ENGINEERING ECONOMY DIGITAL ACCESS
ENGINEERING ECONOMY DIGITAL ACCESS
8th Edition
ISBN: 2810022611683
Author: Blank
Publisher: MCG
Question
Book Icon
Chapter 5, Problem 19P

(a)

To determine

Compare the projects based on the present worth.

(a)

Expert Solution
Check Mark

Explanation of Solution

Table -1 shows the cash flow of different projects.

Table -1

Projects12
First cost (C)400,000600,000
Maintenance cost (MO) per year140,000100,000
Salvage value (SV)10% to C10% to C
Time period (n)36

MARR (i) is 15%.

The time period for project 1 should equate with project time period two. Thus, all the cash flows are repeated for other three years. The time period (n1) is six years and time period 2 (n2) is three years.

Present worth of the project 1 (PW1) can be calculated as follows:

PW1=CMO((1+i)n11i(1+i)n1)+C+(C×0.1)(1+i)n2+(C×0.1)(1+i)n1=(400,000140,000((1+0.15)610.15(1+0.15)6)+400,000+(400,000×0.1)(1+0.15)3+(400,000×0.1)(1+0.15)6)=(400,000140,000(2.31306110.15(2.313061))+400,000+(400,000×0.1)1.520875+(400,000×0.1)2.313061)=(400,000140,000(1.3130610.346959)+360,0001.520875+40,0002.313061)=(400,000140,000(3.784485)236,705.84+17,293.1)=(400,000529,827.9236,705.84+17,293.1)=1,149,240.64

The present worth of project 1 is -$1,149,240.64.

The present worth of the project 2 (PW2) can be calculated as follows:

PW2=C+MO((1+i)n1i(1+i)n)+C×0.1(1+i)n=600,000100,000((1+0.15)610.15(1+0.15)6)+600,000×0.1(1+0.15)6=600,000100,000(2.31306110.15(2.313061))+60,0002.313061=600,000100,000(1.3130610.346959)+25,939.65=600,000100,000(3.784485)+25,939.65=600,000378,448.5+13,660.27=952,508.85

The present worth of project 2 is -$952,508.85. Since the present worth of the project 2 is greater than project 1, select project 2.

(b)

To determine

Compare the projects based on the present worth.

(b)

Expert Solution
Check Mark

Explanation of Solution

Present worth of project 1 (PW1) can be calculated as follows:

PW1=CMO((1+i)n1i(1+i)n)+(C×0.1)(1+i)n=(400,000140,000((1+0.15)310.15(1+0.15)3)+(400,000×0.1)(1+0.15)3)=(400,000140,000(1.52087510.15(1.520875))+(400,000×0.1)1.520875)=(400,000140,000(0.52087510.2281313)+40,0001.520875)=(400,000140,000(2.283225)+26,300.65)=(400,000319,651.5+26,300.65)=693,350.85

The present worth of project 1 with the wrong method is -$693,350.85. Since the present worth of project 1 is greater than project 2, select project 1. This decision is economically incorrect due to the wrong life time for project 1. When comparing the project, the life time of both projects should be equal.

Want to see more full solutions like this?

Subscribe now to access step-by-step solutions to millions of textbook problems written by subject matter experts!
Students have asked these similar questions
Please answer questions D-H, I have already answered A , B,C but it may help you to still solve them yourself. Thank you!
2. A firm’s production function is given by:Q = 10KLThe unit capital and labour costs are 2 and 1 pounds respectively. The firm is contracted to produce2000 units.(a) Write out the optimisation problem of the firm. (b) Express this problem using a Lagrangian function. (c) Find values of K and L which fulfil the contract with minimal cost to the firm. (d) Calculate the total cost to the firm.
3. Consider the following estimated regression equation, estimated using a sample of firms, where RDis total firm spending on research and development in USD ($), Revenue is total firm revenuein USD ($), and W ages is the firms’ total spending on wages in USD ($) (standard errors inparentheses):RDd = 1000(600)+ 0.5(0.1)Revenue + 1.5(0.5)W ages,(a) Interpret the coefficients on each of the explanatory variables. (b) Which of the three coefficients are statistically significant at the 5% level of significance? Howdo you know? A researcher runs a two-sided statistical test of the null hypothesis that both the coefficients onthe explanatory variables above are jointly equal to 0.25 (mathematically, that β1 = β2 = 0.25),and reports a p-value of 0.045.(c) What does this p-value mean for the outcome of the test? (d) What would an appropriate two-sided alternative hypothesis look like?
Knowledge Booster
Background pattern image
Similar questions
SEE MORE QUESTIONS
Recommended textbooks for you
Text book image
ENGR.ECONOMIC ANALYSIS
Economics
ISBN:9780190931919
Author:NEWNAN
Publisher:Oxford University Press
Text book image
Principles of Economics (12th Edition)
Economics
ISBN:9780134078779
Author:Karl E. Case, Ray C. Fair, Sharon E. Oster
Publisher:PEARSON
Text book image
Engineering Economy (17th Edition)
Economics
ISBN:9780134870069
Author:William G. Sullivan, Elin M. Wicks, C. Patrick Koelling
Publisher:PEARSON
Text book image
Principles of Economics (MindTap Course List)
Economics
ISBN:9781305585126
Author:N. Gregory Mankiw
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Managerial Economics: A Problem Solving Approach
Economics
ISBN:9781337106665
Author:Luke M. Froeb, Brian T. McCann, Michael R. Ward, Mike Shor
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Managerial Economics & Business Strategy (Mcgraw-...
Economics
ISBN:9781259290619
Author:Michael Baye, Jeff Prince
Publisher:McGraw-Hill Education