MANAGERIAL ACCOUNTING FUND. W/CONNECT
MANAGERIAL ACCOUNTING FUND. W/CONNECT
5th Edition
ISBN: 9781259688713
Author: Wild
Publisher: MCG
bartleby

Videos

Question
Book Icon
Chapter 3, Problem 11E

1.

To determine

To compute: Cost per equivalent unit of production.

1.

Expert Solution
Check Mark

Explanation of Solution

For direct material:

Given,
Total direct material cost is $968,840.
Total EUP (Direct Material) is 329,600 units.

Formula to calculate cost per equivalent unit of production,

    CostperEUP(DirectMaterial)= TotalDirectMaterialCost TotalEUP(DirectMaterial)

Substitute $968,840 for total direct material cost and 329,600 units for total EUP (direct material).

    CostperEUP(DirectMaterial)= $968,840 329,600 =$2.94

Hence, cost per EUP (direct material) is $2.94.

Working note:

Calculationof total direct material cost,

    TotalDirectMaterialCost=( DirectMaterialIntheopeninginventory +Directmatrialusedduringthemonth ) =$118,472+$850,368 =$968,840

For conversion:

Given,
Total conversion cost is $698,520.
Total EUP (Conversion) is 300,600 units.

Formula to calculate cost per equivalent unit of production,

    CostperEUP(Conversion)= TotalDirectMaterialCost TotalEUP(Conversion)

Substitute $698,520 for total conversion cost and 300,600 units for total EUP (Conversion).

    CostperEUP(DirectMaterial)= $698,520 300,600 =$2.32

Hence, cost per EUP (Conversion) is $2.32.

Working notes:

Calculation for total direct material cost,

    TotalConversionCost=( ConversionCostIntheopeninginventory +ConversionCostusedduringthemonth ) =$48,594+$649,926 =$698,520

2.

To determine

To compute: Assign cost to forming department.

2.

Expert Solution
Check Mark

Explanation of Solution

For completed goods:

Given,
Direct material cost for completed goods is $882,000.
Conversion cost for completed goods is $696,000.

Formula to calculate the cost of unit completed,

    CostofUnitsCompleted=( DirectMaterialCostforCompletedGoods +ConversionCostforCompletedGoods )

Substitute $882,000 for direct material cost for completed goods and $696,000 for conversion cost for completed goods.

    CostofUnitsCompleted=$882,000+$696,000 =$1,578,000

Hence, cost of unit completed is $1578,000.

Working notes:

Calculation of direct material cost for completed goods,

    DirectMaterialCostforCompletedGoods=( Completedgoods ×CostperEUP(DirectMaterial) ) =300,000×$2.94 =$882,000

Calculation of conversion cost for completed goods,

    ConversionCostforCompletedGoods=( Completedgoods ×CostperEUP(Conversion) ) =300,000×$2.32 =$696,000

For work in process (end):

Given,
Direct material cost for work in process (end) is $192,864.
Conversion cost for work in process (end) is $57,072.

Formula to calculate the cost of work in process (end),

    Costofwork in process ( end )=( DirectMaterialCostforCompletedGoods +ConversionCostforCompletedGoods )

Substitute $192,864 for direct material cost for work in process (end) and $57,072 for conversion cost for work in process (end).

    Costofwork in process ( end )=$192,864+$57,072 =$249,936

Hence,cost of work in process (end) is $249,936.

Working notes:

Calculation of direct material cost for work in process (end),

    [ DirectMaterialCostfor work in process ( end ) ]=[ EUP(DirectMaterial)forwork in process ( end ) ×CostperEUP(DirectMaterial) ] =65,600×$2.94 =$192,864

Calculation of conversion cost for work in process (end),

    [ ConversionCostfor CompletedGoods ]=[ EUP(Conversion)forwork in process ( end ) ×CostperEUP(Conversion) ] =24,600×$2.32 =$57,072

Want to see more full solutions like this?

Subscribe now to access step-by-step solutions to millions of textbook problems written by subject matter experts!
Students have asked these similar questions
Scarce resource; discontinued product lines; negative contribution marginThe officers of Bardwell Company are reviewing the profitability of the company’s four products and the potential effects of several proposals for varying the product mix. The following is an excerpt from the income statement and other data.   Total Product P Product Q Product R Product S Sales $62,600 $10,000 $18,000 $12,600 $22,000 Cost of goods sold (44,274) (4,750) (7,056) (13,968) (18,500) Gross profit $18,326 $5,250 $10,944 $(1,368) $3,500 Operating expenses (12,004) (1,990) (2,968) (2,826) (4,220) Income before taxes 6,322 $3,260 $7,976 $(4,194) $(720) Units sold   1,000 1,200 1,800 2,000 Sales price per unit   $10.00 $15.00 $7.00 $11.00 Variable cost of goods sold   2.50 3.00 6.50 6.00 Variable operating expenses   1.17 1.25 1.00 1.20 Each of the following proposals is to be considered independently of the other proposals. Consider only the product changes stated in each…
Analyzing one company's make or buy and special order proposals OneCo is a retail organization in the Northeast that sells upscale clothing. Each year, store managers (in consultation with their supervisors) establish financial goals; a monthly reporting system captures actual performance. OneCo Inc. produces a single product. Cost per unit, based on the manufacture and sale of 10,000 units per month at full capacity, is shown below. Product costs   Direct materials $4.00 Direct labor 1.30 Variable overhead 2.50 Fixed overhead 3.40 Sales commission 0.90   $12.10   The $0.90 sales commission is paid for every unit sold through regular channels. Market demand is such that OneCo is operating at full capacity, and the firm has found it can sell all it can produce at the market price of $16.50. Currently, OneCo is considering two separate proposals: · Gatsby, Inc. has offered to buy 1,000 units at $14.35 each. Sales commission would be $0.35 on this special order. ·…
MYS App Ch 1 M Ques M X Chat Use ta gaut Soluta acco a webs a wear a acco calcuTelesa Requ /ezto.mheducation.com/ext/map/index.html?_con=con&external_browser=0&launchUrl=https%253A%252F%252Fconnect.mheducation.com%252Fconnect ework i ces Saved [The following information applies to the questions displayed below.] The first production department in a process manufacturing system reports the following unit data. Beginning work in process inventory Units started and completed 35,200 units 52,800 units Units completed and transferred out Ending work in process inventory 88,000 units 17,900 units Help Save & Exercise 16-4 (Algo) Weighted average: Computing equivalent units LO P1 Prepare the production department's equivalent units of production for direct materials under each of the following three separate assumptions using the weighted average method for process costing. Equivalent Units of Production (EUP)-Weighted Average Method 1. All direct materials are added to products when…

Chapter 3 Solutions

MANAGERIAL ACCOUNTING FUND. W/CONNECT

Ch. 3 - Prob. 6DQCh. 3 - Prob. 7DQCh. 3 - Prob. 8DQCh. 3 - Prob. 9DQCh. 3 - Prob. 10DQCh. 3 - Prob. 11DQCh. 3 - Prob. 12DQCh. 3 - Prob. 13DQCh. 3 - 14. APPLE Companies such as Apple commonly...Ch. 3 - Prob. 15DQCh. 3 - Prob. 16DQCh. 3 - Process vs. job order operations C1 For each of...Ch. 3 - Prob. 2QSCh. 3 - Prob. 3QSCh. 3 - The following refers to units processed in...Ch. 3 - Prob. 5QSCh. 3 - Prob. 6QSCh. 3 - Prob. 7QSCh. 3 - Prob. 8QSCh. 3 - Prob. 9QSCh. 3 - Prob. 10QSCh. 3 - Prob. 11QSCh. 3 - Prob. 12QSCh. 3 - Prob. 13QSCh. 3 - Prob. 14QSCh. 3 - Prob. 15QSCh. 3 - Prob. 16QSCh. 3 - Prob. 17QSCh. 3 - Prob. 18QSCh. 3 - Prob. 19QSCh. 3 - Prob. 20QSCh. 3 - Prob. 21QSCh. 3 - Prob. 22QSCh. 3 - Prob. 23QSCh. 3 - Prob. 24QSCh. 3 - Prob. 25QSCh. 3 - Prob. 26QSCh. 3 - Prob. 27QSCh. 3 - For each of the following products and services,...Ch. 3 - Prob. 2ECh. 3 - Prob. 3ECh. 3 - Prob. 4ECh. 3 - Prob. 5ECh. 3 - Prob. 6ECh. 3 - Prob. 7ECh. 3 - During April, the production department of a...Ch. 3 - Prob. 9ECh. 3 - Prob. 10ECh. 3 - Prob. 11ECh. 3 - Prob. 12ECh. 3 - Exercise 16-13AFIFO: Completing a process cost...Ch. 3 - Prob. 14ECh. 3 - Prob. 15ECh. 3 - Prob. 16ECh. 3 - Prob. 17ECh. 3 - RSTN Co. produces its product through two...Ch. 3 - Prob. 19ECh. 3 - Prob. 20ECh. 3 - Prob. 21ECh. 3 - Prob. 22ECh. 3 - Prob. 23ECh. 3 - Prob. 24ECh. 3 - Prob. 25ECh. 3 - Prob. 26ECh. 3 - Prob. 27ECh. 3 - Prob. 1PSACh. 3 - Victory Company uses weighted-average process...Ch. 3 - Prob. 3PSACh. 3 - Prob. 4PSACh. 3 - Prob. 5PSACh. 3 - Prob. 6PSACh. 3 - Prob. 7PSACh. 3 - Prob. 1PSBCh. 3 - Prob. 2PSBCh. 3 - Braun Company produces its product through a...Ch. 3 - Problem 16-4B Weighted average: Process cost...Ch. 3 - Prob. 5PSBCh. 3 - Prob. 6PSBCh. 3 - Prob. 7PSBCh. 3 - (This serial problem began in Chapter 1 and...Ch. 3 - Prob. 3CPCh. 3 - Prob. 1GLPCh. 3 - Apple reports in notes to its financial statements...Ch. 3 - Prob. 2BTNCh. 3 - Prob. 3BTNCh. 3 - Prob. 4BTNCh. 3 - Prob. 5BTNCh. 3 - Prob. 6BTNCh. 3 - Prob. 7BTNCh. 3 - Prob. 8BTNCh. 3 - Prob. 9BTN
Knowledge Booster
Background pattern image
Accounting
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, accounting and related others by exploring similar questions and additional content below.
Recommended textbooks for you
Text book image
FINANCIAL ACCOUNTING
Accounting
ISBN:9781259964947
Author:Libby
Publisher:MCG
Text book image
Accounting
Accounting
ISBN:9781337272094
Author:WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.
Publisher:Cengage Learning,
Text book image
Accounting Information Systems
Accounting
ISBN:9781337619202
Author:Hall, James A.
Publisher:Cengage Learning,
Text book image
Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis...
Accounting
ISBN:9780134475585
Author:Srikant M. Datar, Madhav V. Rajan
Publisher:PEARSON
Text book image
Intermediate Accounting
Accounting
ISBN:9781259722660
Author:J. David Spiceland, Mark W. Nelson, Wayne M Thomas
Publisher:McGraw-Hill Education
Text book image
Financial and Managerial Accounting
Accounting
ISBN:9781259726705
Author:John J Wild, Ken W. Shaw, Barbara Chiappetta Fundamental Accounting Principles
Publisher:McGraw-Hill Education
Product Life Cycle Explained | Apple iPhone & Coca Cola Examples; Author: Two Teachers;https://www.youtube.com/watch?v=ob5KWs3I3aY;License: Standard Youtube License