
1.
1.

Explanation of Solution
Table showing total departmental overhead cost of model 145 and model 212:
Activity | Overhead rate ($) | Value of activity driver of model 145 | Value of activity driver for model 212 | Overhead cost of model 145 ($) | Overhead cost of model 212 ($) |
Changeover | 625.0 | 400 | 400 | 250,000 | 250,000 |
Machining | 46.5 | 1,800 | 4,200 | 83,700 | 195,300 |
Setups | 1,875.0 | 60 | 60 | 112,500 | 112,500 |
Welding | 60.0 | 800 | 2,200 | 48,080 | 132,220 |
Inspecting | 300.0 | 400 | 300 | 120,000 | 90,000 |
Reworks | 250.0 | 160 | 140 | 40,000 | 35,000 |
Purchasing | 300.0 | 300 | 150 | 90,000 | 45,000 |
Space | 6.4 | 1,500 | 3,500 | 9,600 | 22,400 |
Utilities | 13.0 | 1,500 | 3,500 | 19,500 | 45,500 |
Total overhead cost | 773,380 | 927,920 |
Formula to compute overhead cost per unit is,
Model 145
Given,
Total units produced are 1,500.
Substitute 1,500 units for produced units and $773,380 for total overhead cost in the formula.
Model 212
Given,
Totalunits produced are 3,500.
Substitute 3,500 units for produced units and $927,920 for total overhead cost in the formula.
Hence, overhead cost per unit for product 145 is $515.59 and for product 212 is $265.12.
Working notes:
Formula to calculate departmental overhead rate is,
Calculation of overhead rate for changeover activity,
Calculation of overhead rate for machining activity,
Calculation of overhead rate for setups activity,
Calculation of overhead rate for welding activity,
Calculation of overhead rate for inspecting activity,
Calculation of overhead rate for rework activity,
Calculation of overhead rate for purchasing activity,
Calculation of overhead rate for providing space activity,
Calculation of overhead rate for providing utility activity,
2.
Total cost per unit for each product line.
2.

Explanation of Solution
Formula to compute total cost per unit is,
Model 145
Given,
Direct labor and material cost per unit is $250.
Overhead cost per unit is $515.59.
Substitute $250 for direct labor and material cost per unit and $515.59 for overhead cost per unit in the formula.
Model 212
Given,
Direct labor and material cost per unit is $180.
Overhead cost per unit is $265.12.
Substitute $180 for direct labor and material cost per unit and $265.12 for overhead cost per unit in the formula.
Hence, total cost per unit for product 145 is $765.59 and for product 212 is $445.12.
3.
Profit or loss per unit for each model.
3.

Explanation of Solution
Formula to compute profit or loss per unit is,
Model 145
Given,
Market price per unit is $820.
Total cost per unit is $765.59.
Substitute $820 for market price per unit and $765.59 for total cost per unit in the formula.
Model 212
Given,
Market price per unit is $480.
Total cost per unit is $445.12.
Substitute $480 for market price per unit and $445.12 for total cost per unit in the formula.
Hence, profit per unit for product 145 is $54.41 andfor product 212 is $34.88.
Want to see more full solutions like this?
Chapter 4 Solutions
Managerial Accounting + Connect Access Card
- General Accountingarrow_forwardThe process of formally recording and recognizing a financial transaction in the accounting records is known as:a) Reportingb) Analyzingc) Postingd) Auditingarrow_forwardWhat will the annual profit be if the company services 600 customers annually on these financial accounting question?arrow_forward
- What is the estimated ending inventory on April 30 for this financial accounting question?arrow_forwardThe Tin company uses the straight-line method to depreciate its equipment. On May 1, 2018, the company purchased some equipment for $200,000. The equipment is estimated to have a useful life of ten years and a salvage value of $20,000. How much depreciation expense should Tin record for the equipment in the adjusting entry on December 31, 2018?arrow_forwardWhen a company sells goods on credit, which accounts are affected?a) Accounts Receivable increases, Sales Revenue increasesb) Accounts Payable increases, Sales Revenue increasesc) Accounts Receivable increases, Cost of Goods Sold increasesd) Accounts Payable increases, Cost of Goods Sold increasesarrow_forward
- A company has a total cost of $50.00 per unit at a volume of 100,000 units. The variable cost per unit is $20.00. What would the price be if the company expected a volume of 120,000 units and used a markup of50%?arrow_forwardWhat is the profit margin ratio of this financial accounting question? Please correct answerarrow_forwardA company’s ability to pay its short-term obligations is assessed using which financial ratio?a) Debt-to-Equity Ratiob) Current Ratioc) Return on Equity (ROE)d) Gross Profit Marginarrow_forward
- Beginning inventory was $4,000, purchases totaled $31,000, and sales were $20,000. What is the ending inventory?arrow_forwardGrant Industries had $200,000 in sales on account last year. The beginning accounts receivable balance was $15,000, and the ending accounts receivable balance was $18,000. What is the company's average collection period?arrow_forwardCan you please solve this financial accounting issue?arrow_forward
- AccountingAccountingISBN:9781337272094Author:WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.Publisher:Cengage Learning,Accounting Information SystemsAccountingISBN:9781337619202Author:Hall, James A.Publisher:Cengage Learning,
- Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis...AccountingISBN:9780134475585Author:Srikant M. Datar, Madhav V. RajanPublisher:PEARSONIntermediate AccountingAccountingISBN:9781259722660Author:J. David Spiceland, Mark W. Nelson, Wayne M ThomasPublisher:McGraw-Hill EducationFinancial and Managerial AccountingAccountingISBN:9781259726705Author:John J Wild, Ken W. Shaw, Barbara Chiappetta Fundamental Accounting PrinciplesPublisher:McGraw-Hill Education





