Requirement 1:
To compute:
Payback period of Investment
Requirement 1:

Answer to Problem 18QS
Solution:
Payback period of Investment = 5 years
Explanation:
Payback period of the investment is calculated as under −
Given,
- Initial investment = $ 80 million
- Annual net
cash flows = $ 16 million
Explanation of Solution
Given,
Initial investment = $ 80 million
Total present value of cash inflows will be calculated as under −
Now, for present value of cash inflows −
Given −
- Annual net
cash inflow = $ 16 million - Number of years = 8 years
- Interest rate or required rate = 8% Total present value of cash inflows =
Initial investment = $ 80 million
Total present value of cash inflows = $ 91.952 million
Thus,the payback period of the investment = 5 years.
---->
Requirement 2:
To compute:
Net present value of the investment.
Requirement 2:

Answer to Problem 18QS
Solution:
Net present value of the investment = $11.952 million
Explanation of Solution
Given,
Initial investment = $ 80 million
Total present value of cash inflows will be calculated as under −
Now, for present value of cash inflows −
Given −
- Annual net cash inflow = $ 16 million
- Number of years = 8 years
- Interest rate or required rate = 8% Total present value of cash inflows =
Net present value of the investment will be calculated as under −
Initial investment = $ 80 million
Total present value of cash inflows = $ 91.952 million
Thus, the net present value of the investment = $ 11.952 million.
Note −The following PVAF table has been used for referring PVAF @ 8 % for 8 years.
Want to see more full solutions like this?
Chapter 26 Solutions
FUNDAMENTAL ACCOUNTING PRINCIPLES
- What is the labor rate variance for the month on these general accounting question?arrow_forwardJonathan Smith's weekly gross earnings for the week ending March 10 were $3,200, and his federal income tax withholding was $620. Prior to this week, Smith had earned $110,000 for the year. Assuming the Social Security rate is 6% and Medicare is 1.5%, what is Smith's net pay?arrow_forwardfinancial accountingarrow_forward
- Galaxy Pens Ltd. produces pens at a factory designed to produce 15 million pens per year. In 2023, the fixed production overhead related to the factory was $1.8 million, and the factory produced 13 million pens. The inventory cost for each pen related to the fixed production overhead is closest to? a. $0.12 b. $0.14 c. $0.13arrow_forwardWhat was the percentage change in inventory of this financial accounting question?arrow_forwardGiven the solution and accounting questionarrow_forward
- Last year, BrightTech Inc. reported earnings per share (EPS) of $5.50, and its stock price was $110.00. This year, its earnings increased by 15%. If the P/E ratio remains constant, what is likely to be the price of the stock? a) $120.75 b) $126.50 c) $115.00 d) $132.00arrow_forwardGive me solution this questionarrow_forwardRolex Industries uses a predetermined overhead rate based on direct labor hours. The company applies overhead at a rate of $9 per direct labor hour, which consists of a variable overhead rate of $5 per direct labor hour and a fixed overhead rate of $4 per direct labor hour. The budgeted fixed overhead costs for the period total $60,000. Using the budgeted direct labor hours, calculate the total budgeted overhead for the period.arrow_forward
- AccountingAccountingISBN:9781337272094Author:WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.Publisher:Cengage Learning,Accounting Information SystemsAccountingISBN:9781337619202Author:Hall, James A.Publisher:Cengage Learning,
- Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis...AccountingISBN:9780134475585Author:Srikant M. Datar, Madhav V. RajanPublisher:PEARSONIntermediate AccountingAccountingISBN:9781259722660Author:J. David Spiceland, Mark W. Nelson, Wayne M ThomasPublisher:McGraw-Hill EducationFinancial and Managerial AccountingAccountingISBN:9781259726705Author:John J Wild, Ken W. Shaw, Barbara Chiappetta Fundamental Accounting PrinciplesPublisher:McGraw-Hill Education





