Financial and Managerial Accounting - With CengageNow
Financial and Managerial Accounting - With CengageNow
14th Edition
ISBN: 9781337577809
Author: WARREN
Publisher: CENGAGE L
Question
Book Icon
Chapter 24, Problem 24.5BPR

a)

To determine

Product pricing: Product pricing is the method used for fixing the price for the products sold or the services offered to the consumers.

Product cost pricing: Product cost pricing is a pricing technique which sums up the costs involved in the production of the product alone and the markup is added to the sum.

Product Cost per unit = Total Product CostEstimated Units Produced and sold

Total cost pricing: Total cost pricing is a pricing technique which sums up all the costs involved in the production of the product and the markup is added to the sum.

Total Variable Cost: Total variable cost refers to the costs involved in the production of the product.

Markup Percentage: The markup percentage is the percentage of additional costs added to the product cost to get the selling price of the product.

Markup Percentage = (DesiredProfit) + (Total Selling andAdmininstrative Expenses)Total Product Cost

Selling Price: Selling price is calculated by summing up the product cost per unit and the per unit markup cost

To Determine: The desired profit of Company NG.

a)

Expert Solution
Check Mark

Explanation of Solution

Desired Profit: Company NG aims at earning a profit of 10% of the total investment made of $600,000.

Calculate the desired profit of Company NG.

Desired profit = 10% of Invested assets= $600,000 × 10%= $600,000 × 10100= $60,000

Hence, the desired profit of Company NG is $60,000.

b)

To determine

On the basis of product cost concept, for Company NG

  1. i. Cost per unit
  2. ii. Markup percentage
  3. iii. Selling price of halogen lights

b)

Expert Solution
Check Mark

Explanation of Solution

Product cost pricing: Product cost pricing is a pricing technique which sums up the costs involved in the production of the product alone and the markup is added to the sum.

i)

Calculate the cost per unit of halogen light.

Variable Cost (1) $520,000
Fixed Cost $180,000
Total $700,000
Divide by: Number of units 10,000
Cost per unit $70

Hence, the cost per unit of halogen light is $70.

Working Note:

Calculate the variable cost.

Varaible Cost=(Direct Materials+Direct Labor+Factory Overhead) ×10,000 units=($32+$12+$8) ×10,000 units= $52 ×10,000 units= $520,000 (1)

c)

To determine

On the basis of total cost concept, for Company NG

  1. i. Cost per unit
  2. ii. Markup percentage
  3. iii. Selling price of halogen lights

c)

Expert Solution
Check Mark

Explanation of Solution

Total cost pricing: Total cost pricing is a pricing technique which sums up all the costs involved in the production of the product and the markup is added to the sum.

i)

Calculate the cost per unit of halogen light.

Variable Cost ($59 ×10,000 units) $590,000
Fixed Cost ($180,000+$80,000) $260,000
Total $850,000
Divide by: Number of units 10,000
Cost per unit $85

Hence, the cost per unit of halogen light is $85.

d)

To determine

On the basis of variable cost concept, for Company NG

  1. i. Cost per unit
  2. ii. Markup percentage
  3. iii. Selling price of halogen lights

d)

Expert Solution
Check Mark

Explanation of Solution

Total Variable Cost: Total variable cost refers to the costs involved in the production of the product.

e)

To determine

To Comment: On any other considerations that would influence the price of halogen light.

e)

Expert Solution
Check Mark

Explanation of Solution

Company NG should consider the following things before determining the price of halogen light.

  • The general price of halogen lights in the market, the competitive price must be considered.
  • The price should be revised in short run instead of fixing a price for long run.

f)

i)

To determine

To Prepare: The differential analysis of Company NG, for the proposed offer to either accept or reject it.

f)

i)

Expert Solution
Check Mark

Explanation of Solution

Prepare the differential analysis for Company NG for the given alternatives.

Differential Analysis of Company NG
Reject Order (Alt 1) or Accept Order (Alt 2)
September 05
Reject Order (Alternative 1) Accept Order (Alternative 1) Differential Effect on income
Revenues $0 (2)        $91,200 $91,200
Costs
   Variable Manufacturing Costs $0 (3)  (-)  $83,200 (-)   $83,200
Income (loss), per unit $0 $8,000 $8,000

Table (1)

The differential analysis of Company NG shows a profit of $8,000 on accepting the offer, hence the offer should be accepted.

Working Note:

Calculate the revenue from the sale of the halogen lights.

Revenue= Selling price × 1,600 units$57 ×1,600 units= $91,200 (2)

Calculate the variable manufacture cost.

Varaible Manufacturing Cost=(Offer price  Selling andAdministrative Expenses) ×1,600 units=($59 $7) ×1,600 units= $52 ×1,600 units= $83,200 (3)

Want to see more full solutions like this?

Subscribe now to access step-by-step solutions to millions of textbook problems written by subject matter experts!
Students have asked these similar questions
Sp25 ACCT X CengageNOWv2 | Online teaching X exhibit 6.4.jpg 71x399) x + bw.com/ilrn/takeAssignment/takeAssignmentMain.do?inprogress=true FIFO perpetual inventory The beginning inventory at Dunne Co. and data on purchases and sales for a three-month period ending June 30 are Number Date Transaction of Units Per Unit Total Apr. 3 Inventory 25 $1,200 $30,000 8 Purchase 75 1,240 93,000 11 Sale 40 2,000 80,000 30 Sale 30 2,000 60,000 May 8 Purchase 60 1,260 75,600 10 Sale 50 2,000 100,000 19 Sale 20 2,000 40,000 < 28 Purchase 80 1,260 100,800 June 5 Sale 40 2,250 90,000 16 Sale 25 2,250 56,250 21 Purchase 35 1,264 44,240 28 Sale 44 2,250 99,000 Required: 1. Record the inventory, purchases, and cost of goods sold data in a perpetual inventory record similar to the one illust first-in, first-out method. Under FIFO, if units are in inventory at two different costs, enter the units with the LOWER un Check My Work 3 more Check My Work uses remaining Q Search hp
PLEASE HELP! NOTICE. THERE ARE FIVE CELLS ON THE LEFT SIDE TO FILL. THE DROPDOWN SHOWS THE OPTIONS FOR THESE CELLS.
Calm Ltd has the following data relating tò two investment projects, only one of which mayb e s e l e c t e d :The cost of capital is 10 per cent, and depreciation is calculated using straight line method.a . Calculate for each of the project:i. Average annual accounting rate of return on average capital investedi i . Net Present Valuei l l . I n t e r n a l R a t e o f Returnb. Discuss the relative merits of the methods of evaluation mentioned above in (a).Q.4a . In the context of process costing, discuss the following concepts briefly, i . Equivalent unitsNormal lossill. Abnormal lossi v. Joint productsV . By productsb . Discuss the different types of standard costing and objectives of standard costing.

Chapter 24 Solutions

Financial and Managerial Accounting - With CengageNow

Ch. 24 - Lease or sell McFadden Company owns equipment with...Ch. 24 - Prob. 24.2BECh. 24 - Make or buy A company manufactures various-sized...Ch. 24 - Replace equipment A machine with a book value of...Ch. 24 - Process or sell Product J19 is produced for 11 per...Ch. 24 - Accept business at special price Product A is...Ch. 24 - Product cost markup percentage Green Thumb Garden...Ch. 24 - Prob. 24.8BECh. 24 - Differential analysis for a lease or sell decision...Ch. 24 - Prob. 24.2EXCh. 24 - Differential analysis for a discontinued product A...Ch. 24 - Differential analysis for a discontinued product...Ch. 24 - Prob. 24.5EXCh. 24 - Prob. 24.6EXCh. 24 - Make-or-buy decision Fremont Computer Company has...Ch. 24 - Make-or-buy decision for a service company The...Ch. 24 - Machine replacement decision A company is...Ch. 24 - Differential analysis for machine replacement Kim...Ch. 24 - Sell or process further Calgary Lumber Company...Ch. 24 - Sell or process further Rise N Shine Coffee...Ch. 24 - Decision on accepting additional business...Ch. 24 - Accepting business at a special price Portable...Ch. 24 - Prob. 24.15EXCh. 24 - Product cost method of product pricing La Femme...Ch. 24 - Product cost method of product costing Smart...Ch. 24 - Target costing Toyota Motor Corporation uses...Ch. 24 - Target costing Instant Image Inc. manufactures...Ch. 24 - Prob. 24.20EXCh. 24 - Product decisions under bottlenecked operations...Ch. 24 - Appendix Total cost method of product pricing...Ch. 24 - Appendix Variable cost method of product pricing...Ch. 24 - Differential analysis involving opportunity costs...Ch. 24 - Differential analysis for machine replacement...Ch. 24 - Differential analysis for sales promotion proposal...Ch. 24 - Differential analysis for further processing The...Ch. 24 - Prob. 24.5APRCh. 24 - Product pricing and profit analysis with...Ch. 24 - Differential analysis involving opportunity costs...Ch. 24 - Differential analysis for machine replacement...Ch. 24 - Differential analysis for sales promotion proposal...Ch. 24 - Differential analysis for further processing The...Ch. 24 - Prob. 24.5BPRCh. 24 - Prob. 24.6BPRCh. 24 - Service yield pricing and differential analysis...Ch. 24 - Prob. 2ADMCh. 24 - Prob. 3ADMCh. 24 - Ethics in Action Aaron McKinney is a cost...Ch. 24 - Prob. 24.3TIF
Knowledge Booster
Background pattern image
Recommended textbooks for you
Text book image
Managerial Accounting: The Cornerstone of Busines...
Accounting
ISBN:9781337115773
Author:Maryanne M. Mowen, Don R. Hansen, Dan L. Heitger
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Principles of Cost Accounting
Accounting
ISBN:9781305087408
Author:Edward J. Vanderbeck, Maria R. Mitchell
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Managerial Accounting
Accounting
ISBN:9781337912020
Author:Carl Warren, Ph.d. Cma William B. Tayler
Publisher:South-Western College Pub
Text book image
Financial And Managerial Accounting
Accounting
ISBN:9781337902663
Author:WARREN, Carl S.
Publisher:Cengage Learning,