Engineering Economy
Engineering Economy
8th Edition
ISBN: 9780073523439
Author: Leland T Blank Professor Emeritus, Anthony Tarquin
Publisher: McGraw-Hill Education
Question
Book Icon
Chapter 7, Problem 21P
To determine

Calculate the rate of return.

Expert Solution & Answer
Check Mark

Explanation of Solution

Initial cost (C) is -$210,000. First year cost (C1) is -$150,000. Second year saving (S) is $100 and savings increases (SI) by 60,000 thereafter. Time period (n) is 4.

Rate of return (i) for infinitive time period can be calculated as follows:

C=C1(1+i)1+(S((1+i)n1i(1+i)n)+SI1i((1+i)n1i(1+i)nn(1+i)n))(1(1+i)n)210,000=150,000(1+i)1+(100,000((1+i)41i(1+i)4)+60,000×1i((1+i)41i(1+i)41(1+i)4))(1(1+i)1)

Substitute the rate of return as 24% by trial and error method in the above Equation.

210,000=150,000(1+0.24)1+(100,000((1+0.24)410.24(1+0.24)4)+60,000×10.24((1+0.24)410.24(1+0.24)44(1+0.24)4))(1(1+0.24)1)210,000=150,0001.24+(100,000(2.36421410.24(2.364214))+60,000×10.24(2.36421410.24(2.364214)42.364214))(11.24)

210,000=120,967.74+(100,000(1.3642140.567144)+60,000×4.1667(1.3642140.56714442.364214))(0.806452)210,000=120,967.74+(100,000(2.40541)+60,000×4.1667(2.405411.69187))(0.806452)210,000=120,967.74+(240,541+60,000×4.1667(0.71354))(0.806452)210,000=120,967.74+(240,541+178,386.43)(0.806452)210,000=120,967.74+337,877.86210,000<216,877.12

When the rate of return is substituted as 24%, the calculated value is greater than the initial cost. Thus, the rate of return increases to 24.7%.

210,000=150,000(1+0.247)1+(100,000((1+0.247)410.247(1+0.247)4)+60,000×10.247((1+0.247)410.247(1+0.247)44(1+0.247)4))(1(1+0.247)1)210,000=120,288.69+(100,000(2.41805310.247(2.418053))+60,000×10.247(2.41805310.247(2.418053)42.418053))(11.247)210,000=120,288.69+(100,000(1.4180530.597259)+60,000×4.048583(1.4180530.59725942.418053))(0.801925)

210,000=120,288.69+(100,000(2.374268)+60,000×4.048583(2.3742681.654223))(0.801925)210,000=120,288.69+(237,426.8+60,000×4.048583(0.720045))(0.801925)210,000=120,288.69+(237,426.8+174,909.72)(0.801925)210,000=120,288.69+330,662.96210,000=210,374.27

The calculated value is nearly equal to the initial cost with rate of return 24.7%. Thus, it is confirmed that the rate of return is 24.7%.

Want to see more full solutions like this?

Subscribe now to access step-by-step solutions to millions of textbook problems written by subject matter experts!
Students have asked these similar questions
Please answer questions D-H, I have already answered A , B,C but it may help you to still solve them yourself. Thank you!
2. A firm’s production function is given by:Q = 10KLThe unit capital and labour costs are 2 and 1 pounds respectively. The firm is contracted to produce2000 units.(a) Write out the optimisation problem of the firm. (b) Express this problem using a Lagrangian function. (c) Find values of K and L which fulfil the contract with minimal cost to the firm. (d) Calculate the total cost to the firm.
3. Consider the following estimated regression equation, estimated using a sample of firms, where RDis total firm spending on research and development in USD ($), Revenue is total firm revenuein USD ($), and W ages is the firms’ total spending on wages in USD ($) (standard errors inparentheses):RDd = 1000(600)+ 0.5(0.1)Revenue + 1.5(0.5)W ages,(a) Interpret the coefficients on each of the explanatory variables. (b) Which of the three coefficients are statistically significant at the 5% level of significance? Howdo you know? A researcher runs a two-sided statistical test of the null hypothesis that both the coefficients onthe explanatory variables above are jointly equal to 0.25 (mathematically, that β1 = β2 = 0.25),and reports a p-value of 0.045.(c) What does this p-value mean for the outcome of the test? (d) What would an appropriate two-sided alternative hypothesis look like?
Knowledge Booster
Background pattern image
Similar questions
SEE MORE QUESTIONS
Recommended textbooks for you
Text book image
ENGR.ECONOMIC ANALYSIS
Economics
ISBN:9780190931919
Author:NEWNAN
Publisher:Oxford University Press
Text book image
Principles of Economics (12th Edition)
Economics
ISBN:9780134078779
Author:Karl E. Case, Ray C. Fair, Sharon E. Oster
Publisher:PEARSON
Text book image
Engineering Economy (17th Edition)
Economics
ISBN:9780134870069
Author:William G. Sullivan, Elin M. Wicks, C. Patrick Koelling
Publisher:PEARSON
Text book image
Principles of Economics (MindTap Course List)
Economics
ISBN:9781305585126
Author:N. Gregory Mankiw
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Managerial Economics: A Problem Solving Approach
Economics
ISBN:9781337106665
Author:Luke M. Froeb, Brian T. McCann, Michael R. Ward, Mike Shor
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Managerial Economics & Business Strategy (Mcgraw-...
Economics
ISBN:9781259290619
Author:Michael Baye, Jeff Prince
Publisher:McGraw-Hill Education