ENGINEERING ECONOMY DIGITAL ACCESS
ENGINEERING ECONOMY DIGITAL ACCESS
8th Edition
ISBN: 2810022611683
Author: Blank
Publisher: MCG
Question
Book Icon
Chapter 7, Problem 21P
To determine

Calculate the rate of return.

Expert Solution & Answer
Check Mark

Explanation of Solution

Initial cost (C) is -$210,000. First year cost (C1) is -$150,000. Second year saving (S) is $100 and savings increases (SI) by 60,000 thereafter. Time period (n) is 4.

Rate of return (i) for infinitive time period can be calculated as follows:

C=C1(1+i)1+(S((1+i)n1i(1+i)n)+SI1i((1+i)n1i(1+i)nn(1+i)n))(1(1+i)n)210,000=150,000(1+i)1+(100,000((1+i)41i(1+i)4)+60,000×1i((1+i)41i(1+i)41(1+i)4))(1(1+i)1)

Substitute the rate of return as 24% by trial and error method in the above Equation.

210,000=150,000(1+0.24)1+(100,000((1+0.24)410.24(1+0.24)4)+60,000×10.24((1+0.24)410.24(1+0.24)44(1+0.24)4))(1(1+0.24)1)210,000=150,0001.24+(100,000(2.36421410.24(2.364214))+60,000×10.24(2.36421410.24(2.364214)42.364214))(11.24)

210,000=120,967.74+(100,000(1.3642140.567144)+60,000×4.1667(1.3642140.56714442.364214))(0.806452)210,000=120,967.74+(100,000(2.40541)+60,000×4.1667(2.405411.69187))(0.806452)210,000=120,967.74+(240,541+60,000×4.1667(0.71354))(0.806452)210,000=120,967.74+(240,541+178,386.43)(0.806452)210,000=120,967.74+337,877.86210,000<216,877.12

When the rate of return is substituted as 24%, the calculated value is greater than the initial cost. Thus, the rate of return increases to 24.7%.

210,000=150,000(1+0.247)1+(100,000((1+0.247)410.247(1+0.247)4)+60,000×10.247((1+0.247)410.247(1+0.247)44(1+0.247)4))(1(1+0.247)1)210,000=120,288.69+(100,000(2.41805310.247(2.418053))+60,000×10.247(2.41805310.247(2.418053)42.418053))(11.247)210,000=120,288.69+(100,000(1.4180530.597259)+60,000×4.048583(1.4180530.59725942.418053))(0.801925)

210,000=120,288.69+(100,000(2.374268)+60,000×4.048583(2.3742681.654223))(0.801925)210,000=120,288.69+(237,426.8+60,000×4.048583(0.720045))(0.801925)210,000=120,288.69+(237,426.8+174,909.72)(0.801925)210,000=120,288.69+330,662.96210,000=210,374.27

The calculated value is nearly equal to the initial cost with rate of return 24.7%. Thus, it is confirmed that the rate of return is 24.7%.

Want to see more full solutions like this?

Subscribe now to access step-by-step solutions to millions of textbook problems written by subject matter experts!
Students have asked these similar questions
Answer question 2 only.
1. A pension fund manager is considering three mutual funds. The first is a stock fund, the second is a long-term government and corporate fund, and the third is a (riskless) T-bill money market fund that yields a rate of 8%. The probability distributions of the risky funds have the following characteristics: Standard Deviation (%) Expected return (%) Stock fund (Rs) 20 30 Bond fund (RB) 12 15 The correlation between the fund returns is .10.
Frederick Jones operates a sole proprietorship business in Trinidad and Tobago. His gross annual revenue in 2023 was $2,000,000. He wants to register for VAT, but he is unsure of what VAT entails, the requirements for registration and what he needs to do to ensure that he is fully compliant with VAT regulations. Make reference to the Vat Act of Trinidad and Tobago and explain to Mr. Jones what VAT entails, the requirements for registration and the requirements to be fully compliant with VAT regulations.
Knowledge Booster
Background pattern image
Similar questions
SEE MORE QUESTIONS
Recommended textbooks for you
Text book image
ENGR.ECONOMIC ANALYSIS
Economics
ISBN:9780190931919
Author:NEWNAN
Publisher:Oxford University Press
Text book image
Principles of Economics (12th Edition)
Economics
ISBN:9780134078779
Author:Karl E. Case, Ray C. Fair, Sharon E. Oster
Publisher:PEARSON
Text book image
Engineering Economy (17th Edition)
Economics
ISBN:9780134870069
Author:William G. Sullivan, Elin M. Wicks, C. Patrick Koelling
Publisher:PEARSON
Text book image
Principles of Economics (MindTap Course List)
Economics
ISBN:9781305585126
Author:N. Gregory Mankiw
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Managerial Economics: A Problem Solving Approach
Economics
ISBN:9781337106665
Author:Luke M. Froeb, Brian T. McCann, Michael R. Ward, Mike Shor
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Managerial Economics & Business Strategy (Mcgraw-...
Economics
ISBN:9781259290619
Author:Michael Baye, Jeff Prince
Publisher:McGraw-Hill Education