a.
Adequate information:
Discount rate=10%
Cash flows of Technology CDMA in Year 0 = -$18 million
Cash flows of Technology CDMA in Year 1= $23 million
Cash flows of Technology CDMA in Year 2= $16 million
Cash flows of Technology CDMA in Year 3= $6 million
Cash flows of Technology G4 in Year 0 = -$25 million
Cash flows of Technology G4 in Year 1 = $21 million
Cash flows of Technology G4 in Year 2 = $51 million
Cash flows of Technology G4 in Year 3 = $41 million
Cash flows of Technology Wi-Fi in Year 0 = -$43 million
Cash flows of Technology Wi-Fi in Year 1 = $39 million
Cash flows of Technology Wi-Fi in Year 2 = $66 million
Cash flows of Technology Wi-Fi in Year 3= $42 million
To determine: Ranks of technologies based on profitability index decision rule.
Introduction: The profitability index is a budgeting technique that evaluates various investment proposals based on profitability. Other budgeting techniques are
b.
Adequate information:
Discount rate=10%
Cash flows of Technology CDMA in Year 0 =-$18 million
Cash flows of Technology CDMA in Year 1=$23 million
Cash flows of Technology CDMA in Year 2=$16 million
Cash flows of Technology CDMA in Year 3=$6 million
Cash flows of Technology G4 in Year 0 =-$25 million
Cash flows of Technology G4 in Year 1 = $21 million
Cash flows of Technology G4 in Year 2 = $51 million
Cash flows of Technology G4 in Year 3 = $41 million
Cash flows of Technology Wi-Fi in Year 0 = -$43 million
Cash flows of Technology Wi-Fi in Year 1 = $39 million
Cash flows of Technology Wi-Fi in Year 2 = $66 million
Cash flows of Technology Wi-Fi in Year 3=$42 million
To determine: Ranks of technologies based on NPV.
Introduction: NPV is the difference between the aggregate value of cash inflows and the aggregate value of cash outflows.
c.
Adequate information:
Discount rate=10%
Cash flows of Technology CDMA in Year 0 =-$18 million
Cash flows of Technology CDMA in Year 1=$23 million
Cash flows of Technology CDMA in Year 2=$16 million
Cash flows of Technology CDMA in Year 3=$6 million
Cash flows of Technology G4 in Year 0 =-$25 million
Cash flows of Technology G4 in Year 1 = $21 million
Cash flows of Technology G4 in Year 2 = $51 million
Cash flows of Technology G4 in Year 3 = $41 million
Cash flows of Technology Wi-Fi in Year 0 = -$43 million
Cash flows of Technology Wi-Fi in Year 1 = $39 million
Cash flows of Technology Wi-Fi in Year 2 = $66 million
Cash flows of Technology Wi-Fi in Year 3=$42 million
To discuss: Recommendation to the CEO based on the above results.
Introduction: The profitability index is a budgeting technique that evaluates various investment proposals based on profitability.

Want to see the full answer?
Check out a sample textbook solution
Chapter 5 Solutions
CORPORATE FINANCE
- A brief introduction and overview of the company"s (a) uk vodaphone -300word history and current position in respective marketplace.A graphical illustration, together with a short written summary, of the five year trends in sales, profits,costs and dividends paid-100wordarrow_forwardA brief introduction and overview of the company"s (a) uk vodaphone (b) uk Hsbc bank, (c)uk coca-cola history and current position in respective marketplace.arrow_forwardKing’s Park, Trinidad is owned and operated by a private company,Windy Sports Ltd. You work as the Facilities Manager of the Park andthe CEO of the company has asked you to evaluate whether Windy shouldembark on the expansion of the facility given there are plans by theGovernment to host next cricket championship.The project seeks to increase the number of seats by building fournew box seating areas for VIPs and an additional 5,000 seats for thegeneral public. Each box seating area is expected to generate $400,000in incremental annual revenue, while each of the new seats for thegeneral public will generate $2,500 in incremental annual revenue.The incremental expenses associated with the new boxes and seatingwill amount to 60 percent of the revenues. These expenses includehiring additional personnel to handle concessions, ushering, andsecurity. The new construction will cost $15 million and will be fullydepreciated (to a value of zero dollars) on a straight-line basis overthe 5-year…arrow_forward
- You are called in as a financial analyst to appraise the bonds of Ollie’s Walking Stick Stores. The $5,000 par value bonds have a quoted annual interest rate of 8 percent, which is paid semiannually. The yield to maturity on the bonds is 12 percent annual interest. There are 12 years to maturity. a. Compute the price of the bonds based on semiannual analysis. b. With 8 years to maturity, if yield to maturity goes down substantially to 6 percent, what will be the new price of the bonds?arrow_forwardLonnie is considering an investment in the Cat Food Industries. The $10,000 par value bonds have a quoted annual interest rate of 12 percent and the interest is paid semiannually. The yield to maturity on the bonds is 14 percent annual interest. There are seven years to maturity. Compute the price of the bonds based on semiannual analysis.arrow_forwardNeed solution this wuarrow_forward
- EBK CONTEMPORARY FINANCIAL MANAGEMENTFinanceISBN:9781337514835Author:MOYERPublisher:CENGAGE LEARNING - CONSIGNMENTPrinciples of Accounting Volume 2AccountingISBN:9781947172609Author:OpenStaxPublisher:OpenStax CollegeManagerial AccountingAccountingISBN:9781337912020Author:Carl Warren, Ph.d. Cma William B. TaylerPublisher:South-Western College Pub
- Intermediate Financial Management (MindTap Course...FinanceISBN:9781337395083Author:Eugene F. Brigham, Phillip R. DavesPublisher:Cengage Learning


