Lease v s. buy alternatives
• LO6–3, LO6–7, LO6–9
Kiddy Toy Corporation needs to acquire the use of a machine to be used in its manufacturing process. The machine needed is manufactured by Lollie Corp. The machine can be used for 10 years and then sold for $10,000 at the end of its useful life. Lollie has presented Kiddy with the following options:
1. Buy machine. The machine could be purchased for $160,000 in cash. All insurance costs, which approximate $5,000 per year, would be paid by Kiddy.
2. Lease machine. The machine could be leased for a 10-year period for an annual lease payment of $25,000 with the first payment due immediately. All insurance costs will be paid for by the Lollie Corp. and the machine will revert back to Lollie at the end of the 10-year period.
Required:
Assuming that a 12% interest rate properly reflects the time value of money in this situation and that all maintenance and insurance costs are paid at the end of each year, determine which option Kiddy should choose. Ignore income tax considerations.

Want to see the full answer?
Check out a sample textbook solution
Chapter 5 Solutions
Intermediate Accounting, 10 Ed
- I need assistance with this general accounting question using appropriate principles.arrow_forwardCost of Production Report The debits to Work in Process-Roasting Department for Morning Brew Coffee Company for August, together with Information concerning production, are as follows: Work in process, August 1, 700 pounds, 10% completed *Direct materials (700 x $2.60) Conversion (700 x 10% x $1.00) Coffee beans added during August, 22,000 pounds Conversion costs during August Work in process, August 31, 1,100 pounds, 40% completed Goods finished during August, 21,600 pounds < All direct materials are placed in process at the beginning of production. $1,890* $1,820 70 $1,890 56,100 24,167 ? ? a. Prepare a cost of production report, presenting the following computations: 1. Direct materials and conversion equivalent units of production for August 2. Direct materials and conversion costs per equivalent unit for August 3. Cost of goods finished during August 4. Cost of work in process at August 31 If an amount is zero, enter in "0". For the cost per equivalent unit, round your answer to…arrow_forwardPlease provide the answer to this financial accounting question using the right approach.arrow_forward
- Please help me solve this financial accounting problem with the correct financial process.arrow_forwardV The debits to Work In Process-Roasting Department for Morning Brew Coffee Company for August, together with Information concerning production, are as follows: Work in process, August 1, 700 pounds, 10% completed *Direct materials (700 x $2.60) Conversion (700 x 10% x $1.00) Coffee beans added during August, 22,000 pounds Conversion costs during August Work in process, August 31, 1,100 pounds, 40% completed Goods finished during August, 21,600 pounds All direct materials are placed in process at the beginning of production. a. Prepare a cost of production report, presenting the following computations: 1. Direct materials and conversion equivalent units of production for August 2. Direct materials and conversion costs per equivalent unit for August 3. Cost of goods finished during August 4. Cost of work in process at August 31 $1,890* $1,820 70 $1,890 56,100 24,167 ? ? If an amount is zero, enter in "0". For the cost per equivalent unit, round your answer to the near st cent. Morning…arrow_forwardCan you help me solve this general accounting problem with the correct methodology?arrow_forward
- Please help me solve this financial accounting problem with the correct financial process.arrow_forwardI need help finding the accurate solution to this general accounting problem with valid methods.arrow_forwardPlease provide the answer to this accounting question using the right approach.arrow_forward
- Individual Income TaxesAccountingISBN:9780357109731Author:HoffmanPublisher:CENGAGE LEARNING - CONSIGNMENT
