
1)
To calculate:
Fixed manufacturing overhead cost per quarter
Variable manufacturing overhead cost per unit
Manufacturing overhead cost in 4 quarter
Total
Unit product cost in 4 quarter
2)
Overheads: These are those expenses which are not directly related to production of goods and service. Examples: telephone bills, legal fees, advertisement.Overheads cost exclude direct labour, direct material, direct expense
To explain: Effect when estimated unit product cost fluctuate from one quarter to next
3)
Overheads: These are those expenses which are not directly related to production of goods and service. Examples: telephone bills, legal fees, advertisement.Overheads cost exclude direct labour, direct material, and direct expense
Recommendation for stabilizing the company unit product cost

Want to see the full answer?
Check out a sample textbook solution
Chapter 4 Solutions
Managerial Accounting for Managers
- No WRONG ANSWERarrow_forwardI need help with this general accounting question using standard accounting techniques.arrow_forwardInnovations Inc. had a $38,000 beginning inventory and a $45,000 ending inventory. Net sales were $215,000; purchases were $110,000; purchase returns and allowances were $5,000; and freight-in was $9,000. Cost of goods sold for the period is $107,000. What is Innovations Inc.'s gross profit percentage?arrow_forward
- Could you help me solve this financial accounting question using appropriate calculation technical.arrow_forwardPlease provide the correct answer to this general accounting problem using accurate calculations.arrow_forwardPlease provide the solution to this general accounting question using proper accounting principles.arrow_forward
- Meagan Industries completes Job #843, which has a standard of 450 labor hours at a standard rate of $24.50 per hour. The job was completed in 420 hours, and the average actual labor rate was $25.20 per hour. What is the labor efficiency (quantity) variance?arrow_forwardSolve this Accounting Problemarrow_forwardHarmony Beverages produces a fruit juice blend using three ingredients: Apple, Orange, and Mango. The standard mix ratio is 50% Apple, 30% Orange, and 20% Mango. The standard cost per gallon is $2.00 for Apple, $3.50 for Orange, and $5.00 for Mango. Standard production calls for 100 gallons of ingredients to yield 95 gallons of finished juice due to waste. Last week, the company used 60 gallons of Apple, 25 gallons of Orange, and 20 gallons of Mango, which yielded 98 gallons of finished juice. Calculate the materials yield variance.arrow_forward
- Managerial AccountingAccountingISBN:9781337912020Author:Carl Warren, Ph.d. Cma William B. TaylerPublisher:South-Western College PubFinancial And Managerial AccountingAccountingISBN:9781337902663Author:WARREN, Carl S.Publisher:Cengage Learning,Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser...AccountingISBN:9781305970663Author:Don R. Hansen, Maryanne M. MowenPublisher:Cengage Learning
- Principles of Cost AccountingAccountingISBN:9781305087408Author:Edward J. Vanderbeck, Maria R. MitchellPublisher:Cengage LearningManagerial Accounting: The Cornerstone of Busines...AccountingISBN:9781337115773Author:Maryanne M. Mowen, Don R. Hansen, Dan L. HeitgerPublisher:Cengage Learning




