Aplia, 1 Term Printed Access Card For Arnold's Microeconomics, 13th
Aplia, 1 Term Printed Access Card For Arnold's Microeconomics, 13th
13th Edition
ISBN: 9781337621618
Author: Arnold
Publisher: CENGAGE L
Question
Book Icon
Chapter C, Problem 1QP

(a)

To determine

The budget constraint.

(a)

Expert Solution
Check Mark

Explanation of Solution

Since the income is $4,000 and price of good X is $50, the quantity of good X can be calculated as follows:

Quantity of good X=IncomePrice of good X=$4,000$50=80

Thus, the consumer will consume 80X.

Since the income is $4,000 and price of good Y is $100, the quantity of good Y can be calculated as follows:

Quantity of good Y=IncomePrice of good Y=$4,000$100=40

Thus, the consumer will consume 40Y.

Now, the budget constraint can be represented as follows:

Aplia, 1 Term Printed Access Card For Arnold's Microeconomics, 13th, Chapter C, Problem 1QP , additional homework tip  1

In Figure 1, the vertical axis measures the quantity of good Y and the horizontal axis measures the quantity of good X.

Economics Concept Introduction

Budget constraints: Budget constraint refers to the possible combination of goods and services that a consumer can purchase at a given price level with the entire income.

(b)

To determine

The budget constraint.

(b)

Expert Solution
Check Mark

Explanation of Solution

Since the income is $3,000 and price of good X is $25, the quantity of good X can be calculated as follows:

Quantity of good X=IncomePrice of good X=$3,000$25=120

Thus, the consumer will consume 120X.

Since the income is $3,000 and price of good Y is $200, the quantity of good Y can be calculated as follows:

Quantity of good Y=IncomePrice of good Y=$3,000$200=15

Thus, the consumer will consume 15Y.

Now, the budget constraint can be represented as follows:

Aplia, 1 Term Printed Access Card For Arnold's Microeconomics, 13th, Chapter C, Problem 1QP , additional homework tip  2

In Figure 2, the vertical axis measures the quantity of good Y and the horizontal axis measures the quantity of good X. 

Economics Concept Introduction

Budget constraints: Budget constraint refers to the possible combination of goods and services that a consumer can purchase at a given price level with the entire income.

(c)

To determine

The budget constraint.

(c)

Expert Solution
Check Mark

Explanation of Solution

Since the income is $2,000 and price of good X is $40, the quantity of good X can be calculated as follows:

Quantity of good X=IncomePrice of good X=$2,000$40=50

Thus, the consumer will consume 50X.

Since the income is $2,000 and price of good Y is $150, the quantity of good Y can be calculated as follows:

Quantity of good Y=IncomePrice of good Y=$2,000$150=13.33

Thus, the consumer will consume 13.33Y.

Now, the budget constraint can be represented as follows:

Aplia, 1 Term Printed Access Card For Arnold's Microeconomics, 13th, Chapter C, Problem 1QP , additional homework tip  3

In Figure 3, the vertical axis measures the quantity of good Y and the horizontal axis measures the quantity of good X. 

Economics Concept Introduction

Budget constraints: Budget constraint refers to the possible combination of goods and services that a consumer can purchase at a given price level with the entire income.

Want to see more full solutions like this?

Subscribe now to access step-by-step solutions to millions of textbook problems written by subject matter experts!
Students have asked these similar questions
Which of the following factors tend to decrease the wage differential between union and non union workers:   unions tend to organize the firms with the lowest ability to pay initially   all of the above   unions must moderate their wage demand to keep workers competitive   some nonunion employers pay their employees above union wages   only ‘a’ and ‘b’ above
The accompanying graph shows the short-run demand and cost situation for a price searcher in a market with low barriers to entry. Price (dollars) 24 8 MC ATC MR 30 D 45 50 Quantity/time The firm will maximize its profit at a quantity of units. After choosing the profit maximizing quantity, the firm will charge a price of The firm will receive $ in revenue at the profit-maximizing quantity. The total cost of production for this profit-maximizing quantity is S The maximum profit the firm can earn in this situation is $ per unit for this output. How will the situation change over time? Profits will attract rival firms into the market until the profit-maximizing price falls to the level of per-unit cost. ◇ Losses will induce firms to leave this market until the profit maximizing price falls to zero. The market will adjust until the price charged by this firm no longer exceeds marginal cost at the profit-maximizing quantity. This market is already in long-run equilibrium, and will not…
Explain how are kids well being with the poverty simulation.

Chapter C Solutions

Aplia, 1 Term Printed Access Card For Arnold's Microeconomics, 13th

Knowledge Booster
Background pattern image
Similar questions
SEE MORE QUESTIONS
Recommended textbooks for you
Text book image
Economics (MindTap Course List)
Economics
ISBN:9781337617383
Author:Roger A. Arnold
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Microeconomics
Economics
ISBN:9781337617406
Author:Roger A. Arnold
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Economics Today and Tomorrow, Student Edition
Economics
ISBN:9780078747663
Author:McGraw-Hill
Publisher:Glencoe/McGraw-Hill School Pub Co
Text book image
Micro Economics For Today
Economics
ISBN:9781337613064
Author:Tucker, Irvin B.
Publisher:Cengage,
Text book image
Economics For Today
Economics
ISBN:9781337613040
Author:Tucker
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Microeconomics A Contemporary Intro
Economics
ISBN:9781285635101
Author:MCEACHERN
Publisher:Cengage