EBK INTRODUCTION TO HEALTH PHYSICS, FIF
EBK INTRODUCTION TO HEALTH PHYSICS, FIF
5th Edition
ISBN: 9780071835268
Author: Johnson
Publisher: VST
bartleby

Concept explainers

Question
100%
Book Icon
Chapter 3, Problem 3.18P
To determine

The wavelength frequency, and energy (electron volts) for the second and third lines in the Lyman Series.

Expert Solution & Answer
Check Mark

Answer to Problem 3.18P

Second Line λ = 1.023 x 10-7 m

E = 12.11 eV

Third Line λ=9.7×108mE=12.78eV

Explanation of Solution

Formula used:

The formulas 1λ=R(1n121n22) and c=fλ is used to compute the wavelength frequency and energy.

Calculation:

To solve the second line:

  R=1.097×107m1

  c=3×108m/sec

n1= 1

n2 = 3

Substituting these values,

  1λ=R(1n121n22)=1.097×107[(1/ 1 2)  (1/ 3 2)]=9.76×106m11.097×107[(1/ 1 2)  (1/ 3 2)]=9.76×106m1

  λ=1.023×107m

To determine the energy, the frequency must be found.

  f=cλ=3×108m/sec1.023×107m=2.93×1015sec1 , which is the frequency of second line.

  h=6.625×1034Jsec

  E=hf=6.625×1034J.sec×2.93×1015sec1=1.94×1018J

  =1.94×1018J×(1eV1.6×1019J)=12.11eV

To solve the third line:

  R=1.097×107m1

  c=3×108m/sec

n1= 1

n2 = 4

Substituting these values,

  1λ=R(1n121n22)=1.097×107(11121422)=10.28×106m1

  λ=9.7×108m

To determine the energy, the frequency must be found.

  f=cλ=3×108m/sec9.7×108m=3.085×1015sec1 , which is the frequency of second line.

  h=6.625×1034Jsec

  E=hf=6.625×1034J.sec×3.085×1015sec1=2.044×1018J

  =2.044×1018J×(1eV1.6×1019J)=12.78eV

Conclusion:

The wavelength of the second line λ is 1.023×107m and the energy E is 12.11 eV. The wavelength of the third line λ is 9.7×108m and the energy E is 12.78eV.

Want to see more full solutions like this?

Subscribe now to access step-by-step solutions to millions of textbook problems written by subject matter experts!
Students have asked these similar questions
In (Figure 1) C1 = 6.00 μF, C2 = 6.00 μF, C3 = 12.0 μF, and C4 = 3.00 μF. The capacitor network is connected to an applied potential difference Vab. After the charges on the capacitors have reached their final values, the voltage across C3 is 40.0 V. What is the voltage across C4? What is the voltage Vab applied to the network? Please explain everything in steps.
I need help with these questions again. A step by step working out with diagrams that explains more clearly
In a certain region of space the electric potential is given by V=+Ax2y−Bxy2, where A = 5.00 V/m3 and B = 8.00 V/m3. Calculate the direction angle of the electric field at the point in the region that has cordinates x = 2.50 m, y = 0.400 m, and z = 0. Please explain. The answer is not 60, 120, or 30.
Knowledge Booster
Background pattern image
Physics
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, physics and related others by exploring similar questions and additional content below.
Similar questions
SEE MORE QUESTIONS
Recommended textbooks for you
Text book image
University Physics Volume 3
Physics
ISBN:9781938168185
Author:William Moebs, Jeff Sanny
Publisher:OpenStax
Text book image
Modern Physics
Physics
ISBN:9781111794378
Author:Raymond A. Serway, Clement J. Moses, Curt A. Moyer
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Principles of Physics: A Calculus-Based Text
Physics
ISBN:9781133104261
Author:Raymond A. Serway, John W. Jewett
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Physics for Scientists and Engineers with Modern ...
Physics
ISBN:9781337553292
Author:Raymond A. Serway, John W. Jewett
Publisher:Cengage Learning
Text book image
College Physics
Physics
ISBN:9781305952300
Author:Raymond A. Serway, Chris Vuille
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Glencoe Physics: Principles and Problems, Student...
Physics
ISBN:9780078807213
Author:Paul W. Zitzewitz
Publisher:Glencoe/McGraw-Hill