a)
Product pricing: Product pricing is the method used for fixing the price for the products sold or the services offered to the consumers.
Product cost pricing: Product cost pricing is a pricing technique which sums up the costs involved in the production of the product alone and the markup is added to the sum.
Total cost pricing: Total cost pricing is a pricing technique which sums up all the costs involved in the production of the product and the markup is added to the sum.
Total Variable Cost: Total variable cost refers to the costs involved in the production of the product.
Markup Percentage: The markup percentage is the percentage of additional costs added to the product cost to get the selling price of the product.
Selling Price: Selling price is calculated by summing up the product cost per unit and the per unit markup cost
To Determine: The desired profit of Company NG.
a)
![Check Mark](/static/check-mark.png)
Explanation of Solution
Desired Profit: Company NG aims at earning a profit of 10% of the total investment made of $600,000.
Calculate the desired profit of Company NG.
Hence, the desired profit of Company NG is $60,000.
b)
On the basis of product cost concept, for Company NG
- i. Cost per unit
- ii. Markup percentage
- iii. Selling price of halogen lights
b)
![Check Mark](/static/check-mark.png)
Explanation of Solution
Product cost pricing: Product cost pricing is a pricing technique which sums up the costs involved in the production of the product alone and the markup is added to the sum.
i)
Calculate the cost per unit of halogen light.
Variable Cost (1) | $520,000 |
Fixed Cost | $180,000 |
Total | $700,000 |
Divide by: Number of units | 10,000 |
Cost per unit | $70 |
Hence, the cost per unit of halogen light is $70.
Working Note:
Calculate the variable cost.
c)
On the basis of total cost concept, for Company NG
- i. Cost per unit
- ii. Markup percentage
- iii. Selling price of halogen lights
c)
![Check Mark](/static/check-mark.png)
Explanation of Solution
Total cost pricing: Total cost pricing is a pricing technique which sums up all the costs involved in the production of the product and the markup is added to the sum.
i)
Calculate the cost per unit of halogen light.
Variable Cost
|
$590,000 |
Fixed Cost
|
$260,000 |
Total | $850,000 |
Divide by: Number of units | 10,000 |
Cost per unit | $85 |
Hence, the cost per unit of halogen light is $85.
d)
On the basis of variable cost concept, for Company NG
- i. Cost per unit
- ii. Markup percentage
- iii. Selling price of halogen lights
d)
![Check Mark](/static/check-mark.png)
Explanation of Solution
Total Variable Cost: Total variable cost refers to the costs involved in the production of the product.
e)
To Comment: On any other considerations that would influence the price of halogen light.
e)
![Check Mark](/static/check-mark.png)
Explanation of Solution
Company NG should consider the following things before determining the price of halogen light.
- The general price of halogen lights in the market, the competitive price must be considered.
- The price should be revised in short run instead of fixing a price for long run.
f)
i)
To Prepare: The differential analysis of Company NG, for the proposed offer to either accept or reject it.
f)
i)
![Check Mark](/static/check-mark.png)
Explanation of Solution
Prepare the differential analysis for Company NG for the given alternatives.
Differential Analysis of Company NG | |||
Reject Order (Alt 1) or Accept Order (Alt 2) | |||
September 05 | |||
Reject Order (Alternative 1) | Accept Order (Alternative 1) | Differential Effect on income | |
Revenues | $0 | (2) $91,200 | $91,200 |
Costs | |||
Variable |
$0 | (3) (-) $83,200 | (-) $83,200 |
Income (loss), per unit | $0 | $8,000 | $8,000 |
Table (1)
The differential analysis of Company NG shows a profit of $8,000 on accepting the offer, hence the offer should be accepted.
Working Note:
Calculate the revenue from the sale of the halogen lights.
Calculate the variable manufacture cost.
Want to see more full solutions like this?
Chapter 24 Solutions
Bundle: Financial & Managerial Accounting, Loose-leaf Version, 14th + Working Papers For Warren/reeve/duchac's Corporate Financial Accounting, 14th + ... Financial & Managerial Accounting,
- Burner, Incorporated has sales of 1,250,000, costs of 620,000, depreciation expenses of 85,000, and interest expenses of 34,000, with a tax rate of 30 percent. a. Calculate the net income for the firm. b. If the company paid out $90,000 in cash dividends, calculate the increase to retained earnings.arrow_forwardIf sales are $420,000, variable costs are 72% of sales, and operating income is $40,000, what is the operating leverage?arrow_forwardSteelMax produces metal containers that require 2.5 meters of material at $1.20 per meter and 0.3 direct labor hours at $18.00 per hour. Overhead is assigned at the rate of $12 per direct labor hour. What is the total standard cost for one unit of product that would appear on a standard cost card?arrow_forward
- Need help this question solutionarrow_forwardThe standard materials cost of TimberCraft's product is $60 per unit, based on 15 pounds of raw materials at a standard cost of $4 per pound. During March 20X9, 2,000 units of product were produced, using 30,800 pounds of raw material at a cost of $4.50 per pound. a) The standard cost for materials for March is __. b) The total materials variance for the month is __. c) The materials quantity variance is __. d) The materials price variance is __.arrow_forwardHow much lower would net income be if it used variable costing?arrow_forward
- 4 POINTSarrow_forwardPlease given answer general accounting questionarrow_forwardThe following are selected account balances from Penske Company and Stanza Corporation as of December 31, 2024: Accounts Revenues Cost of goods sold Depreciation expense Investment income Dividends declared Retained earnings, 1/1/24 Current assets Copyrights Royalty agreements Penske $ (700,000) 250,000 150,000 Not given 80,000 (600,000) 400,000 Investment in Stanza Liabilities Common stock Additional paid-in capital Stanza $ (400,000) 100,000 200,000 Ө 60,000 (200,000) 500,000 400,000 900,000 600,000 1,000,000 Not given (500,000) Ө (1,380,000) (600,000) ($20 par) (150,000) (200,000) ($10 par) (80,000) Note: Parentheses indicate a credit balance. On January 1, 2024, Penske acquired all of Stanza's outstanding stock for $680,000 fair value in cash and common stock. Penske also paid $10,000 in stock issuance costs. At the date of acquisition, copyrights (with a six-year remaining life) have a $440,000 book value but a fair value of $560,000. Required: a. As of December 31, 2024, what is…arrow_forward
- Managerial Accounting: The Cornerstone of Busines...AccountingISBN:9781337115773Author:Maryanne M. Mowen, Don R. Hansen, Dan L. HeitgerPublisher:Cengage LearningPrinciples of Cost AccountingAccountingISBN:9781305087408Author:Edward J. Vanderbeck, Maria R. MitchellPublisher:Cengage LearningManagerial AccountingAccountingISBN:9781337912020Author:Carl Warren, Ph.d. Cma William B. TaylerPublisher:South-Western College Pub
- Financial And Managerial AccountingAccountingISBN:9781337902663Author:WARREN, Carl S.Publisher:Cengage Learning,
![Text book image](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781337115773/9781337115773_smallCoverImage.gif)
![Text book image](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781305087408/9781305087408_smallCoverImage.gif)
![Text book image](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781337912020/9781337912020_smallCoverImage.jpg)
![Text book image](https://www.bartleby.com/isbn_cover_images/9781337902663/9781337902663_smallCoverImage.jpg)