.12% d) 8.9% B) What is Destin's Weighted Average Cost of Capital? a) 6.22% b) 5.89% c) 6.07% d) 5.72%arrow_forwardNeed help pleasearrow_forwardGive proper answer for this questionarrow_forward
- QUESTION: CATHERINE'S CONSULTING HAS NET INCOME OF $4,400 AND TOTAL EQUITY OF $39,450. THE DEBT-EQUITY RATIO IS 1 AND THE PLOWBACK RATIO IS 40 PERCENT. WHAT IS THE RETURN ON ASSETS? QUESTION: AL'S MARKETS EARNS $0.12 IN PROFIT FOR EVERY $1 OF EQUITY AND BORROWS $0.65 FOR EVERY $1 OF EQUITY. WHAT IS THE FIRM'S RETURN ON ASSETS? A) 12.00 PERCENT B) 7.27 PERCENT C) 8.33 PERCENT D) 15.15 PERCENT E) 13.75 PERCENTarrow_forwardSubject. General accountingarrow_forwardsubject = General Accountarrow_forward
arrow_back_ios
SEE MORE QUESTIONS
arrow_forward_ios
Recommended textbooks for you
