Adequate information:
Cost of investment of headache-only pills = $28,000,000
Economic life of headache-only pills = 3 years
Number of packages produce for headache-only pills = 3,200,000
Price per package of headache-only pills = $8.25
Production cost per package of headache-only pills = $3.60
Market value of headache and arthritis pills project = $1,000,000
Cost of investment of headache and arthritis pills project = $36,000,000
Economic life of headache and arthritis pills project = 3 years
Number of packages produce for headache and arthritis pills project = 3,200,000
Price per package of headache and arthritis pills project = $8.25
Production cost per package of headache and arthritis pills project = $4.55
Inflation rate = 3% or 0.03
Tax rate = 22% or 0.22
Appropriate real discount rate = 5% or 0.05
To determine: The product that should be chosen by the company.
Introduction: The term
The decision criteria of net present value are that in the case of the mutually exclusive project, the project having the higher net present value should be selected.

Want to see the full answer?
Check out a sample textbook solution
Chapter 6 Solutions
CORPORATE FINANCE - CONNECT ACCESS
- Intermediate Financial Management (MindTap Course...FinanceISBN:9781337395083Author:Eugene F. Brigham, Phillip R. DavesPublisher:Cengage LearningCornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser...AccountingISBN:9781305970663Author:Don R. Hansen, Maryanne M. MowenPublisher:Cengage LearningEssentials of Business Analytics (MindTap Course ...StatisticsISBN:9781305627734Author:Jeffrey D. Camm, James J. Cochran, Michael J. Fry, Jeffrey W. Ohlmann, David R. AndersonPublisher:Cengage Learning


