Concept explainers
Various inventory costing methods
• LO8–1, LO8–4
Ferris Company began 2018 with 6,000 units of its principal product. The cost of each unit is $8. Merchandise transactions for the month of January 2018 are as follows:
Sales | |
Date of Sale | Units |
Jan. 5 | 3,000 |
Jan. 12 | 2,000 |
Jan. 20 | 4,000 |
Total | 9,000 |
8,000 units were on hand at the end of the month.
Required:
Calculate January’s ending inventory and cost of goods sold for the month using each of the following alternatives:
1. FIFO, periodic system
2. LIFO, periodic system
3. LIFO, perpetual system
4. Average cost, periodic system
5. Average cost, perpetual system
1.
Periodic Inventory System: It is a system in which the inventory is updated in the accounting records on a periodic basis such as at the end of each month, quarter or year. In other words, it is an accounting method which is used to determine the amount of inventory at the end of each accounting period.
Perpetual Inventory System refers to the inventory system that maintains the detailed records of every inventory transactions related to purchases and sales on a continuous basis. It shows the exact on-hand-inventory at any point of time.
In First-in-First-Out method, the cost of initial purchased items are sold first. The value of the ending inventory consists the recent purchased items.
In Last-in-First-Out method, the cost of last purchased items are sold first. The value of the closing stock consists the initial purchased items.
In Weighted-Average Cost Method the cost of inventory is priced at the average rate of the goods available for sale. Following is the mathematical representation:
To Compute: The ending inventory and cost of goods sold for the month of January under FIFO.
Explanation of Solution
Calculate the total cost and units of goods available for sales.
Table (1)
Calculate the cost of ending inventory under FIFO, periodic system.
Calculation of Cost of Ending Inventory (FIFO) | |||
Details | Number of Units | Rate per Unit ($) | Total Cost ($) |
January 18 | 6,000 | 10 | 60,000 |
January 10 | 2,000 | 9 | 18,000 |
Ending Inventory | 8,000 | 78,000 |
Table (2)
Working note:
Calculate the Cost of Goods Sold.
Therefore, the cost of goods sold in the FIFO method is $78,000.
2.
To Compute: The ending inventory and cost of goods sold for the month of January under LIFO.
Explanation of Solution
Calculate the cost of ending inventory under LIFO, periodic system.
Calculation of Cost of Ending Inventory (LIFO) | |||
Details | Number of Units | Rate per Unit ($) | Total Cost ($) |
Beginning Balance | 6,000 | 8 | 48,000 |
January 10 | 2,000 | 9 | 18,000 |
Ending Inventory | 8,000 | 66,000 |
Table (3)
Therefore, the cost of ending inventory in the LIFO method is $66,000.
Calculate the Cost of Goods Sold.
Therefore, the cost of goods sold in the LIFO method is $87,000.
3.
To Compute: The ending inventory and cost of goods sold for the month of January under LIFO perpetual system.
Explanation of Solution
Calculate the cost of ending inventory under LIFO, perpetual system.
Table (4)
Therefore, the cost of ending merchandised inventory and cost of goods sold are $71,000 and $82,000 respectively.
4.
To Compute: The ending inventory and cost of goods sold for the month of January under average cost periodic system.
Explanation of Solution
Calculate the cost of ending inventory under average cost, periodic system.
Number of units in ending inventory = 8,000
Weighted average cost per unit = $9 (1)
Working Note:
Calculate the Weighted-average cost.
Therefore, the cost of ending inventory in the Average-cost method is $72,000.
Calculate the Cost of Goods Sold.
Therefore, the cost of goods sold in the Average-cost method is $81,000.
5.
To Compute: The ending inventory and cost of goods sold for the month of January under average cost perpetual system.
Explanation of Solution
Calculate the cost of ending inventory under average cost, perpetual system.
Table (5)
Working Notes:
Calculate the Weighted-average cost after the January 10th purchase.
Calculate the Weighted-average cost after the January 18th purchase.
Therefore, the cost of ending merchandised inventory and cost of goods sold are 74,500 and $78,500 respectively.
Want to see more full solutions like this?
Chapter 8 Solutions
INTERMEDIATE ACCOUNTING, W/CONNECT
- General Accountingarrow_forwardFinancial Accounting Questionarrow_forwardFlorida Kitchens produces high-end cooking ranges. The costs to manufacture and market the ranges at the company’s volume of 3,000 units per quarter are shown in the following table: Unit manufacturing costs Variable costs $ 1,440 Fixed overhead 720 Total unit manufacturing costs $ 2,160 Unit nonmanufacturing costs Variable 360 Fixed 840 Total unit nonmanufacturing costs 1,200 Total unit costs $ 3,360 The company has the capacity to produce 3,000 units per quarter and always operates at full capacity. The ranges sell for $4,000 per unit. Required: a. Florida Kitchens receives a proposal from an outside contractor, Burns Electric, who will manufacture 1,200 of the 3,000 ranges per quarter and ship them directly to Florida’s customers as orders are received from the sales office at Florida. Florida would provide the materials for the ranges, but Burns would assemble, box, and ship the ranges. The variable manufacturing costs would be…arrow_forward
- Financial Accounting: The Impact on Decision Make...AccountingISBN:9781305654174Author:Gary A. Porter, Curtis L. NortonPublisher:Cengage LearningCornerstones of Financial AccountingAccountingISBN:9781337690881Author:Jay Rich, Jeff JonesPublisher:Cengage Learning