
Concept explainers
Perpetual Inventory system is an inventory system in which a organization continuously update its inventory records. All the movements related to inventory are updated continuously such as purchase quantity, sales quantity, and purchase or sales return etc.
There are several methods of calculating the value of inventory in closing stock which are as below:
FIFO method (First In First Out) is the most using method of
LIFO method (Last In First Out) is the method in which the quantity which purchase in last before sale transaction will be sold first. In closing inventory the quantity will be counted from the beginning inventory and purchase thereafter.
Weighted Average method is the most commonly used method after FIFO method. In weighted average the quantity of all purchases and beginning inventory is clubbed and then a weighted average rate is calculated and closing inventory is valued at weighted average rate.
Specific Identification method is the method in which the quantity is specifically identified that from which lot or purchases the closing stock is available and the closing inventory is valued by taking rates and quantities of that specific lot(s) from which closing inventory is available.
Under perpetual method a job card is prepared for each lot and calculation is done for each lot/transactions accordingly.
Requirement-1:
To Calculate:
In the given question we have to calculate the following details under perpetual inventory system:
- Cost of goods and quantity available for sale

Answer to Problem 3BPSB
Solution:
- Cost of goods available for sales = 249,300
Quantity available for sale =
Explanation of Solution
Explanation:
Cost of goods available for sales
Beginning Inventory | 150*300 | 45,000 |
May 6 purchases | 350*350=122,500 | 167,500 |
May 17 Purchases | 80*450 = 36,000 | 203,500 |
May 25 Purchases | 100*458 = 45,800 | 249,300 |
Total | 249,300 |
Requirement-2:
To calculate:
We have to calculate units in closing stock under perpetual inventory system.

Answer to Problem 3BPSB
Solution:
Units in closing stock = 200 units
Explanation of Solution
Explanation:
Units in closing stock =
Requirement-3:
To calculate:
We have to calculate cost of closing inventory using FIFO, LIFO, Weighted Average and Specific Identification method.

Answer to Problem 3BPSB
Solution:
Cost of closing Inventory :
FIFO = 88,800
LIFO = 62,500
Weighted average = 75,600
Specific Identification = 74,500
Explanation of Solution
Explanation:
Inventory valuation:
FIFO
Date | Particulars | Purchase price | Cost of goods sold | Closing stock inventory | Closing Inventory (Units * Price) |
Beginning Inventory | 150 *300 = 45,000 | 150 | 150*300=45,000 | ||
May 6 | Purchase 350 units | 350*350= 122,500 | 150+350=500 | (150*300) + (350* 350) =167,500 | |
May 9 | Sales 180 units | 150 *300 + 30*350 = 55,500 | 500-180 =320 | 320*350 = 112,000 | |
May 17 | Purchase 80 units | 80*450 = 36,000 | 320+80 = 400 | (320*350)+ 80*450 = 148,000 | |
May 25 | Purchase 100 units | 100*458 = 45,800 | 400+100 =500 | (320*350)+ (80*450)+ (100*458) =193,800 | |
May 30 | Sales 300 units | (300*350 = 105,000 | 500-300=200 | (20*350)+ (80*450)+ (100*458) =88,800 | |
Total | 160,500 | Closing stock = 88,800 |
LIFO
Date | Particulars | Purchase price | Cost of goods sold | Closing stock inventory | Closing Inventory (Units * Price) |
Beginning Inventory | 150 *300 = 45,000 | 150 | 150*300=45,000 | ||
May 6 | Purchase 350 units | 350*350= 122,500 | 150+350=500 | (150*300) + (350* 350) =167,500 | |
May 9 | Sales 180 units | 180 *350 = 63,000 | 500-180 =320 | (150*300)+(170*350) = 104,500 | |
May 17 | Purchase 80 units | 80*450 = 36,000 | 320+80 = 400 | (150*300)+(170*350) + (80*450) = 140,500 | |
May 25 | Purchase 100 units | 100*458 = 45,800 | 400+100 =500 | (150*300)+(170*350) + (80*450) +(100*458) =186,300 | |
May 30 | Sales 300 units | (100*458) +(80*450)+ (120*350) = 123,800 | 500-300=200 | (150*300)+(50*350) =62,500 | |
Total | 186,800 | Closing stock = 62,500 |
Weighted average:
Date | Particular | Purchase price | Cost of goods sold | Closing stock inventory | Closing Inventory (Units * Price) | Weighted average cost |
Beginning Inventory | 150 *300 = 45,000 | 150 | 45,000 | 45,000/150 = 300 | ||
May 6 | Purchase 350 units | 350*350= 122,500 | 150+350=500 | 45,000+122,500 =167,500 |
167,500/500= 335 | |
May 9 | Sales 180 units | 180*335 =60,300 | 500-180 =320 | 167,500-60,300= 107,200 | 107,200/320 = 335 | |
May 17 | Purchase 80 units | 80*450 = 36,000 | 320+80 = 400 | 107,200 + 36,000 = 143,200 | 143,200/ 400 =358 | |
May 25 | Purchase 100 units | 100*458 = 45,800 | 400+100 =500 | 143,200 + 45,800 = 189,000 | 189,000/ 500 = 378 | |
May 30 | Sales 300 units | 300 * 378 = 113,400 | 500-300=200 | 189,000-113,400 =75,600 | 75,600/ 200 = 378 | |
Total | 173,700 | Closing stock = 75,600 |
Specific Identification
Date | Particulars | Purchase price | Cost of goods sold | Closing stock inventory | Closing Inventory (Units * Price) |
Beginning Inventory | 150 *300 = 45,000 | 150 | 150*300=45,000 | ||
May 6 | Purchase 350 units | 350*350= 122,500 | 150+350=500 | (150*300) + (350* 350) =167,500 | |
May 9 | Sales 180 units | (80*300)+(100 *350 = 59,000 | 500-180 =320 | (70*300)+(250*350) = 108,500 | |
May 17 | Purchase 80 units | 80*450 = 36,000 | 320+80 = 400 | (70*300)+(250*350) + (80*450) = 144,500 | |
May 25 | Purchase 100 units | 100*458 = 45,800 | 400+100 =500 | (70*300)+(250*350) + (80*450)+ (100*458) =190,300 | |
May 30 | Sales 300 units | (200*350)+ (100*458) = 115,800 | 500-300=200 | (70*300)+(50*350) + (80*450) = 74,500 | |
Total | 174,800 | Closing stock = 74,500 |
Requirement-4:
To calculate:
We have to calculate gross profit under FIFO, LIFO, and Weighted Average and Specific Identification method under perpetual inventory system.

Answer to Problem 3BPSB
Solution:
Gross profit under all costing methods:
Particular | FIFO Method | LIFO Method | Weighted Average | Specific Identification |
Gross profit | 475,500 | 449,200 | 462,300 | 461,200 |
Explanation of Solution
Explanation:
Gross profit under all costing methods:
Particular | FIFO Method | LIFO Method | Weighted Average | Specific Identification |
Sales price ( 180*1,200)+ (300*1,400) | 636,000 | 636,000 | 636,000 | 636,000 |
Cost of goods sold | 160,500 | 186,800 | 173,700 | 174,800 |
Gross profit | 475,500 | 449,200 | 462,300 | 461,200 |
Requirement-5:
To determine:
We have to determine that manager will prefer valuation method as it earns on percentage of gross profit.

Answer to Problem 3BPSB
Solution:
Manager will prefer FIFO method.
Explanation of Solution
Explanation:
Manager will prefer FIFO method as the gross profit is highest in FIFO method $ 475,500 and his earning will be highest under FIFO method valuation.
Want to see more full solutions like this?
Chapter 6 Solutions
Connect Access Card for Fundamental Accounting Principles
- On January 1, 2023, Pharoah Ltd. had 702,000 common shares outstanding. During 2023, it had the following transactions that affected the common share account: Feb. 1 Issued 160,000 shares Mar. 1 Issued a 10% stock dividend May 1 Acquired 181,000 common shares and retired them June 1 Issued a 3-for-1 stock split Oct. 1 Issued 78,000 shares ♡ The company's year end is December 31Determine the weighted average number of shares outstanding as at December 31, 2023. (Round answer to O decimal places, eg. 5,275.) Weighted average number of shares outstandingarrow_forwardOn January 1, 2023, Pharoah Ltd. had 702,000 common shares outstanding. During 2023, it had the following transactions that affected the common share account: Feb. 1 Issued 160,000 shares Mar. 1 Issued a 10% stock dividend May 1 Acquired 181,000 common shares and retired them June 1 Issued a 3-for-1 stock split Oct. 1 Issued 78,000 shares ♡ The company's year end is December 31 Assume that Pharoah earned net income of $3,441,340 during 2023. In addition, it had 90,000 of 10%, $100 par, non-convertible, non-cumulative preferred shares outstanding for the entire year. Because of liquidity limitations, however, the company did not declare and pay a preferred dividend in 2023. Calculate earnings per share for 2023, using the weighted average number of shares determined above. (Round answer to 2 decimal places, e.g. 15.25.) Earnings per sharearrow_forwardI want to correct answer general accounting questionarrow_forward
- Discuss the following questions below 1. Definition and scope of IAS 38 2. Recognition of criteria of intangible assets 3. Meaurement basis for intangible assets 4. Amortization methods and their implications for financial reportingarrow_forwardPlease solve this problem general accounting questionarrow_forwardWaiting for your solution general accounting questionarrow_forward
- AccountingAccountingISBN:9781337272094Author:WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.Publisher:Cengage Learning,Accounting Information SystemsAccountingISBN:9781337619202Author:Hall, James A.Publisher:Cengage Learning,
- Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis...AccountingISBN:9780134475585Author:Srikant M. Datar, Madhav V. RajanPublisher:PEARSONIntermediate AccountingAccountingISBN:9781259722660Author:J. David Spiceland, Mark W. Nelson, Wayne M ThomasPublisher:McGraw-Hill EducationFinancial and Managerial AccountingAccountingISBN:9781259726705Author:John J Wild, Ken W. Shaw, Barbara Chiappetta Fundamental Accounting PrinciplesPublisher:McGraw-Hill Education





