
(1)(a)
To compute: The direct and indirect cost rate per professional labor hour under actual costing.
Given information:
2014,
Actual indirect cost is $744,000.
Actual labor hour is 15,500.
(b)
To compute: The direct and indirect cost rate per professional labor hour under normal costing.
Given information:
2014,
Budgeted direct cost is $960,000.
Budgeted indirect cost is $720,000.
Budgeted labor hour is 16,000.
(c)
To compute: The direct and indirect cost rate per professional labor hour under variation from normal costing.
2.
To explain: The job costing system for C from part a, b and c above.
3.
(a)
To compute: The cost of audit using actual costing.
(b)
To compute: The cost of audit using normal costing.
(c)
To compute: The cost of audit using variation from normal costing that uses budgeted rates.

Want to see the full answer?
Check out a sample textbook solution
Chapter 4 Solutions
Cost Accounting, Student Value Edition (15th Edition)
- Waka Company had cash sales of $78,275, credit sales of $97,450, sales returns and allowances of $1,500, and sales discounts of $4,875. Calculate Waka's net sales for this period.arrow_forwardProvide answerarrow_forwardOn 2015/1/1, Samantha Ltd. purchased machinery for $60,000. The useful life is 8 years with a salvage value of $6,000. The company uses the double declining balance method. What is the second year's annual depreciation expense (2016/12/31)?arrow_forward
- Brenda Confections is preparing its cash budget and expects to have sales of $50,000 in April, $65,000 in May, and $75,000 in June. If 30% of sales are for cash, 50% are credit sales paid in the month after the sale, and 20% are credit sales paid 2 months after the sale, what are the expected cash receipts for June?arrow_forwardRK Co. sells snowboards. Each snowboard requires direct materials for $140, direct labor for $55, and variable overhead of $64. The company expects fixed overhead costs of $673,000 and fixed selling and administrative costs of $160,000 for the next year. It expects to produce and sell 11,900 snowboards in the next year. What will be the selling price per unit if RK uses a mark-up of 17% of the total cost?arrow_forwardSP Company made sales of $32,750 million in 2019. The cost of goods sold for the year totaled $12,500 million. At the end of 2018, Malt's inventory stood at $1,300 million, and SP ended 2018 with an inventory of $1,800 million. Compute Malt's gross profit percentage and rate of inventory turnover for 2019.arrow_forward
- AccountingAccountingISBN:9781337272094Author:WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.Publisher:Cengage Learning,Accounting Information SystemsAccountingISBN:9781337619202Author:Hall, James A.Publisher:Cengage Learning,
- Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis...AccountingISBN:9780134475585Author:Srikant M. Datar, Madhav V. RajanPublisher:PEARSONIntermediate AccountingAccountingISBN:9781259722660Author:J. David Spiceland, Mark W. Nelson, Wayne M ThomasPublisher:McGraw-Hill EducationFinancial and Managerial AccountingAccountingISBN:9781259726705Author:John J Wild, Ken W. Shaw, Barbara Chiappetta Fundamental Accounting PrinciplesPublisher:McGraw-Hill Education





