3530 F23-Midterm Exam-Type X Solutions_post

docx

School

York University *

*We aren’t endorsed by this school

Course

3530

Subject

Finance

Date

Feb 20, 2024

Type

docx

Pages

12

Uploaded by singh85

Report
Full Name Section Student ID # AP/ADMS 3530 3.00 Finance Midterm Exam – Fall 2023 Friday October 27 th . 2023; 6:00pm – 8:00pm Exam Version: X This exam has 30 multiple choice questions and is worth a total of 30 marks. Choose the response that best answers each question. Circle your answers below, and fill in your answers on the bubble sheet using only a pencil (NOT pen). Only the bubble sheet is used to determine your exam score and it will not be returned to you. Ensure that you write both your full name and student ID # at the top of this cover page and on the bubble sheet and the version of your exam (X or Y) on the bubble sheet. P l e a se note t h e fol l o w ing points : 1) Read the questions carefully and use your time efficiently . 2) Choose the answers that are closest to yours, because of possible rounding. 3) Keep at least 4 decimal places in your calculations and at least 2 in your final answers and at least 6 decimal places for interest rates. 4) Unless otherwise stated , interest rates are annual , and bonds pay semi-annual coupons and have a face value (or par value) of $1,000 . 5) You may use the back of the exam paper as your scrap paper (no scrap paper is permitted). 6) Instructors and invigilators will not answer questions during the exam. Page 1 of 12
NUMERICAL QUESTIONS 1. Calculate the PV of an annuity with payments starting in 5 years, which will continue for the subsequent 10 years. The payments are $100 and the discount rate is 5%. A) $772.17 B) $635.26 C) $542.18 D) $412.04 E) $315.14 Answer: B PV in 4 years is PMT = $100; I/Y = 5%; N = 10 therefore PV in year 4 = $772.17 PV 0 = $772.17/(1+0.05) 4 = $635.26 2. A perpetuity is starting 4 years from now and has annual payments of $40. Calculate the PV of this perpetuity knowing that the annual discount rate is 9%. A) $210.12 B) $343.19 C) $435.84 D) $578.70 E) $625.23 Answer: B Value of the perpetuity in 3 years is $40/0.09 = $444.44 Value now is = $444.44/(1+0.09) 3 = $343.19 3. You will receive the following stream of payments: $100 one year from today, $200 three years from today, and $300 five years from today. Calculate the PV of this stream of payments knowing that the annual discount rate is 7%. A) $93.46 B) $163.26 C) $213.9 D) $378.36 E) $470.61 Answer: E PV 1 = $100/1.07 = $93.46; PV 2 = $200/1.07 3 = $163.26; PV 3 = $300/1.07 5 =$213.9 Total $470.61 Page 2 of 12
4. Sara is going to receive $5,000 today as the result of an insurance settlement. In addition, she will receive $10,000 five years from today and $20,000 ten years from today. She plans on saving all of this money and investing it for her retirement. If Sara can earn an average of 10% on her investments, how much will she have in her account if she retires 20 years from today?  A) $87,145.96 B) $127,284.83 C) $191,414.14 D) $246,072.91 E) $370,008.77 Answer: B FV at year 20 = $5,000*(1+10%) 20 + $10,000*(1+10%) 15 + $20,000*(1+10%) 10 = $127,284.83 5. You want to save sufficient funds to generate an annual cash flow of $40,000 at the end of each year for 30 years as retirement income. You currently have no retirement savings, but plan to save an equal amount each year for the next 40 years until your retirement. How much do you need to save each year if you can earn 10% on your savings? (assume all the cash flows are at the end of each year) A) $1,353.33 B) $994.85 C) $546.32 D) $851.97 E) $1,406.16 Answer: D PMT = $40,000, N=30, I/Y=10%. PV at year 30 = $377,076.58 FV = $377,076.58, N = 40, I/Y = 10%; PMT = $851.97 6. Laura is going to contribute $150 on the first of each month, starting today, to her retirement account. Her employer will add $100 to each amount Laura saves. If both Laura and her employer continue to do this and she can earn a monthly interest rate of 0.50%, how much will she have in her retirement account 40 years from now?  A) $405,264.14  B) $500,362.05 C) $368,418.78  D) $619,547.97 E) $497,872.68 Answer: B FVA Due = ($150 + $100){[(1.005) (40)(12) − 1]/.005}(1.005) FVA Due = $500,362.05 Page 3 of 12
Your preview ends here
Eager to read complete document? Join bartleby learn and gain access to the full version
  • Access to all documents
  • Unlimited textbook solutions
  • 24/7 expert homework help
7. David Allan, age 60, will retire in 5 years. After retirement, he plans to spend $45,000 per year for 25 years. The annual expenditures are at the beginning of each year. If the rate of interest is 7%, how much money does he need today to finance his retirement? A) $400,071 B) $456,112 C) $627,797 D) $561,120 E) $501,133 Answer: A STEP 1 PMT= $45,000; I/Y=7%; N=25; FV=0. COMPUTE PVA (BEG) = $561,120.03 STEP 2 FV=$561,120.03; I/Y=7%, N=5. COMPUTE PV = $400,071 8. Mr. Hopewell, 65, has recently retired. He will spend $45,000 in the first year and plans to increase his annual spending at the rate of 2% per year. If the rate of interest is 6%, and he does not expect to live beyond age 85, how much money does he need today to support his post-retirement expenses? Assume that all annual expenses occur at the end of each year. A) $711,840 B) $516,146 C) $603,760 D) $611,564 E) $547,115 Answer: C PV of Growth Annuity = ($45,000)/(.06-.02)*(1-[(1+.02)/(1+.06)]^20) = $603,760 9. David, age 25, plans to invest $3,000 real dollars per year into his investment account. If the nominal rate of interest is 10% and the rate of inflation is 3%, how much money in nominal dollars will he have at the end of 30 years? Assume that the annual contributions occur at the beginning of each year. A) $708,184 B) $597,113 C) $333,541 D) $218,454 E) $493,482 Answer: A Page 4 of 12
Real rate = (1.10)/(1.03) – 1 = 6.7961% PMT= $3,000; N=30; I/Y=6.7961%; PV=0. COMPUTE FVA (BEG)= $291,762.59 (in real dollars) In nominal dollars = ($291,762.59) (1.03)^(30) = $708,184 10. Mr. Kai Ho Trust Fund will provide $250,000 in scholarships each year forever, with the first payment to be made 4 years from today. The trust fund is expected to earn a 6.30% rate of return annually. How much should be set aside today to finance this fund? A) $3,968,254 B) $4,113,890 C) $3,455,678 D) $2,997,860 E) $3,303,693 Answer: E PV of PERPETUITY as of today = ($250,000/.063)/ (1.063)^(3) = $3,303,693 11. Betty Fionna Payday Loan Limited charges $150 interest on a $1000 Payday loan of 20 days. What is the APR of the Payday loan? A) 35% B) 98% C) 167% D) 274% E) 336% Answer: D: APR = $150/$1000 x 365/20 = 274% 12. Amy recently bought a house in Toronto. She wants to borrow a 5-year mortgage of $350,000 from the local bank. The quoted rate is 6.5% APR with semi-annual compounding. If the amortization period is 25 years (or 300 monthly payments), what is the monthly payment? A) $2,363.31 B) $2,344.45 C) $2,242.50 D) $2,560.09 E) $2,113.44 Answer: B The monthly interest rate = (1+.065/2)^(2/12) -1 = .005345 or .5345% PV=350,000; N=300; I/Y=.5354%; FV=0. COMPUTE PMT=2,344.45 Page 5 of 12
13. Simon borrowed a 3-year mortgage recently from the TD bank, at a rate of 5.88%, semi-annual compounding. The principal of the mortgage is $450,000; the mortgage has a 23-year amortization period, repayable in equal monthly payments. What is the balance owed after three years? A) $433,345.79 B) $428,762.22 C) $343,486.80 D) $419,395.71 E) $423,772.86 Answer: D The monthly interest rate = (1+.0588/2)^(2/12) -1 = .004841 or .4841% PV= $450,000; N= 23*12 = 276; I/Y=.4841%; FV=0. COMPUTE PMT= $2,958.70 Input: PMT= $2,958.70; I/Y=.4841; N=276-36=240; FV=0. COMPUTE PV= $419,395.71 14. Jumanji corporation wants to issue today $10,000 face value bonds discounted by $500. The bonds have an 8.5% annual coupon rate and pay interest semi-annually. If you purchased the bonds and held them to their 12-year term what would be your yield to maturity (YTM)? A) 8.99% B) 4.6% C) 9.2% D) 9.4% E) 8.8% Answer: C Using calculator PV = $10,000 – $500 = -$9,500; FV = $10,000; PMT = 0.085*$10,000/2 = $425; N = 12*2 = 24; Solve for I/Y = 4.6%; YTM = 4.6% * 2 = 9.2% 15. Today Ixtapa Corp. issues an 11 year $1,000 face value bond at a price of $948.76. Similar bonds are yielding 10.6% annually until maturity. If interest coupons are paid semi-annually then what is the coupon rate of the bond? A) 9.34% B) 10.6% C) 9.8% D) 4.9% E) 10.0% Answer: C Page 6 of 12
Your preview ends here
Eager to read complete document? Join bartleby learn and gain access to the full version
  • Access to all documents
  • Unlimited textbook solutions
  • 24/7 expert homework help
Using calculator PV = $-948.76; FV = $1,000; N = 11*2 = 22; I/Y = 10.6%/2 = 5.3% Solve for PMT = $49; Annual Coupon Rate = $49 * 2 / $1000 = 9.8% 16. Danilo Corp’s bonds are priced today at a 20% premium over face value; have an 8% coupon rate and will mature in 10 years. It is expected that the yield to maturity of the bond will fall by 1.5% by the end of the year. If you purchase the bond today and sell it one year from today, what is your holding period rate of return? (assume that the semi-annual coupons are not re-invested and therefore earn no interest) A) 18.23% B) 15.83% C) 12.38% D) 10.26% E) 13.87% Answer: B Using calculator PV = $1,000*1.2 = $-1,200; FV = $1,000; PMT = 0.08*$1,000/2 = $40; N = 10*2 = 20; Solve for I/Y = 2.693%; YTM = 2.693% * 2 = 5.387% which is the current yield to maturity. YTM a year from now = 5.387 – 1.5 = 3.887% Using calculator FV = $1,000; PMT = 0.08*$1,000/2 = 40; N = 9*2 = 18; I/Y = 3.887 / 2 = 1.943% Solve for PV = $1,309.94 which is the price of the bond in a year. Cap Gains = $1,309.94 – $1200 = $109.94 Coupons = 40 * 2 = 80 Holding period rate of return = ($109.94 + $80) / $1,200 = 0.1583 (15.83%) 17. Coco Corp. has a 7% 12 year bond that is callable in 10 years. It pays interest once a year and currently sells at 90% of par value. If the bond is called at 115% of face value then its yield to call is? A) 9.56% B) 9.50% C) 9.73% D) 9.79% E) 9.87% Answer: A Page 7 of 12
Using calculator PV = $1,000 * 0.9 = $-900; N = 10; PMT = $70; FV = $1,000 *1.15 = $1,150 Solve for I/Y = 0.0956 or 9.56% 18. Bond X offers semi-annual coupons with a coupon rate of 7.6%. Bond Y offers annual coupons with a coupon rate of Z%. The yield to maturity for both bonds is 9% and term to maturity for both is 25 years. If bond Y is priced today at $1,078 what is the Price of bond X? A) $861.67 B) $896.59 C) $907.34 D) $997.56 E) $1034.23 Answer: A Using calculator FV = $1,000; I/Y = 0.09/2 = 0.045; PMT = 0.076*$1,000 / 2 = $38; N = 50. Solve for PV = $861.67 19. 5 years ago you purchased an 8% annual coupon bond for $975. Today you sold the bond for $1,000. What is your annual rate of return on this investment if all coupons were reinvested in your bank account that earned 1% annually until the bond was sold. A) 7% B) 7.63% C) 8% D) 8.64% E) 9.03% Answer: B Using calculator PMT = $80; I/Y = 0.01; N = 5; PV = 0; Solve for FV = $408.08 which is the value today of the reinvested coupons. $1,000 + $408.08 = $1,408.08 Total value of investment today when bond was sold. Using calculator PV = $-975; FV = $1,408.08; N = 5; PMT = 0; Solve for I/Y = 0.0763 or 7.63% the annual rate of return on investment. Page 8 of 12
20. Vandelay Industries, a market leader in rubber oil tanker insulation, is not expected to grow for the foreseeable future. The company recently paid a dividend of $3.60 per share to investors. If its annual rate of return is 6.34%, then what price should the stock trade at today? A) $26.06 B) $68.14 C) $47.80 D) $40.18 E) $56.78 Answer: E Div = $3.60; r = 6.34%; PV = Div/r = $56.78 21. A value stock is expected to pay $4.30 in annual dividends this coming year and currently trades at $55 per share. It has an expected return of 14%. What might investors expect to pay for the stock one year from now? A) $63.60 B) $58.40 C) $47.80 D) $40.18 E) $56.78 Answer: B r = DIV 1 /P 0  + (P 1 – P 0 )/P 0 14% = $4.30/$55 + (P 1 - $55)/$55 14% - 7.82% + 100% = P 1 /$55 P 1 = $58.40 22. ALF Corp has been paying out 55% of its earnings every year as dividends, and it plans to maintain its payout ratio. The company’s stock is currently trading at $72.67. The company announced that it will be paying a dividend of $2.18 per share at the end of the year. The required rate of return on the stock is 12%. What is the expected ROE? A) 9% B) 20% C) 12% D) 45% E) 21% Answer: B Page 9 of 12
Your preview ends here
Eager to read complete document? Join bartleby learn and gain access to the full version
  • Access to all documents
  • Unlimited textbook solutions
  • 24/7 expert homework help
We know that P0 = DIV1/(r - g) Therefore g = r – (DIV1 / P0) g = 0.12 – (2.18/72.67) = 0.09 or 9.0% We also know that g = ROE × plowback ratio Or ROE = g / plowback ratio Therefore ROE = 0.09 / (1-0.55) = 0.2 or 20% 23. Axel Corp expects to have earnings per share of $7.60 in the coming year and a return on equity of 12.3%. If Axel Corps dividend payout ratio is 67.2% and its required return is 7.8%, what is the value of the stock today? A) $66.20 B) $65.48 C) $201.83 D) $135.63 E) $97.44 Answer: D EPS = 7.6; ROE = 12.30%; div payout = 67.20%; r = 7.80% g = ROE x plowback = 12.3% x 67.2% = 4.034400% Div1 = 7.6 x 0.672 = $5.1072 PV = $5.1072 / (0.078-0.04034) = $135.63 24. Art Modular Stations is quickly growing its modular office business. Dividends are expected to increase by 7% annually for the next 3 years, with the growth rate falling off to a constant rate of 2.6% thereafter. The required return is 12.4% and the company just paid its annual dividend of $7.80 per share. What is the current share price? A) $103.73 B) $22.68 C) $91.68 D) $27.20 E) $70.45 Answer: C g is 7% for first 3 years, thereafter 2.6% forever; Div0 = $7.80; Div1 = $8.35; Div2 = $8.93; Div3 = $9.56; Div4 = $9.80. r = 12.40% P3 = Div4 / (r-g) = $9.80/(0.124 – 0.026) = $100.0385 PV for first 3 years Div1/(1+r)^1 + Div2/(1+r)^2 + Div3/(1+r)^3 + P3/(1+r)^3 =$8.35/(1+0.124)^1 + $8.93/(1+0.124)^2 + $9.56/(1+0.124)^3 + $100.0385/(1+r)^3 =$91.68 Page 10 of 12
25. Credit Swiss Equity Analyst predicts that Orange Inc's earnings and dividends will see a growth of 4.6% annual for the foreseeable future. Shareholders of Orange Inc require a 14.6% annual return and the company just paid a $3.05 annual dividend. Based on this, what will be the price of Orange Inc in 7 years? A) $39.95 B) $41.79 C) $43.71 D) $45.72 E) $29.94 Answer: C g = 4.60%; r = 14.60%; Div0 = $3.05 Div8 = FV of Div0, with r = 4.6%; n = 8 compute FV = $4.37 P7 = Div8/(r-g) = $4.37/(0.146-0.046) = $43.71 CONCEPTUAL QUESTIONS 26. Which of the following appears to be the most appropriate goal for corporate management?  A) maximizing market value of the company's shares. B) maximizing the company's market share. C) maximizing the current profits of the company. D) minimizing the company's liabilities. . E) minimizing the company's taxes. Answer: A 27. Which of the following is least likely to represent an agency problem?  A) lavish spending on expense accounts. B) plush remodeling of the executive suite. C) excessive investment in “safe” projects. D) excessive investment in risky projects. E) executive incentive based compensation plans. Answer: E 28. To justify a high P/E ratio, the market must believe one of the following about a firm:  A) it has low growth opportunities. B) it will have constant dividends forever. C) it will have decreasing dividends. D) it has high growth opportunities. E) it will use low depreciation to increase earnings. Answer: D Page 11 of 12
29. Stocks that have the same expected risk should:  A) offer the same dividend payment. B) have the same sustainable growth rate. C) have the same price. D) have the same expected rate of return. E) have the same profits. Answer: D 30. Investors who purchase bonds having lower credit ratings should expect:  A) lower yields to maturity. B) higher default possibilities. C) lower coupon payments. D) higher purchase prices. E) lower par values. Answer: B Page 12 of 12
Your preview ends here
Eager to read complete document? Join bartleby learn and gain access to the full version
  • Access to all documents
  • Unlimited textbook solutions
  • 24/7 expert homework help