ENGINEERING ECO ALANYSIS W/STUDY GUIDE
ENGINEERING ECO ALANYSIS W/STUDY GUIDE
14th Edition
ISBN: 9780190072537
Author: NEWNAN
Publisher: Oxford University Press
Question
Book Icon
Chapter 3, Problem 20P

(a)

To determine

The interest rate for an amount of $2000 borrowed, which has become $2600 at the point of re-payment at the end of two years.

(a)

Expert Solution
Check Mark

Answer to Problem 20P

The interest rate for an amount of $2000 borrowed, which has become $2600 at the point of re-payment at the end of two years is 14.01%.

Explanation of Solution

   FV=PV (1+r) n

  2600=2000 (1+r) 2

   2600 2000 = (1+r) 2

  1.3= (1+r) 2

The next step is to calculate the second square root of 1.3 in order to determine the value of ‘r’.

  1.32=1+r1.140175=1+rr=1.1401751r=0.1401r=14.01%

The relevant data has to be substituted to the future value equation in finding the applicable interest rate. The future value of the borrowed amount has to be divided by the present value as the first step. Next, the second square root of the aforesaid figure has to be derived, in simplifying the steps to find “r”. Finally, “r” could be found by subtracting one from the solved square root figure.

Economics Concept Introduction

Introduction:

Calculating the interest rate for lending and borrowings is essential as the value of money changes with the passage of time. The longer the time period taken for settling a fixed amount of money, the lower the interest rate. This is due to the same amount being spread over a higher number of years.

(b)

To determine

The interest rate for an amount of $ 2000 borrowed, which has become $ 2600 at the point of re-payment at the end of three years.

(b)

Expert Solution
Check Mark

Answer to Problem 20P

The interest rate for an amount of $ 2000 borrowed, which has become $ 2600 at the point of re-payment at the end of three years is 9.13%.

Explanation of Solution

   FV=PV (1+r) n

  2600=2000 (1+r) 3

   2600 2000 = (1+r) 3

  1.3= (1+r) 3

Next, the third square root of 1.3 is being calculated to determine the ‘r’ value.

  1.33=1+r1.0913=1+rr=1.09131r=0.0913r=9.13%

The relevant data has to be substituted to the future value equation in finding the applicable interest rate. The future value of the borrowed amount has to be divided by the present value as the first step. Next, the second square root of the aforesaid figure has to be derived, in simplifying the steps to find “r”. Finally, “r” could be found by subtracting one from the solved square root figure.

Economics Concept Introduction

Introduction:

Calculating the interest rate for lending and borrowings is essential as the value of money changes with the passage of time. The longer the time period taken for settling a fixed amount of money, the lower the interest rate. This is due to the same amount being spread over a higher number of years.

(c)

To determine

The interest rate for an amount of $ 2000 borrowed, which has become $ 2600 at the point of re-payment at the end of six years.

(c)

Expert Solution
Check Mark

Answer to Problem 20P

The interest rate for an amount of $ 2000 borrowed, which has become $ 2600 at the point of re-payment at the end of six years is 4.46%.

Explanation of Solution

   FV=PV (1+r) n

  2600=2000 (1+r) 6

   2600 2000 = (1+r) 6

  1.3= (1+r) 6

The sixth square root of 1.3 is being calculated next, to determine the value of ‘r’.

  1.36=1+r1.04469=1+rr=1.044691r=0.04469r=4.46%

The relevant data has to be substituted to the future value equation in finding the applicable interest rate. The future value of the borrowed amount has to be divided by the present value as the first step. Next, the second square root of the aforesaid figure has to be derived, in simplifying the steps to find “r”. Finally, “r” could be found by subtracting one from the solved square root figure.

Economics Concept Introduction

Introduction:

Calculating the interest rate for lending and borrowings is essential as the value of money changes with the passage of time. The longer the time period taken for settling a fixed amount of money, the lower the interest rate. This is due to the same amount being spread over a higher number of years.

(d)

To determine

The interest rate for an amount of $ 2000 borrowed, which has become $ 2600 at the point of re-payment at the end of ten years.

(d)

Expert Solution
Check Mark

Answer to Problem 20P

The interest rate for an amount of $ 2000 borrowed, which has become $ 2600 at the point of re-payment at the end of ten years would be 2.65%.

Explanation of Solution

   FV=PV(1+r) n

  2600=2000 (1+r) 10

   2600 2000 = (1+r) 10

  1.3= (1+r) 10

The tenth square root of 1.3 is being calculated next, in determining the value of ‘r’.

  1.310=1+r1.02658=1+rr=1.026581r=0.02658r=2.65%

The relevant data has to be substituted to the future value equation in finding the applicable interest rate. The future value of the borrowed amount has to be divided by the present value as the first step. Next, the second square root of the aforesaid figure has to be derived, in simplifying the steps to find “r”. Finally, “r” could be found by subtracting one from the solved square root figure.

Economics Concept Introduction

Introduction:

Calculating the interest rate for lending and borrowings is essential as the value of money changes with the passage of time. The longer the time period taken for settling a fixed amount of money, the lower the interest rate. This is due to the same amount being spread over a higher number of years.

Want to see more full solutions like this?

Subscribe now to access step-by-step solutions to millions of textbook problems written by subject matter experts!
Students have asked these similar questions
Please answer questions D-H, I have already answered A , B,C but it may help you to still solve them yourself. Thank you!
2. A firm’s production function is given by:Q = 10KLThe unit capital and labour costs are 2 and 1 pounds respectively. The firm is contracted to produce2000 units.(a) Write out the optimisation problem of the firm. (b) Express this problem using a Lagrangian function. (c) Find values of K and L which fulfil the contract with minimal cost to the firm. (d) Calculate the total cost to the firm.
3. Consider the following estimated regression equation, estimated using a sample of firms, where RDis total firm spending on research and development in USD ($), Revenue is total firm revenuein USD ($), and W ages is the firms’ total spending on wages in USD ($) (standard errors inparentheses):RDd = 1000(600)+ 0.5(0.1)Revenue + 1.5(0.5)W ages,(a) Interpret the coefficients on each of the explanatory variables. (b) Which of the three coefficients are statistically significant at the 5% level of significance? Howdo you know? A researcher runs a two-sided statistical test of the null hypothesis that both the coefficients onthe explanatory variables above are jointly equal to 0.25 (mathematically, that β1 = β2 = 0.25),and reports a p-value of 0.045.(c) What does this p-value mean for the outcome of the test? (d) What would an appropriate two-sided alternative hypothesis look like?
Knowledge Booster
Background pattern image
Similar questions
SEE MORE QUESTIONS
Recommended textbooks for you
Text book image
Economics Today and Tomorrow, Student Edition
Economics
ISBN:9780078747663
Author:McGraw-Hill
Publisher:Glencoe/McGraw-Hill School Pub Co
Text book image
Essentials of Economics (MindTap Course List)
Economics
ISBN:9781337091992
Author:N. Gregory Mankiw
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Brief Principles of Macroeconomics (MindTap Cours...
Economics
ISBN:9781337091985
Author:N. Gregory Mankiw
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Exploring Economics
Economics
ISBN:9781544336329
Author:Robert L. Sexton
Publisher:SAGE Publications, Inc
Text book image
Principles of Economics 2e
Economics
ISBN:9781947172364
Author:Steven A. Greenlaw; David Shapiro
Publisher:OpenStax
Text book image
Economics (MindTap Course List)
Economics
ISBN:9781337617383
Author:Roger A. Arnold
Publisher:Cengage Learning