![Financial & Managerial Accounting](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781285866307/9781285866307_largeCoverImage.gif)
Concept explainers
a)
Lean Manufacturing: Lean manufacturing aims at reducing the cost and minimizing the waste involved in the production, in order to optimize the value for the product or the service.
Lean Accounting: Lean accounting refers to the accounting standards that support the concepts of lean manufacturing. They record and reflect the transactions done to assist lean manufacturing.
Conversion Cost: The cost involved in the conversion of the raw material into the processed product is known as the conversion cost.
To Determine: The conversion cost per hour for the budgeted cell.
a)
![Check Mark](/static/check-mark.png)
Explanation of Solution
Calculate the conversion cost per hour for the budgeted cell.
Hence, the conversion cost per hour for the budgeted cell is $210 per hour.
b)
The conversion cost per unit for the budgeted cell.
b)
![Check Mark](/static/check-mark.png)
Explanation of Solution
Calculate the conversion cost per unit for the budgeted cell.
Hence, the conversion cost per hour for the budgeted cell is $31.50 per unit.
c)
To Journalize: The given transactions.
c)
![Check Mark](/static/check-mark.png)
Explanation of Solution
1.
Materials purchased for July production.
Date | Account Title | Debit ($) | Credit ($) |
July | Raw and In-Process Inventory (1) | $148,500 | |
Accounts payable | $148,500 | ||
(Purchase of goods on account) |
Table (1)
- Raw materials are purchased, which is an asset increased. Hence debit the raw and in-process inventory with $148,500.
- Accounts payable is a liability increased; hence credit the accounts payable account with $148,500.
Working Note:
Calculate the amount of goods purchased.
The cost of raw and in-process inventory is $148,500.
2.
Conversion cost applied to production.
Date | Account Title | Debit ($) | Credit ($) |
July | Raw and In-Process Inventory (2) | $34,650 | |
Conversion Costs | $34,650 | ||
(The conversion costs involved in the production) |
Table (2)
- Value is added to the raw materials, which is an asset increased. Hence debit the raw and in-process inventory with $34,650.
- Conversion cost is an expense which reduces the
stockholder's equity ; hence credit the conversion cost account with $34,650.
Working Note:
Calculate the amount value added.
The cost of conversion for produced units is $34,650.
3.
Completion of 1,100 units of DVR players.
Date | Account Title | Debit ($) | Credit ($) |
July | Finished Goods Inventory (3) | $183,150 | |
Raw and In-Process Inventory | $183,150 | ||
(The completion of 1,100 units placed in finished goods) |
Table (3)
- Value is added to the finished goods, which is an asset increased. Hence debit the finished goods inventory with $183,150.
- Value of the raw materials, which is an asset, is decreased. Hence credit the raw and in-process inventory with $183,150.
Working Note:
Calculate the amount value added.
The cost of conversion for 1,100 units is $183,150.
4.
Sold 1,060 units of DVR players.
Date | Account Title | Debit ($) | Credit ($) |
July | $355,100 | ||
Sales (4) | $355,100 | ||
(Sold 1,060 units of DVR players) |
Table (4)
- Accounts receivable, which is an asset, is increased. Hence debit the accounts receivable account with $355,100.
- Sales are revenue generated, which increases stockholder's equity. Hence credit the sales with $355,100.
Working Note:
Calculate the amount value added.
The sales price for 480 units is $355,100.
5.
Record the cost of goods sold.
Date | Account Title | Debit ($) | Credit ($) |
July | Cost of Goods sold (5) | $176,490 | |
Finished Goods Inventory | $176,490 | ||
(The cost of goods sold is recorded) |
Table (5)
- Cost of goods sold, is an asset decreased. Hence debit the cost of goods sold with $176,490.
- Finished goods inventory, which is an asset, is decreased. Hence credit the finished goods inventory with $176,490.
Working Note:
Calculate the amount value added.
The cost of goods sold for 480 units is $176,490
Want to see more full solutions like this?
Chapter 27 Solutions
Financial & Managerial Accounting
- need help this questionsarrow_forwardSelected comparative financial statements of Korbin Company follow. Sales KORBIN COMPANY Comparative Income Statements For Years Ended December 31 2021 2020 $ 512,008 $ 392,240 2019 $ 272,200 Cost of goods sold 308,229 245,542 174,208 Gross profit 203,779 146,698 97,992 Selling expenses 72,705 54,129 35,930 Administrative expenses 46,081 34,517 22,593 Total expenses 118,786 88,646 58,523 Income before taxes .84,993 58,052 39,469 Income tax expense 15,809 11,901 8,012 Net income $ 69,184 $ 46,151 $ 31,457 KORBIN COMPANY Comparative Balance Sheets Assets Current assets Long-term investments Plant assets, net Total assets Liabilities and Equity Current liabilities Common stock Other paid-in capital Retained earnings December 31 2021 2020 2019 $ 54,370 0 $ 36,390 600 $ 48,645 3,870 99,436 90,776 53,339 Total liabilities and equity $ 153,806 $ 127,766 $ 105,854 $ 22,456 $ 19,037 $ 18,524 68,000 68,000 50,000 8,500 8,500 5,556 54,850 32,229 31,774 $ 153,806 $ 127,766 $ 105,854arrow_forwardprovide correct answer mearrow_forward
- general accountingarrow_forwardE3-17 (Algo) Calculating Equivalent Units, Unit Costs, and Cost Assigned (Weighted-Average Method) [LO 3-2] Vista Vacuum Company has the following production Information for the month of March. All materials are added at the beginning of the manufacturing process. Units . • Beginning Inventory of 3,500 units that are 100 percent complete for materials and 28 percent complete for conversion. 14,600 units started during the period. Ending Inventory of 4,200 units that are 14 percent complete for conversion. Manufacturing Costs Beginning Inventory was $20,500 ($10,100 materials and $10,400 conversion costs). Costs added during the month were $28,400 for materials and $51,500 for conversion ($26.700 labor and $24,800 applied overhead). Assume the company uses Weighted-Average Method. Required: 1. Calculate the number of equivalent units of production for materials and conversion for March. 2. Calculate the cost per equivalent unit for materials and conversion for March. 3. Determine the…arrow_forwardNonearrow_forward
- Managerial AccountingAccountingISBN:9781337912020Author:Carl Warren, Ph.d. Cma William B. TaylerPublisher:South-Western College PubFinancial And Managerial AccountingAccountingISBN:9781337902663Author:WARREN, Carl S.Publisher:Cengage Learning,Principles of Cost AccountingAccountingISBN:9781305087408Author:Edward J. Vanderbeck, Maria R. MitchellPublisher:Cengage Learning
- Essentials of Business Analytics (MindTap Course ...StatisticsISBN:9781305627734Author:Jeffrey D. Camm, James J. Cochran, Michael J. Fry, Jeffrey W. Ohlmann, David R. AndersonPublisher:Cengage Learning
![Text book image](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781337912020/9781337912020_smallCoverImage.jpg)
![Text book image](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781337902663/9781337902663_smallCoverImage.jpg)
![Text book image](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781305087408/9781305087408_smallCoverImage.gif)
![Text book image](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781305627734/9781305627734_smallCoverImage.gif)