
Concept explainers
Concept Introduction:
Material Cost Variance: The difference between the
• Actual price of the material varies from the standard price and/or
• Actual quantity of material used varies from the standard quantity.
Therefore, Material Cost Variance is the sum of (i) Material Price Variance and (ii) Material Quantity Variance.
Material Price Variance:The difference between the actual rate of materials and the standard rate of materials used in the production is the Material Price Variance.
Material Quantity Variance:The difference between actual quantity of material used and the standard quantity of material to be used is the material quantity variance.
The following formulas are used to calculate Material cost variance:
Material Cost Variance (MCV) = Material Price Variance (MPV) + Material Quantity Variance (MQV)
Also Material Cost Variance (MCV) = Standard Cost – Actual Cost
Material Price Variance (MPV) = Standard material cost for actual quantity – Actual material cost
Material Quantity Variance (MQV) = Standard cost of standard quantity of material – Standard cost of
actual quantity of material
Material Cost Variance gives a view of deviations from the set standards which can be either favorable or unfavorable
To determine: Material Price and Quantity Variance

Want to see the full answer?
Check out a sample textbook solution
Chapter 23 Solutions
Connect Access Card for Fundamental Accounting Principles
- I need answer this accounting problem todayarrow_forwardBeacon Manufacturing buys a delivery van for $48,000 at the start of the year. The van is expected to last 4 years and have a salvage value of $8,000. What is the depreciation expense per year under the straight-line method?arrow_forwardAmount of net sales should bearrow_forward
- Crystal Plastics uses the FIFO method in its process costing system. The melding department had $4,500 in material cost in beginning work-in-process inventory, and during the period, $62,500 in material cost was added. The equivalent units of production for materials during the period were 16,000 units. What is the cost per equivalent unit for materials? A) $3.91 B) $3.75 C) $4.20 D) $4.05arrow_forwardMalek Events Catering uses the high-low method to predict its total overhead costs. Past records show that total overhead cost was $27,400 when 850 hours were worked and $29,800 when 950 hours were worked. If Malek Events Catering has 880 hours scheduled for next month, what is the expected total overhead cost for next month?arrow_forwardPlease give me true answer this financial accounting questionarrow_forward
- Financial Accountarrow_forwardNot use aiarrow_forwardCrescent Manufacturing produces a single product. Last year, the company had a net operating income of $102,400 using absorption costing and $94,100 using variable costing. The fixed manufacturing overhead cost was $5 per unit. There were no beginning inventories. If 32,000 units were produced last year, then sales last year were_. ?arrow_forward
- AccountingAccountingISBN:9781337272094Author:WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.Publisher:Cengage Learning,Accounting Information SystemsAccountingISBN:9781337619202Author:Hall, James A.Publisher:Cengage Learning,
- Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis...AccountingISBN:9780134475585Author:Srikant M. Datar, Madhav V. RajanPublisher:PEARSONIntermediate AccountingAccountingISBN:9781259722660Author:J. David Spiceland, Mark W. Nelson, Wayne M ThomasPublisher:McGraw-Hill EducationFinancial and Managerial AccountingAccountingISBN:9781259726705Author:John J Wild, Ken W. Shaw, Barbara Chiappetta Fundamental Accounting PrinciplesPublisher:McGraw-Hill Education





