EBK CHEMISTRY
EBK CHEMISTRY
4th Edition
ISBN: 8220102797864
Author: Burdge
Publisher: YUZU
bartleby

Concept explainers

bartleby

Videos

Question
Book Icon
Chapter 23, Problem 49QP
Interpretation Introduction

Interpretation:

The minimum voltage required to produce one mole of aluminum at the temperature at which aluminum produced by the Hall process and the energy required to produce 1.00kg

of the metal is to be calculated.

Concept Introduction:

The Hall–Heroult process is considered an enormous industrial process in which the smelting of aluminum takes place.

The decomposition of chemical process takes place by the electrolytic cell that contains electrical energy.

The number of moles can be calculated as:

moles=givenmassmolarmass.

The relationship between cell voltage and free energy difference is represented as:

ΔG=nFE.

Expert Solution & Answer
Check Mark

Answer to Problem 49QP

Solution:

(a) The minimum voltage required to produce one mole of aluminum is 1.03V.

(b) The energy required to produce 1.00kg

of the metal is 3.32×104 kJ/mol.

Explanation of Solution

Given information: The overall reaction for the electrolytic production of aluminum by the Hall process is represented as:

AL2O3(s)+3C(s)2Al(l)+3CO(g).

At 1000°C, the standard free-energy change for this process is 594kJ/mol.

a) The minimum voltage required to produce 1 mol of aluminum at this temperature

The relationship between cell voltage and free energy difference is represented as:

ΔG=nFE.

Here,

ΔG=594×103j/mol,

n=6.

F=96500j/V×mol.

All the given values are to be put in the formula as:

E=ΔGnF=(594×103J/mol6×96500J/V×mol)=1.03V.

Aluminum contains two moles in the balanced equation so, the whole given equation is divided by two.

Thus, the new equation is as

12AL2O3(s)+32C(s)Al(l)+32CO(g).

For the new equation,

n=3

The Gibbs energy is calculated as

ΔG=(594×103 J/mol2)=297kJ/mol.

These values are put in the formula as

E=ΔGnF=(297×103J/mol3×96500J/V×mol)=1.03EV.

Hence, the required voltage would be the same, whether one mole or 1000moles of aluminum are produced, but the amount of current used in each case would be different.

b) The energy required to produce 1.00 kg of the metal.

Primarily, 1.00kg (1000g) of Al

change into moles takes place.

moles=givenmassmolarmass

(1.00×103g Al)×1mol Al26.98gAl=37.1mol Al.

The electrical energy can be found by using the same formula taking other voltage as

ΔG=nFE=(37.1mol Al)(3mol e1mol Al×96500C1mol e)(3.09J1C)=3.32×107J/mol=3.32×104kJ/mol.

The electrical work can be obtained by the multiplication of the voltage and the amount of charge transported through the circuit as

Joules=Volts×Coulombs

Want to see more full solutions like this?

Subscribe now to access step-by-step solutions to millions of textbook problems written by subject matter experts!
Students have asked these similar questions
3) The following molecule, chloral is a common precursor to chloral hydrate, an acetal type molecule that was a first-generation anesthetic. Draw a mechanism that accounts for tis formation and speculate why it does not require the use of an acid catalyst, like most hemiacetal and acetal reaction: (10 pts) H H₂O
You are a Quality Manager for a very well-known food ingredient company that produces umami powder, and you are responsible for setting specification limits. The net weight (in grams) of bags of unami powder is monitored by taking samples of six bags on an hourly basis during production. The label on every bag reports a contents of 1KG umami powder. The process mean is μ = 1012 g, and when the process is properly adjusted, it varies with σ = 11 g. QUESTION: Your organisation strives to ensure that >99.97% of bags of umami powder produced conforms to specification. What performance process index value is required to achieve this process yield? Calculate PPK using the following formula: Ppk = (USL – mean)/3 σ Ppk = (mean -LSL)/ 3 σ
You are a Quality Manager for a very well-known food ingredient company that produces umami powder, and you are responsible for setting specification limits. The net weight (in grams) of bags of unami powder is monitored by taking samples of six bags on an hourly basis during production. The label on every bag reports a contents of 1KG umami powder. The process mean is μ = 1012 g, and when the process is properly adjusted, it varies with σ = 11 g.   QUESTION: Provide a valid and full justification as to whether you would advise your manager that the process is satisfactory when it is properly adjusted, or would you seek their approval to improve the process?

Chapter 23 Solutions

EBK CHEMISTRY

Ch. 23 - Prob. 11QPCh. 23 - Prob. 12QPCh. 23 - Prob. 13QPCh. 23 - Prob. 14QPCh. 23 - Prob. 15QPCh. 23 - Prob. 16QPCh. 23 - Prob. 17QPCh. 23 - Prob. 18QPCh. 23 - Prob. 19QPCh. 23 - Although iron is only about two-thirds as abundant...Ch. 23 - Prob. 21QPCh. 23 - Prob. 22QPCh. 23 - Prob. 23QPCh. 23 - Prob. 24QPCh. 23 - Prob. 25QPCh. 23 - Prob. 26QPCh. 23 - Prob. 27QPCh. 23 - Prob. 28QPCh. 23 - Prob. 29QPCh. 23 - Prob. 30QPCh. 23 - Prob. 31QPCh. 23 - Prob. 32QPCh. 23 - Prob. 33QPCh. 23 - Prob. 34QPCh. 23 - Prob. 35QPCh. 23 - Prob. 36QPCh. 23 - Prob. 37QPCh. 23 - Prob. 38QPCh. 23 - Prob. 39QPCh. 23 - Describe two ways of preparing magnesium chloride.Ch. 23 - Prob. 41QPCh. 23 - Prob. 42QPCh. 23 - Prob. 43QPCh. 23 - Prob. 44QPCh. 23 - Prob. 45QPCh. 23 - Prob. 46QPCh. 23 - Prob. 47QPCh. 23 - With the Hall process, how many hours will it take...Ch. 23 - Prob. 49QPCh. 23 - Prob. 50QPCh. 23 - Prob. 51QPCh. 23 - Prob. 52QPCh. 23 - Prob. 53QPCh. 23 - Prob. 54QPCh. 23 - Prob. 55QPCh. 23 - Prob. 56QPCh. 23 - Prob. 57QPCh. 23 - Prob. 58APCh. 23 - Prob. 59APCh. 23 - Prob. 60APCh. 23 - Prob. 61APCh. 23 - 23.62 A 0.450-g sample of steel contains manganese...Ch. 23 - Given that Δ G ( Fe 2 O 3 ) f o = − 741.0 kJ/mol...Ch. 23 - Prob. 64APCh. 23 - Prob. 65APCh. 23 - Prob. 66APCh. 23 - Prob. 67APCh. 23 - Write balanced equations for the following...Ch. 23 - Prob. 69APCh. 23 - Prob. 70APCh. 23 - Prob. 71APCh. 23 - Prob. 72APCh. 23 - Prob. 73APCh. 23 - Prob. 74APCh. 23 - Prob. 75APCh. 23 - Prob. 76APCh. 23 - Prob. 77APCh. 23 - Prob. 78APCh. 23 - Prob. 79APCh. 23 - 23.80 The electrical conductance of copper metal...Ch. 23 - Prob. 81APCh. 23 - Prob. 82APCh. 23 - Prob. 1SEPPCh. 23 - Prob. 2SEPPCh. 23 - Prob. 3SEPPCh. 23 - Prob. 4SEPP
Knowledge Booster
Background pattern image
Chemistry
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, chemistry and related others by exploring similar questions and additional content below.
Similar questions
SEE MORE QUESTIONS
Recommended textbooks for you
Text book image
Chemistry: Principles and Reactions
Chemistry
ISBN:9781305079373
Author:William L. Masterton, Cecile N. Hurley
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Chemistry: The Molecular Science
Chemistry
ISBN:9781285199047
Author:John W. Moore, Conrad L. Stanitski
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Chemistry: Principles and Practice
Chemistry
ISBN:9780534420123
Author:Daniel L. Reger, Scott R. Goode, David W. Ball, Edward Mercer
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Chemistry & Chemical Reactivity
Chemistry
ISBN:9781133949640
Author:John C. Kotz, Paul M. Treichel, John Townsend, David Treichel
Publisher:Cengage Learning
Text book image
General Chemistry - Standalone book (MindTap Cour...
Chemistry
ISBN:9781305580343
Author:Steven D. Gammon, Ebbing, Darrell Ebbing, Steven D., Darrell; Gammon, Darrell Ebbing; Steven D. Gammon, Darrell D.; Gammon, Ebbing; Steven D. Gammon; Darrell
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Principles of Modern Chemistry
Chemistry
ISBN:9781305079113
Author:David W. Oxtoby, H. Pat Gillis, Laurie J. Butler
Publisher:Cengage Learning
Electrolysis; Author: Tyler DeWitt;https://www.youtube.com/watch?v=dRtSjJCKkIo;License: Standard YouTube License, CC-BY