
The expression for the steady state displacement x(t)for a cam.
The steady stat response for the given Fourier series is given by
Given:
The displacement produced by the cam is given by the following figure
Figure 1 Figure 2
Where m = 1 Kg, and k = 4900N/m.
Fourier series approximation =
Concept Used:
We first derive an expression for transfer function of the given system and then calculate magnitude of the given transfer function, phase angle, bandwidth, and magnitude of phase angles of respective frequencies, and finally calculate the expression for steady state response.
Calculation:
Fourier series approximation =
From Figure 1 equation of motion is given by,
(1)
Substituting for m = 1 Kg, and k = 4900N/m in equation (1)
Applying Laplace transform for the above equation
The transfer function for the given system
T(s) (2)
Therefore magnitude of above transfer function is given by
(3)
The phase angle is given by
(4)
From the equation (3) we can observe that attains a peak of 1 when
0. Hence
= 0 and
is calculated as follows
Squaring on both sides we get,
On further simplification we get
The roots of the equation are
Taking only the positive value
143.42 rad/s
Therefore, the bandwidth lies between 0 and 143.42 rad/s that is
As is greater than 143.42 rad/s which is outside the required bandwidth, we consider only 0, 10
20
30
and 40
for frequency values.
From equation (3)
Substituting for 0, 10
20
30
and 40
respectively we get
.... (5)
=
=1.015
1.263
1.038
0.806
From equation (4) we have
Now calculating the phase angles for corresponding frequencies 0, 10
20
30
and 40
respectively we get,
rad
2.247 rad
2.038 rad
The steady state response for the given Fourier series
Substituting the values of and
for corresponding frequencies
0, 10
20
30
and 40
respectively we get,
Conclusion:
Therefore, the steady stat response for the given function is given by

Answer to Problem 9.33P
The steady stat response for the given Fourier series is given by
Explanation of Solution
Given:
The displacement produced by the cam is given by the following figure
Figure 1 Figure 2
Where m = 1 Kg, and k = 4900N/m.
Fourier series approximation =
Concept Used:
We first derive an expression for transfer function of the given system and then calculate magnitude of the given transfer function, phase angle, bandwidth, and magnitude of phase angles of respective frequencies, and finally calculate the expression for steady state response.
Calculation:
Fourier series approximation =
From Figure 1 equation of motion is given by,
(1)
Substituting for m = 1 Kg, and k = 4900N/m in equation (1)
Applying Laplace transform for the above equation
The transfer function for the given system
T(s) (2)
Therefore magnitude of above transfer function is given by
(3)
The phase angle is given by
(4)
From the equation (3) we can observe that attains a peak of 1 when
0. Hence
= 0 and
is calculated as follows
Squaring on both sides we get,
On further simplification we get
The roots of the equation are
Taking only the positive value
143.42 rad/s
Therefore, the bandwidth lies between 0 and 143.42 rad/s that is
As is greater than 143.42 rad/s which is outside the required bandwidth, we consider only 0, 10
20
30
and 40
for frequency values.
From equation (3)
Substituting for 0, 10
20
30
and 40
respectively we get
.... (5)
=
=1.015
1.263
1.038
0.806
From equation (4) we have
Now calculating the phase angles for corresponding frequencies 0, 10
20
30
and 40
respectively we get,
rad
2.247 rad
2.038 rad
The steady state response for the given Fourier series
Substituting the values of and
for corresponding frequencies
0, 10
20
30
and 40
respectively we get,
Conclusion:
Therefore, the steady stat response for the given function is given by
Want to see more full solutions like this?
Chapter 9 Solutions
EBK SYSTEM DYNAMICS
- I need help with a MATLAB code. I am trying to implement algorithm 3 and 4 as shown in the image. I am getting some size errors. Can you help me fix the code. clc; clear all; % Define initial conditions and parameters r0 = [1000, 0, 0]; % Initial position in meters v0 = [0, 10, 0]; % Initial velocity in m/s m0 = 1000; % Initial mass in kg z0 = log(m0); % Initial mass logarithm a0 = [0, 0, 1]; % Initial thrust direction in m/s^2 (thrust in z-direction) sigma0 = 0.1; % Initial thrust magnitude divided by mass % Initial state vector x0 = [r0, v0, z0] x0 = [r0, v0, z0]; % Initial control input u0 = [a0, sigma0] u0 = [a0, sigma0]; % Time span for integration t0 = 0; % Initial time tf = 10; % Final time N = 100; % Number of time steps dt = (tf - t0) / N; % Time step size t_span = linspace(t0, tf, N); % Discretized time vector % Solve the system of equations using ode45 [t, Y] = ode45(@(t, Y) EoMwithDiscreteMatrix(t, Y, u0, x0, t0, tf), t_span, x0); % Compute the matrices A_k,…arrow_forwardQ2) Determine the thickness of weld (h) for the figure shown below. when the Su= 410 MPa and factor of safety of 2. COR 50 200 60 F=2000Narrow_forwardPlease draw front, top and side view, in AutoCAD both of themarrow_forward
- Question 7 A well is pumped from a confined aquifer at a constant rate of 1000 gallons per minute (gpm). The following data were collected during the pumping test: . Distance from the well to the observation well (r) = 150 feet Differential drawdown (Ah) in the observation well at this distance = 2.5 feet Aquifer properties: Transmissivity (T) = 25,000 gpd/ft • Storativity (S)- 0.0005 (dimensionless) Pumping time (t) = 5 hours Watch your units !! Using the above information, calculate the drawdown (h) in feet in the observation well at a distance of 150 feet after 5 hours of pumping. (Use the powerpoint slides for approximations for the well function W(u).arrow_forwardQu 2 Calcium oxide (CaO) a white, caustic, alkaline solid that reacts vigorously with water to produce calcium hydroxide, releasing heat in the process. It is used in various industrial applications, including cement production and water treatment. FA= 41{0 The ionic radii of the ions are: TCa2+= 0.100 nm and roz-= 0.140 nm. On the basis of this information answer the following questions: 1. What is the type of bonding that exists in CaO crystal? 2.Calculate attractive (Fs) force in [N] between a Ca'* iron and O* ifon that is separated by an equilibrium distance ro. Calculate repulsive (FR) force in [N] between a Ca?* iron and O? iron that is separated by an equilibrium distance ro. What is the magnitude of the net force FN?arrow_forwardShow work if any equations or calculations are used.What is the main alloying element and carbon percentage of SAE-AISI 4621 Steel?arrow_forward
- The particle has a mass of 0.5 kg and is confined to move along the smooth horizontal slot due to the rotation of the arm OA. Determine the force of the rod on the particle and the normal force of the Isot on the particle when 0 = 30°. The rod is rotating with a angular velocity of ė = 2rad/s and an angular acceleration of = 3rad/s². Assume the particle only contacts one side of the slot at any instant. To check your answer, please enter the normal force of the slot onto the particle in Newtons. A * = 2 rad/s -0- 0.5 marrow_forwardSolve, use engineering economic tablesarrow_forwardSolve, use engineering economic tablesarrow_forward
- Qu 2 Calcium oxide (CaO) a white, caustic, alkaline solid that reacts vigorously with water to produce calcium hydroxide, releasing heat in the process. It is used in various industrial applications, including cement production and water treatment. The ionic radii of the ions are: TCa2+= 0.100 nm and roz-= 0.140 nm. On the basis of this information answer the following questions:Number 1 through 4 I need to show all work step by step problemsarrow_forwardShow work if any equations or calculations are used. Assuming hole basis, find the shaft and hole dimensions for a sliding fit using a basic hole size of 20mm. Show the max and minimum size for both hole and shaft. Utilize the equations and tables in the appendix.arrow_forwardShow work if any equations or calculations are used. A milling machine is equipped with a 1” diameter end mill. During a facingoperation, the spindle is running at 275 RPM. The depth of cut is 0.04” and linear feed rate is 2” per minute. Find: (a) Cutting speed, (b) Material Removal Ratearrow_forward
- Elements Of ElectromagneticsMechanical EngineeringISBN:9780190698614Author:Sadiku, Matthew N. O.Publisher:Oxford University PressMechanics of Materials (10th Edition)Mechanical EngineeringISBN:9780134319650Author:Russell C. HibbelerPublisher:PEARSONThermodynamics: An Engineering ApproachMechanical EngineeringISBN:9781259822674Author:Yunus A. Cengel Dr., Michael A. BolesPublisher:McGraw-Hill Education
- Control Systems EngineeringMechanical EngineeringISBN:9781118170519Author:Norman S. NisePublisher:WILEYMechanics of Materials (MindTap Course List)Mechanical EngineeringISBN:9781337093347Author:Barry J. Goodno, James M. GerePublisher:Cengage LearningEngineering Mechanics: StaticsMechanical EngineeringISBN:9781118807330Author:James L. Meriam, L. G. Kraige, J. N. BoltonPublisher:WILEY





