CENGAGENOWV2 FOR WARREN'S FINANCIAL & M
CENGAGENOWV2 FOR WARREN'S FINANCIAL & M
13th Edition
ISBN: 9781305267848
Author: Duchac
Publisher: Cengage Learning
bartleby

Videos

Question
Book Icon
Chapter 27, Problem 27.16EX

a)

To determine

Lean Manufacturing: Lean manufacturing aims at reducing the cost and minimizing the waste involved in the production, in order to optimize the value for the product or the service.

Lean Accounting: Lean accounting refers to the accounting standards that support the concepts of lean manufacturing. They record and reflect the transactions done to assist lean manufacturing.

To Journalize: The given transactions.

a)

Expert Solution
Check Mark

Explanation of Solution

1.

Materials purchased to produce 625 units.

Date Account Title  Debit ($)  Credit ($)
  Raw and In-Process Inventory  (1) $90,625  
       Accounts payable   $90,625
  (Purchase of goods on account)    

Table (1)

  • Raw materials are purchased, which is an asset increased. Hence debit the raw and in-process inventory with $90,625.
  • Accounts payable is a liability increased; hence credit the accounts payable account with $90,625.

Working Note:

Calculate the amount of goods purchased.

Raw and In-Process Inventory = Cost per unit × Number of units= $145 × 625 units$90,625 (1)

The cost of raw and in-process inventory is $90,625.

2.

Conversion cost applied to 600 units.

Date Account Title  Debit ($)  Credit ($)
  Raw and In-Process Inventory  (2) $12,600  
       Conversion Costs   $12,600
  (The conversion costs involved in the production)    

Table (2)

  • Value is added to the raw materials, which is an asset increased. Hence debit the raw and in-process inventory with $12,600.
  • Conversion cost is an expense which reduces the stockholder's equity; hence credit the conversion cost account with $12,600.

Working Note:

Calculate the amount value added.

Raw and In-ProcessInventory}[Conversion Cost per unit]×Number of units[Total Conversion CostTotal Time Taken×Time Taken per unit Cost per unit]×(Numberof units)[$12,600180 hours×18 minutes60 minutes] ×600 units= $21 ×600 units= $12,600 (2)

The cost of conversion for 600 units is $12,600.

3.

Completion of 585 units of speakers.

Date Account Title  Debit ($)  Credit ($)
  Finished Goods Inventory  (3) $97,110  
       Raw and In-Process Inventory   $97,110
  (The completion of 585 units placed in finished goods)    

Table (3)

  • Value is added to the finished goods, which is an asset increased. Hence debit the finished goods inventory with $97,110.
  • Value of the raw materials, which is an asset, is decreased. Hence credit the raw and in-process inventory with $97,110.

Working Note:

Calculate the amount value added.

Finished Goods Inventory= (Cost per unit +Conversion Cost per unit)×Number of units($145+$21)×585 units= $166×585 units= $97,110 (3)

The cost of conversion for 585 units is $97,110.

4.

Sold 570 units of Speakers.

Date Account Title  Debit ($)  Credit ($)
  Accounts receivable   $205,200  
       Sales   (4)   $205,200
  (Sold 570 units of Speakers)    

Table (4)

  • Accounts receivable, which is an asset, is increased. Hence debit the accounts receivable account with $205,200.
  • Sales are revenue generated, which increases stockholder's equity. Hence credit the sales with $205,200.

Working Note:

Calculate the amount value added.

Sales = Price per unit×Number of units= $360×570 units= $205,200 (4)

The sales price for 570 units is $205,200.

5.

Record the cost of goods sold.

Date Account Title  Debit ($)  Credit ($)
  Cost of Goods sold  (5) $94,620  
       Finished Goods Inventory   $94,620
  (The cost of goods sold is recorded)    

Table (5)

  • Cost of goods sold, is an asset decreased. Hence debit the cost of goods sold with $94,620.
  • Finished goods inventory, which is an asset, is decreased. Hence credit the finished goods inventory with $94,620.

Working Note:

Calculate the amount value added.

Cost of Goods sold  (Cost per unit +Conversion Cost per unit)×Number of units($145+$21)×570 units= $166×570 units= $94,620 (5)

The cost of goods sold for 570 units is $94,620.

b)

To determine

The closing balance for Raw in Process Inventory and Finished Goods inventory.

b)

Expert Solution
Check Mark

Explanation of Solution

1.

Calculate the closing balance for Raw in Process Inventory.

Raw in Process Inventory = Purchase Cost + Conversion CostFinished goods =($90,625 + $12,600)$97,110=$103,225$97,110=$6,115

Hence, the closing balance for Raw in Process Inventory is $6,115.

2.

Calculate the closing balance for finished goods inventory.

Finished goods inventory = Finished goods inventoryCost of goods sold= $97,110  $94,620= $2,490

Hence, the closing balance for finished goods inventory is $2,490

Want to see more full solutions like this?

Subscribe now to access step-by-step solutions to millions of textbook problems written by subject matter experts!
Students have asked these similar questions
provide correct answer general accounting
Scarce resource; discontinued product lines; negative contribution marginThe officers of Bardwell Company are reviewing the profitability of the company’s four products and the potential effects of several proposals for varying the product mix. The following is an excerpt from the income statement and other data.   Total Product P Product Q Product R Product S Sales $62,600 $10,000 $18,000 $12,600 $22,000 Cost of goods sold (44,274) (4,750) (7,056) (13,968) (18,500) Gross profit $18,326 $5,250 $10,944 $(1,368) $3,500 Operating expenses (12,004) (1,990) (2,968) (2,826) (4,220) Income before taxes 6,322 $3,260 $7,976 $(4,194) $(720) Units sold   1,000 1,200 1,800 2,000 Sales price per unit   $10.00 $15.00 $7.00 $11.00 Variable cost of goods sold   2.50 3.00 6.50 6.00 Variable operating expenses   1.17 1.25 1.00 1.20 Each of the following proposals is to be considered independently of the other proposals. Consider only the product changes stated in each…
Analyzing one company's make or buy and special order proposals OneCo is a retail organization in the Northeast that sells upscale clothing. Each year, store managers (in consultation with their supervisors) establish financial goals; a monthly reporting system captures actual performance. OneCo Inc. produces a single product. Cost per unit, based on the manufacture and sale of 10,000 units per month at full capacity, is shown below. Product costs   Direct materials $4.00 Direct labor 1.30 Variable overhead 2.50 Fixed overhead 3.40 Sales commission 0.90   $12.10   The $0.90 sales commission is paid for every unit sold through regular channels. Market demand is such that OneCo is operating at full capacity, and the firm has found it can sell all it can produce at the market price of $16.50. Currently, OneCo is considering two separate proposals: · Gatsby, Inc. has offered to buy 1,000 units at $14.35 each. Sales commission would be $0.35 on this special order. ·…

Chapter 27 Solutions

CENGAGENOWV2 FOR WARREN'S FINANCIAL & M

Ch. 27 - Prob. 11DQCh. 27 - Prob. 12DQCh. 27 - Prob. 13DQCh. 27 - Prob. 27.1APECh. 27 - Prob. 27.1BPECh. 27 - Prob. 27.2APECh. 27 - Lean features Which of the following are features...Ch. 27 - Lean accounting The annual budgeted conversion...Ch. 27 - Prob. 27.3BPECh. 27 - Prob. 27.4APECh. 27 - Prob. 27.4BPECh. 27 - Process activity analysis Lexter Company incurred...Ch. 27 - Prob. 27.5BPECh. 27 - Prob. 27.1EXCh. 27 - Prob. 27.2EXCh. 27 - Lean principles Active Apparel Company...Ch. 27 - Lead time analysis Palm Pals Inc. manufactures toy...Ch. 27 - Reduce setup time Hammond Inc. has analyzed the...Ch. 27 - Calculate lead time Flint Fabricators Int....Ch. 27 - Calculate lead time Williams Optical Inc. is...Ch. 27 - Prob. 27.8EXCh. 27 - Prob. 27.9EXCh. 27 - Prob. 27.10EXCh. 27 - Prob. 27.11EXCh. 27 - Lean principles for a restaurant The management of...Ch. 27 - Prob. 27.13EXCh. 27 - Prob. 27.14EXCh. 27 - Prob. 27.15EXCh. 27 - Prob. 27.16EXCh. 27 - Prob. 27.17EXCh. 27 - Prob. 27.18EXCh. 27 - Prob. 27.19EXCh. 27 - Prob. 27.20EXCh. 27 - Process activity analysis The Brite Beverage...Ch. 27 - Prob. 27.22EXCh. 27 - Prob. 27.23EXCh. 27 - Prob. 27.1APRCh. 27 - Lead time Sound Tek Inc. manufactures electronic...Ch. 27 - Lean accounting Formula One Displays Inc....Ch. 27 - Pareto chart and cost of quality report for a...Ch. 27 - Prob. 27.1BPRCh. 27 - Lead time Master Chef Appliance Company...Ch. 27 - Lean accounting Com-Tel Inc. manufactures and...Ch. 27 - Pareto chart and cost of quality report for a...Ch. 27 - Prob. 27.1CPCh. 27 - Prob. 27.2CPCh. 27 - Prob. 27.3CPCh. 27 - Prob. 27.4CP
Knowledge Booster
Background pattern image
Accounting
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, accounting and related others by exploring similar questions and additional content below.
Similar questions
SEE MORE QUESTIONS
Recommended textbooks for you
Text book image
Principles of Accounting Volume 2
Accounting
ISBN:9781947172609
Author:OpenStax
Publisher:OpenStax College
Text book image
Managerial Accounting
Accounting
ISBN:9781337912020
Author:Carl Warren, Ph.d. Cma William B. Tayler
Publisher:South-Western College Pub
Text book image
Financial And Managerial Accounting
Accounting
ISBN:9781337902663
Author:WARREN, Carl S.
Publisher:Cengage Learning,
Text book image
Essentials of Business Analytics (MindTap Course ...
Statistics
ISBN:9781305627734
Author:Jeffrey D. Camm, James J. Cochran, Michael J. Fry, Jeffrey W. Ohlmann, David R. Anderson
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Cornerstones of Cost Management (Cornerstones Ser...
Accounting
ISBN:9781305970663
Author:Don R. Hansen, Maryanne M. Mowen
Publisher:Cengage Learning
Job Cost Sheet - Job Cost Accounting System; Author: Accounting Instruction, Help, & How To;https://www.youtube.com/watch?v=ElD8nKNXE1I;License: Standard Youtube License