
Computing joint costs—sales value at split-off and net realizable value methods
D.L. Manufacturing Inc.’s joint cost of producing 1,000 units of Product A, 500 units of Product B, and 500 units of Product C is $20,000. The unit sales values of the three products at the split-off point are Product A–$20, Product B–$200, and Product C–$160. Ending inventories include 100 units of Product A, 200 units of Product B, and 300 units of Product C.
- a. Compute the amount of joint cost that would be included in the ending
inventory valuation of the three products on the basis of their sales value at split off. - b. Assume that Product C can be sold for $200 a unit if it is processed after split-off at a cost of $25 a unit. Compute the amount of joint cost that would be included in the ending inventory valuation of the three products on the basis of their net realizable values.

Want to see the full answer?
Check out a sample textbook solution
Chapter 6 Solutions
PRINCIPLES OF COST ACCOUNTING
Additional Business Textbook Solutions
Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis (16th Edition)
Gitman: Principl Manageri Finance_15 (15th Edition) (What's New in Finance)
Horngren's Accounting (12th Edition)
Principles of Operations Management: Sustainability and Supply Chain Management (10th Edition)
Operations Management: Processes and Supply Chains (12th Edition) (What's New in Operations Management)
Intermediate Accounting (2nd Edition)
- Please explain the solution to this financial accounting problem with accurate explanations.arrow_forwardPlease provide the correct answer to this general accounting problem using accurate calculations.arrow_forwardI need assistance with this general accounting question using appropriate principles.arrow_forward
- Hendrix Manufacturing's cost of goods sold includes $510,000 variable and $295,000 fixed costs. The company's selling and administrative expenses include $365,000 variable and $410,000 fixed costs. If the company's total sales revenue is $1,820,000, what is its net income?arrow_forwardIt is sold to wholesalers at 250 per unit.arrow_forward??!!arrow_forward
- Can you explain the process for solving this financial accounting problem using valid standards?arrow_forwardI want the correct answer with accountingarrow_forwardReef Corporation sells its product for $22 per unit. Next year, fixed expenses are expected to be $385,000 and variable expenses are expected to be $13 per unit. How many units must the company sell to generate a net operating income of $115,000? (Round your answer to nearest unit) Need answerarrow_forward
- Principles of Cost AccountingAccountingISBN:9781305087408Author:Edward J. Vanderbeck, Maria R. MitchellPublisher:Cengage LearningCornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser...AccountingISBN:9781305970663Author:Don R. Hansen, Maryanne M. MowenPublisher:Cengage LearningPrinciples of Accounting Volume 2AccountingISBN:9781947172609Author:OpenStaxPublisher:OpenStax College
- Managerial AccountingAccountingISBN:9781337912020Author:Carl Warren, Ph.d. Cma William B. TaylerPublisher:South-Western College Pub


