Personal Finance, Student Value Edition (8th Edition) (The Pearson Series in Finance)
Personal Finance, Student Value Edition (8th Edition) (The Pearson Series in Finance)
8th Edition
ISBN: 9780134730851
Author: Arthur J. Keown
Publisher: PEARSON
bartleby

Videos

Question
Book Icon
Chapter 8, Problem 7DC2
Summary Introduction

To discuss:

Monthly local estate tax and insurance, monthly principal and interest for 15, 20 and 30 years loan and whether S can take these loan or not.

Introduction:

PITI is a short form for principal, interest, tax and insurance payments. Generally, buyer has to pay property tax and insurance along with interest and principal amount of the home purchase. PITI limit is 28% of one’s pretax monthly income.

Expert Solution & Answer
Check Mark

Explanation of Solution

Monthly local real estate tax:

Given,

Real estate tax rate is 0.91%.

Number of months is 12.

Assessed value is $180,000.

Formula to calculate monthly local real estate tax,

Monthly real estate tax=Real estate tax rateNumber of months×Assessed value

Substitute, 0.91% for real estate tax rate, 12 for number of months and $180,000 for assessed value in the above formula.

Monthly real estate tax=0.91100×12×$180,000=$136.50

Monthly real estate tax is $136.50.

Homeowner’s insurance:

Given,

Total homeowner’s insurance is $275.

Number of months is 12.

Formula to calculate monthly homeowner’s insurance,

Monthly homeowner's insurance=Total homeowner's insuranceNumber of months

Substitute, $275 for total homeowner’s insurance and 12 for number of months in the above formula.

Monthly homeowner's insurance=$27512=$22.91

Monthly homeowner’s insurance is $22.91.

Loan amount:

Given,

House price is $180,000.

Down payment is $36,000.

Formula to calculate loan amount,

Loan amount=House priceDown payment

Substitute $180,000 for house price and $36,000 for down payment in the above formula.

Loan amount=$180,000$36,000=$144,000

Loan amount is $144,000.

Principal and interest:

The formula to calculate the amount of monthly payment is,

PMT=PV×(im1(1+im)n×m)                (1)

Where,

  • PMT is amount of monthly payment.
  • PV is the present value.
  • i is the rate of interest.
  • n is the number of years.
  • m is the number of payment in a year.

For 15 years

Given,

PV is $144,000.

i is 5.25%.

n is 15 years.

m is 12

Substitute $144,000 for PV, 5.25% for i, 15 for n and12 for m in the above equation (1).

PMT=$144,000×(0.0525121(1+0.052512)15×12)=$144,000×0.004310.4557=$1,157.58

Total principal and interest is $1,157.58.

For 20 years

Given,

PV is $144,000.

i is 5.25%.

n is 20 years.

m is 12.

Substitute $144,000 for PV, 5.25% for i, 20 for n and12 for m in the above equation (1).

PMT=$144,000×(0.0525121(1+0.052512)20×12)=$144,000×0.004310.3507=$970.34

Total principal and interest is $970.34.

For 30 years

Given,

PV is $144,000.

i is 5.25%.

n is 30 years.

m is 12.

Substitute $144,000 for PV, 5.25% for i, 30 for n and12 for m in the above equation (1).

PMT=$144,000×(0.0525121(1+0.052512)30×12)=$144,000×0.004310.2077=$795.17

Total principal and interest is $795.17

Maximum amount that can be used for home payment:

Given,

Amount that can be use for payment of PITI is $1,470.

Monthly insurance is $22.91.

Formula to calculate maximum amount that can be use for home payment,

Maximum amount=(Amount that can be use for payment of PITITaxes and insurnace)

Substitute, $1470 for amount that can be used as PITI and $22.91 for monthly insurance in the above formula.

Maximum amount=$1,470$22.91=$1,447.09

Maximum amount is $1,447.09.

Working notes:

Calculation for amount that can be used for payment of PITI,

Amount that be used for payment of PITI=Pretax incomeNumber of months in a year×Rate=$63,00012×28100=$1,470

Calculation for monthly insurance,

Monthly insurance=Total insuranceNumber of months=$27512=$22.91

Conclusion

Hence, S can take loan for 15, 20 and 30 years as he seems fit because he has $1,447.09 for home payment and payment in those three options is lower than that.

Want to see more full solutions like this?

Subscribe now to access step-by-step solutions to millions of textbook problems written by subject matter experts!
Students have asked these similar questions
A brief introduction and overview of the company"s (a) uk vodaphone -300word history and current position in respective marketplace.A graphical illustration, together with a short written summary, of the five year trends in sales, profits,costs and dividends paid-100word
A brief introduction and overview of the company"s (a) uk vodaphone (b) uk Hsbc bank, (c)uk coca-cola history and current position in respective marketplace.
King’s Park, Trinidad is owned and operated by a private company,Windy Sports Ltd. You work as the Facilities Manager of the Park andthe CEO of the company has asked you to evaluate whether Windy shouldembark on the expansion of the facility given there are plans by theGovernment to host next cricket championship.The project seeks to increase the number of seats by building fournew box seating areas for VIPs and an additional 5,000 seats for thegeneral public. Each box seating area is expected to generate $400,000in incremental annual revenue, while each of the new seats for thegeneral public will generate $2,500 in incremental annual revenue.The incremental expenses associated with the new boxes and seatingwill amount to 60 percent of the revenues. These expenses includehiring additional personnel to handle concessions, ushering, andsecurity. The new construction will cost $15 million and will be fullydepreciated (to a value of zero dollars) on a straight-line basis overthe 5-year…
Knowledge Booster
Background pattern image
Finance
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, finance and related others by exploring similar questions and additional content below.
Recommended textbooks for you
Text book image
Essentials Of Investments
Finance
ISBN:9781260013924
Author:Bodie, Zvi, Kane, Alex, MARCUS, Alan J.
Publisher:Mcgraw-hill Education,
Text book image
FUNDAMENTALS OF CORPORATE FINANCE
Finance
ISBN:9781260013962
Author:BREALEY
Publisher:RENT MCG
Text book image
Financial Management: Theory & Practice
Finance
ISBN:9781337909730
Author:Brigham
Publisher:Cengage
Text book image
Foundations Of Finance
Finance
ISBN:9780134897264
Author:KEOWN, Arthur J., Martin, John D., PETTY, J. William
Publisher:Pearson,
Text book image
Fundamentals of Financial Management (MindTap Cou...
Finance
ISBN:9781337395250
Author:Eugene F. Brigham, Joel F. Houston
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Corporate Finance (The Mcgraw-hill/Irwin Series i...
Finance
ISBN:9780077861759
Author:Stephen A. Ross Franco Modigliani Professor of Financial Economics Professor, Randolph W Westerfield Robert R. Dockson Deans Chair in Bus. Admin., Jeffrey Jaffe, Bradford D Jordan Professor
Publisher:McGraw-Hill Education
How to (Legally) Never Pay Taxes Again; Author: Next Level Life;https://www.youtube.com/watch?v=q63F1pBrUHA;License: Standard Youtube License