Concept explainers
Requirement 1:
Determine the
Requirement 1:

Answer to Problem 2APSA
Product Line |
Pup Tent | Pop-up Tent |
Overhead Cost per unit | $46.05 per unit | $56.68 |
Explanation of Solution
Computation of total overhead cost | |
Department A | $215,630 |
Department B | $399,480 |
Support | $515,600 |
Total Overhead Cost | $1,130,710 |
Manufacturing Overhead Cost per unit | ||
Pup Tent | Pop-up Tent | |
Overhead Cost for Product line | $699,972
(2,600 DLH X $269.22 per DLH) | $430,752
(1,600 DLH X $269.22 per DLH) |
÷Number of units produced | 15,200 units | 7,600 units |
Overhead Cost per unit | $46.05 | $56.68 |
Requirement 2:
Compute the total cost per unit for both products if the direct materials and direct labor cost is $25 per pup tent and $32 per pop-up tent.
Requirement 2:

Answer to Problem 2APSA
Tents | Pup Tent | Pop-up Tent |
$71.05 | $88.68 |
Explanation of Solution
Total Manufacturing Cost per Unit | ||
Product Lines | Pup Tent | Pop-up Tent |
Direct Material and Direct Labor Cost per unit | $25 | $32 |
Manufacturing Overhead Cost per unit | $46.05 | $56.68 |
Manufacturing Cost per unit | $71.05 | $88.68 |
Requirement 3:
Compute the gross profit per unit for each tent if the market price of pup tent is $65 and $200 for pop-tent and determine what might management conclude about the pup tent?
Requirement 3:

Answer to Problem 2APSA
Gross | |
Pup Tent | Pop-up Tent |
$(6.05) | $111.32 |
Since the manufacturing cost per unit of pup tent is more than the selling price per unit, the management might decide to eliminate the product or put some effort in decreasing the cost of pup tent.
Explanation of Solution
Gross Profit per unit | ||
Product Lines | Pup Tent | Pop-up Tent |
Selling Price per unit | $65 | $200 |
Less: Manufacturing Cost per unit | $71.05 | $88.68 |
Gross Profit (loss) per unit | $(6.05) | $111.32 |
Requirement 4:
Compute the total cost per unit of each tent if the direct labor and direct materials cost is $25 per pup tent and $32 per pop-up tent using ABC.
Requirement 4:

Answer to Problem 2APSA
Tents | Pup Tent | Pop-up Tent |
Manufacturing Cost per unit | $58.46 | $113.87 |
Explanation of Solution
Computation of Total Manufacturing Overhead Cost | ||
Pup Tent | Pop-up Tent | |
Pattern alignment | $16,100
(140 batches x $115) | $48,300
(420 batches x $115) |
Cutting | $28,700
(7,000 MH x $4.10) | $21,730
(5,300 MH x $4.10) |
Moving product | $33,600
(800 moves x $42) | $67,200
(1,600 moves x $42) |
Sewing | $202,800
(2,600 DLH x $78) | $124,800
(1,600 DLH x $78) |
Inspecting | $9,600
(240 insp. x $40) | $14,400
(360 insp. x $40) |
Folding | $31,920
(15,200 units x $2.10) | $15,960
(7,600 units x $2.10) |
Designing | $70,000
(70 mod. x $1,000) | $210,000
(210 mod. x $1,000) |
Providing space | $25,800
(4,300 sq. ft. x $6) | $25,800
(4,300 sq. ft. x $6) |
Material handling | $90,000
(450,000 sq.yd. x $0.20) | $94,000
(470,000 sq.yd. x $0.20) |
Total Overhead Cost | $508,520 | $622,190 |
Total Manufacturing Cost per Unit | ||
Product Lines | Pup Tent | Pop-up Tent |
Direct Material and Direct Labor Cost per unit | $25 | $32 |
Manufacturing Overhead Cost per unit | $33.46 | $81.87 |
Manufacturing Cost per unit | $58.46 | $113.87 |
Requirement 5
Using ABC results, determine the gross profit per unit of each tent if the market price is $65 per pup tent and $200 per pop-up tent and suggest whether each product line would be profitable or not.
Requirement 5

Answer to Problem 2APSA
Gross Profit per unit | |
Pup Tent | Pop-up Tent |
$6.54 | $87.13 |
Using the ABC method, both product line are profitable because the selling price of both products are greater than their manufacturing cost.
Explanation of Solution
Gross Profit per unit | ||
Product Lines | Pup Tent | Pop-up Tent |
Selling Price per unit | $65 | $200 |
Less: Manufacturing Cost per unit | $58.46 | $113.87 |
Gross Profit per unit | $6.54 | $87.13 |
Under Activity Based Costing method, the cost concerning both tent are assigned accurately according to their actual activity. The cost of pup tent is adjusted to pop-up tent thereby decreasing the cost of pup tent and increasing the cost pop-up tent.
Want to see more full solutions like this?
Chapter C Solutions
FUNDAMENTAL ACCT.PRIN.-CONNECT ACCESS
- Jones Manufacturing Co. Ltd. makes a product by way of three consecutive processes. Inspection takes place during the processing operation, at which point bad units are separated from good units and sold as scrap at $20 each. Normal losses are estimated to be 5% of input during the period. The following data relates to process 2 for the month of October. During October, 20,000 units valued at $400,000 were transferred from process 1 to process 2. Other costs incurred during the month were: Direct material added Direct labour Production overheads $272,000 $254,000 $ 120,400 At inspection, 3000 units were rejected as scrap. These units had reached the following degree of completion: Transfer from process 1 Direct material added Conversion costs 100% 80% 50% Work-in-progress at the end of October was 4,000 units and had reached the following degree of completion: Transfer from process 1 Direct material added 100% 60% 40% Conversion costs There were no unfinished goods in process 2 at the…arrow_forwardIf you answered with incorrect data then will give unhelpful. If image is not clear commentarrow_forwardWhat is the total stockholders equity on these financial accounting question?arrow_forward
- What is the accounting entry to close the sole proprietorship drawing account?arrow_forwardWhat is the result of the following transaction for Company A? Company A’s customer is unable to pay for a previous credit sale in accordance with Company A’s 90-day payment terms. The customer makes a promissory note to Company A that extends payment over a 24-month term including 5% interest. No result because the customer didn’t pay. Accounts receivable increases because of the interest. A note receivable is recorded in non-current assets. Company A records the loan as a liability.arrow_forwardThe income statement, which presents the results of operations, can be prepared in many forms including: Single Step Income Statement Condensed Income Statement Common Sized Income Statement All of the abovearrow_forward
- AccountingAccountingISBN:9781337272094Author:WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.Publisher:Cengage Learning,Accounting Information SystemsAccountingISBN:9781337619202Author:Hall, James A.Publisher:Cengage Learning,
- Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis...AccountingISBN:9780134475585Author:Srikant M. Datar, Madhav V. RajanPublisher:PEARSONIntermediate AccountingAccountingISBN:9781259722660Author:J. David Spiceland, Mark W. Nelson, Wayne M ThomasPublisher:McGraw-Hill EducationFinancial and Managerial AccountingAccountingISBN:9781259726705Author:John J Wild, Ken W. Shaw, Barbara Chiappetta Fundamental Accounting PrinciplesPublisher:McGraw-Hill Education





