
Concept explainers
Total cost of units transferred out.
Unit of goods completed in the production process and transferred to other department during in the period, cost incurred to this completed goods which includes material and conversions jointly is known as total cost of units transferred out.
Total cost of the units transferred out and its cost is changed or not.

Answer to Problem 1AE
Solution:
Costs per equivalent unit | Materials | Conversion |
Cost of beginning work in process inventory | 9600 |
5575 |
Cost added during the period | 368600 | 350900 |
Total Cost | 378200 | 356475 |
Equivalent unit of production | 2480 | 2450 |
Cost per equivalent unit | 152.50 | 145.50 |
Total cost of the units transferred out is $715,200.
Yes, total cost of the units transferred out was changed because current equivalent unit of production was decreased at the same time cost per equivalent unit has increased.
Explanation of Solution
Explanations:
Formulas used:
Calculations:
- Total cost for material= $9600 + $368600=$378,200
Total cost for conversion= $5575+$350900=$356475
Equivalent unit of production for materials = 2400 units +80 units (200 units *40/100=80) =2480units
Equivalent unit of production for conversion = 2400 units +50 units (200 units * 25/100=50) =2450 units.
Cost per equivalent unit for material = $378,200 / 2480units = $152.50
Cost per equivalent unit for conversion=$356475 / 2450 units = $145.50
Units complete and transferred during in the period = 2500 units -100 units=2400
Total cost of the units transferred out = 2400 * $298 ($152.50+$145.50=$298) =$715,200.
Above calculation derived given cost per equivalent unit for materials as well as conversion also derived total cost of the units transferred and above explanation stated total cost of the units transferred out was changed.
Want to see more full solutions like this?
Chapter 4 Solutions
ACC 202 Principles of Accounting 2 Ball State University
- The actual cost of direct labor per hour is $16.25 and the standard cost of direct labor per hour is $15.00. The direct labor hours allowed per finished unit is 0.60 hours. During the current period, 4,500 units of finished goods were produced using 2,900 direct labor hours. How much is the direct labor rate variance? A. $3,625 favorable B. $3,625 unfavorable C. $4,350 favorable D. $4,350 unfavorablearrow_forwardWhat is the book value of its liability?arrow_forwardWhat is the dividend playout ratio for the year ?arrow_forward
- I need guidance with this general accounting problem using the right accounting principles.arrow_forwardPlease provide correct solution and accounting questionarrow_forwardA balance sheet shows cash, $75,000; marketable securities, $110,000; receivables, $90,000; and $225,000 of inventories. Current liabilities are $200,000. The current ratio is 1.375 to 1. a. True b. Falsearrow_forward
- What is the economic order quantity?arrow_forwardPLEASE help do thi correctlyarrow_forwardDuring FY 2005 Tenfold Manufacturinghad total manufacturing bycosts are $438,000. Their cost of goods manufactured for the year was $548,000. The January 1, 2006 balance of the Work-in-Process Inventory is $39,000. Use this information to determine the dollar amount of the FY 2005 beginning Work-in-Process Inventory.arrow_forward
- AccountingAccountingISBN:9781337272094Author:WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.Publisher:Cengage Learning,Accounting Information SystemsAccountingISBN:9781337619202Author:Hall, James A.Publisher:Cengage Learning,
- Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis...AccountingISBN:9780134475585Author:Srikant M. Datar, Madhav V. RajanPublisher:PEARSONIntermediate AccountingAccountingISBN:9781259722660Author:J. David Spiceland, Mark W. Nelson, Wayne M ThomasPublisher:McGraw-Hill EducationFinancial and Managerial AccountingAccountingISBN:9781259726705Author:John J Wild, Ken W. Shaw, Barbara Chiappetta Fundamental Accounting PrinciplesPublisher:McGraw-Hill Education





