
1.
Determine the required number of deposit and the amount of last deposit.
1.

Explanation of Solution
Annuity: An annuity is referred as a sequence of payment of fixed amount of
Cash flow occurs during the first day of each time period is known as an annuity due, whereas cash flow occurs during the last day of each time period is known as an ordinary annuity.
FVO represents Future Value of ordinary annuity = $40,000, and i represents interest rate for each of the stated time periods = 7%
Determine the number of deposits required.
In the future value of an ordinary annuity of $1 table (at the end of the time value money module), it can be identified that the factor of 10.000000 is lies between 7 and 8 number of period at 7% column. This reveals that T Houser has to make 7 deposits of $4,000 each, and the 8th deposit would be less than the amount of $4,000.
Now, to determine the amount of the last deposit, first calculate the future value of an annuity due of 7 deposits of $4,000 at 7%, using future value of annuity due formula.
Here,
FVD represents future value of annuity due.
Here, 10.259803 is taken from Future value of ordinary annuity of $1 table, where n = 8, i =7%. Factor of annuity due is calculated with the help of ordinary annuity table, as there is no separate table provided in this module for future value of annuity due.
Finally, determine the amount of required last deposit.
Therefore, the amount of last deposit will be $2,960.79.
Therefore, the required number of deposit of $4,000 each 6 months is 7 and the amount of last deposit is $2,960.79.
2.
Determine the required number of payments need to be made and the amount of last payment.
2.

Explanation of Solution
Annuity: An annuity is referred as a sequence of payment of fixed amount of cash flows that occurs over the equal intervals of time.
Cash flow occurs during the first day of each time period is known as an annuity due, whereas cash flow occurs during the last day of each time period is known as an ordinary annuity.
PVO represents Present Value of ordinary annuity = $20,000.
Determine the number of payments required.
In the present value of an ordinary annuity of $1 table (at the end of the time value money module), it can be identified that the factor of 5.000000 is lies between 8 and 9 number of period at 12% column. This reveals that Person JC has to make 8 payments of $4,000 each year, and the 9th payment would be less than the amount of $4,000.
Now, determine the amount of reduction in principal after 8th payment, using present value of ordinary annuity formula (PVO).
Here, 4.967640 is taken from Present value of ordinary annuity of $1 table, where n = 8, i =12%.
Now, $129.44
Now, determine the amount of required last payment.
Hence, the amount of last payment will be $358.95.
This 2.773079 is taken from Future value of $1 table, where n = 9, i =12%.
Determine the required number of payment of $4,000 each year is 8 and the amount of last payment is $358.95.
Want to see more full solutions like this?
Chapter M Solutions
Intermediate Accounting: Reporting and Analysis - With Access
- Prepare statement ...arrow_forwardBlake Enterprises purchased $350,000 worth of land by paying $35,000 cash and signing a $315,000 mortgage. Immediately prior to this transaction, the corporation had assets, liabilities, and owner's equity in the amounts of $200,000, $50,000, and $150,000, respectively. What is the total amount of Blake Enterprises' assets after this transaction has been recorded?arrow_forward4 POINTSarrow_forward
- A business manufactures a product with variable costs of $3.20 per unit. The product is sold for $6.40 per unit. The business has fixed costs of $4,500 and aims for a profit of $12,500. The sales level in units required to achieve the desired profit is _ units.arrow_forwardAnswer 4 questions acc.arrow_forwardAccurate Answerarrow_forward
- What is the cost per equipment units for materials in March?arrow_forwardNeed answerarrow_forwardMoti Bakery produces various baked goods. Utility costs are allocated to the products based on the baking time required for each product. Total utility costs of $270,000 are budgeted in a period when 540,000 total minutes of baking time are anticipated. If a batch of bagels bakes for 25 minutes, what amount of utility cost will be allocated to the bagels?arrow_forward
- Solve this assarrow_forward4 POINTSarrow_forwardFlagStaff Ltd has a defined benefit pension plan for its employees. The company is considering introducing a defined benefit contribution plan, which will be available to all incoming staff. Although the defined benefit plan is now closed to new staff, the fund is active for all employees who have tenure with the company. In 2020, the following actuarial report was received for the defined benefit plan: 2020/$ Present value of the defined benefit obligation 31 December 2019 18 000 000 Past Service Cost 4 000 000 Net interest ? Current service cost 600 000 Benefits paid 2 000 000 Actuarial gain/loss on DBO ? Present value of the defined benefit obligation 31 December 2020 21 000 000 Fair value of plan assets at 31 December 2019 17 000 000 Return on plan assets ? Contributions paid to the plan during the year 1 500 000 Benefits paid by the plan during the year 2 000 000 Fair value of plan assets at 31 December 2020 27 500 000 Additional information All…arrow_forward
- Intermediate Accounting: Reporting And AnalysisAccountingISBN:9781337788281Author:James M. Wahlen, Jefferson P. Jones, Donald PagachPublisher:Cengage LearningExcel Applications for Accounting PrinciplesAccountingISBN:9781111581565Author:Gaylord N. SmithPublisher:Cengage Learning

