Financial Accounting, 8th Edition
Financial Accounting, 8th Edition
8th Edition
ISBN: 9780078025556
Author: Robert Libby, Patricia Libby, Daniel Short
Publisher: McGraw-Hill Education
Question
Book Icon
Chapter 9, Problem 11P

1. (a)

To determine

Identify the present value of debt.

1. (a)

Expert Solution
Check Mark

Answer to Problem 11P

The present value of debt of Company B is [$71,611(1)+$32,336(2)] $103,947.

Explanation of Solution

Present value:

Present value is the current value of an amount that is to be paid or received in future. Present value is determined by using the formula:

Present Value = 1(1+i)n×Amount

Annuity:

An annuity is referred as a sequence of payment of fixed amount of cash flows that occurs over the equal intervals of time.

Working Notes:

Calculate the present value of debt for the borrowed money of $115,000 to be repaid in seven years:

Present Value = 1(1+i)n×Amount=1(1+0.07)7×$115,000=0.6227×$115,000=$71,611

Therefore, the present value of debt for the borrowed money of $115,000 to be repaid in seven years is $71,611.

…… (1)

Calculate the present value of annuity for an agreed amount interest each year for seven years:

Present Value =1(1+i)ni×Amount=1(1+0.07)77%×$6,000=5.3893×$6,000=$32,336

Therefore, the present value of annuity for an agreed amount interest each year for seven years is $32,336.

…… (2)

2. (b)

To determine

Identify the single amount the company must deposit on January 1, 2014 and also to identify the total amount of interest revenue that will be earned.

2. (b)

Expert Solution
Check Mark

Explanation of Solution

Determine the single amount that Company B must deposit on January 1, 2014:

Present Value = 1(1+i)n×Amount=1(1+0.07)8×$490,000=0.5820×$490,000=$285,180

Therefore, the single amount that Company B must deposit on January 1, 2014 is $285,180.

Identify the total amount of interest revenue that will be earned by Company B:

The total amount of interest revenue that will be earned by the Company B is $204,820[$490,000$285,180].

3.(c)

To determine

Identify the present value.

3.(c)

Expert Solution
Check Mark

Answer to Problem 11P

The present value of Company B for given obligation is [$70,095(1)+$98,258(2)+$122,445(3)] $290,798.

Explanation of Solution

Present Value = 1(1+i)n×Amount=1(1+0.07)1×$75,000=0.9346×$75,000=$70,095 (3)

Therefore, Company B’s present value to pay $75,000 to discharged employees at the end of first year is $70,095.

Present Value = 1(1+i)n×Amount=1(1+0.07)2×$112,500=0.8734×$112,500=$98,258 (4)

Therefore, Company B’s present value to pay $112,500 to discharged employees at the end of second year is $98,258.

Present Value = 1(1+i)n×Amount=1(1+0.07)3×$150,000=0.8163×$150,000=$122,445 (5)

Therefore, Company B’s present value to pay $150,000 to discharged employees at the end of third year is $122,445.

4.(d)

To determine

Identify the amount of each of the equal annual payments that will be paid on the note by Company B and also identify the total amount of interest expense that will be accrued by Company B.

4.(d)

Expert Solution
Check Mark

Explanation of Solution

Identify the amount of each of the equal annual payments that will be paid on the note by Company B:

Amount of equal annual payment for four years}=(Machine purchasedCash paid on                                      machine purchased)Annuity value for 4 years=($170,000$34,000)4.1002(6)=$136,0004.1002=$33,169

Therefore, The amount of each of the equal annual payments that will be paid on the note by Company B is $33,169.

Working Note:

Annuity value for 5 years = 1(1+0.07)57%=0.2649701470.07=4.1002 (6)

Identify the total amount of interest expense that will be accrued by Company B:

Total interest accrued = ( Annual payment for one year ×Number of years of annual payment )(Remaining amount to be paid on purchase)=($33,169×5)$136,000=$165,845$136,000=$29,845

Therefore, the total amount of interest expense that will be accrued by Company B is $29,845.

Want to see more full solutions like this?

Subscribe now to access step-by-step solutions to millions of textbook problems written by subject matter experts!
Students have asked these similar questions
Please give me help this question. Financial accounting
Solve this question prop
The audited accounts of Lindsay Co. for year-end August 31, 2014 show a profit of $3,115,000 after charging the following: Depreciation 430,000 Rent 175,000 Legal fees 1,350,000 Audit fees 88,000 Donations 119,000 Bad debts 242,000 Foreign Travel 395,750 Interest payments 62,375 Other Information: Legal fees are as follows: Expenses in respect of recovery of debts, $585,000 Expenses related to the increase private share capital, $765,000 Lindsay Co. donated $65,500 to UTECH University and $53,500 to HELP, a private charity registered under the Charities Act. Bad debts are as follows: A loan of $76,130 to Derek Stan who failed to repayit. $63,017, owed by Simplicity Ltd. which was declared bankrupt. The balance is a percentage of receivables at year end which is deemed to be bad. Foreign travel expense included $268,210 for a vacation package for the marketing manager’s and his family plane tickets. The remaining amount was for a business trip to meet with potential suppliers.…

Chapter 9 Solutions

Financial Accounting, 8th Edition

Knowledge Booster
Background pattern image
Recommended textbooks for you
Text book image
FINANCIAL ACCOUNTING
Accounting
ISBN:9781259964947
Author:Libby
Publisher:MCG
Text book image
Accounting
Accounting
ISBN:9781337272094
Author:WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.
Publisher:Cengage Learning,
Text book image
Accounting Information Systems
Accounting
ISBN:9781337619202
Author:Hall, James A.
Publisher:Cengage Learning,
Text book image
Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis...
Accounting
ISBN:9780134475585
Author:Srikant M. Datar, Madhav V. Rajan
Publisher:PEARSON
Text book image
Intermediate Accounting
Accounting
ISBN:9781259722660
Author:J. David Spiceland, Mark W. Nelson, Wayne M Thomas
Publisher:McGraw-Hill Education
Text book image
Financial and Managerial Accounting
Accounting
ISBN:9781259726705
Author:John J Wild, Ken W. Shaw, Barbara Chiappetta Fundamental Accounting Principles
Publisher:McGraw-Hill Education