
Concept explainers
Concept Introduction:
Perpetual Inventory System: The perpetual inventory system records and updates the inventory after each and every transaction. The inventory balance is updated after each transaction and it is kept up to date at every time.
Specific identification method: Under this method the cost of goods sold and ending inventory units are identifiable and the cost is calculated accurately for each unit sold and in the inventory.
FIFO method: FIFO Stands for First In First Out. Under this method, the units purchased first are assumed to be sold first and cost of goods sold is calculated accordingly. The ending inventory in the method includes the latest units purchased.
LIFO method: LIFO Stands for Last In First Out. Under this method, the latest units purchased are assumed to be sold first and cost of goods sold is calculated accordingly. The ending inventory in the method includes the oldest units purchased.
Weighted Average method: Under this method, the cost per unit of the inventory is calculated as weighted average cost per unit and the cost of goods sold and inventory is calculated with the help of weighted average cost per unit.
Requirement-1:
To prepare: The Perpetual inventory record for Montana Cycles for the month of July using the LIFO method
Requirement-2:
To prepare: The

Want to see the full answer?
Check out a sample textbook solution
Chapter 6 Solutions
Horngren's Accounting
- Provide answerarrow_forwardOn 2015/1/1, Samantha Ltd. purchased machinery for $60,000. The useful life is 8 years with a salvage value of $6,000. The company uses the double declining balance method. What is the second year's annual depreciation expense (2016/12/31)?arrow_forwardBrenda Confections is preparing its cash budget and expects to have sales of $50,000 in April, $65,000 in May, and $75,000 in June. If 30% of sales are for cash, 50% are credit sales paid in the month after the sale, and 20% are credit sales paid 2 months after the sale, what are the expected cash receipts for June?arrow_forward
- RK Co. sells snowboards. Each snowboard requires direct materials for $140, direct labor for $55, and variable overhead of $64. The company expects fixed overhead costs of $673,000 and fixed selling and administrative costs of $160,000 for the next year. It expects to produce and sell 11,900 snowboards in the next year. What will be the selling price per unit if RK uses a mark-up of 17% of the total cost?arrow_forwardSP Company made sales of $32,750 million in 2019. The cost of goods sold for the year totaled $12,500 million. At the end of 2018, Malt's inventory stood at $1,300 million, and SP ended 2018 with an inventory of $1,800 million. Compute Malt's gross profit percentage and rate of inventory turnover for 2019.arrow_forwardThe company's total assets arearrow_forward
- AccountingAccountingISBN:9781337272094Author:WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.Publisher:Cengage Learning,Accounting Information SystemsAccountingISBN:9781337619202Author:Hall, James A.Publisher:Cengage Learning,
- Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis...AccountingISBN:9780134475585Author:Srikant M. Datar, Madhav V. RajanPublisher:PEARSONIntermediate AccountingAccountingISBN:9781259722660Author:J. David Spiceland, Mark W. Nelson, Wayne M ThomasPublisher:McGraw-Hill EducationFinancial and Managerial AccountingAccountingISBN:9781259726705Author:John J Wild, Ken W. Shaw, Barbara Chiappetta Fundamental Accounting PrinciplesPublisher:McGraw-Hill Education





