FINANCIAL ACCOUNTING (LOOSELEAF)
FINANCIAL ACCOUNTING (LOOSELEAF)
18th Edition
ISBN: 9781260706239
Author: williams
Publisher: MCG
Question
Book Icon
Chapter 22, Problem 8AP

a.

To determine

Ascertain the operating profit before tax for each division using the market transfer price of $150.

a.

Expert Solution
Check Mark

Explanation of Solution

Ascertain the operating profit before tax for each division using the market transfer price of $150 as follows:

Entire

Company

Green

Division

White

Division

Sales $525,000 $300,000 $450,000
Variable Costs242,500130,000337,500
Contribution Margin $282,500 $170,000 $112,500
Fixed Costs157,500100,00057,500
Operating Profit $125,000 $70,000 $55,000

Table (1)

Calculate the sales of Green division.

Sales=Number of units×Market price=2,000units×$150=$300,000

Calculate the sales of White division.

Sales=Number of units×Market price=1,500units×$300=$450,000

Calculate the sales of Entire Company.

Sales=[(Number of Green division unitsNumber of White division units)×(Market price of greendivision)+(Number of units of White division×Market price of White division)]=(2,0001,500)×(150)+(1,500×$300)=$525,000

Calculate the variable cost of Green division.

Variable cost=Number of units×Variable cost per unit=2,000units×$65=$130,000

Calculate the variable cost of White division.

Variable cost=Number of units×(Transfer price+Variable cost)=1,500units×($150+$75)=$337,500

Calculate the variable cost of Entire Company.

Variable cost=[(Number of Green division units×Variable cost of Green division)+(Number of White division units×Variable cost of White division)]=(2,000×$65)+(1,500×$75)=$242,500

b.

To determine

Ascertain the operating profit before tax for each division using the transfer price of $135, as suggested by the manager of the white division.

b.

Expert Solution
Check Mark

Explanation of Solution

Ascertain the operating profit before tax for each division using the transfer price of $135, as suggested by the manager of the white division as follows:

Entire

Company

Green

Division

White

Division

Sales $525,000 $277,500 $450,000
Variable Costs242,500130,000315,000
Contribution Margin $282,500 $147,500 $135,000
Fixed Costs157,500100,00057,500
Operating Profit $125,000 $47,500 $77,500

Table (2)

Calculate the sales of Green division.

Sales cost=[(Number of Green division units transferred×Transfer price)+(Number of units sold to market×Market price)]=(1,500×$135)+(500×$150)=$277,500

Calculate the sales of White division.

Sales=Number of units×Market price=1,500units×$300=$450,000

Calculate the variable cost of Green division.

Variable cost=Number of units×Variable cost per unit=2,000units×$65=$130,000

Calculate the variable cost of White division.

Variable cost=Number of units×(Negotiated transfer price+Variable cost)=1,500units×($135+$75)=$315,000

c.

To determine

Discuss the manner in which the company’s net income affected under the two transfer pricing scenarios.

c.

Expert Solution
Check Mark

Explanation of Solution

Discuss the manner in which the company’s net income affected under the two transfer pricing scenarios as follows:

Accounting entries that show the flow of goods between the departments are generated by the transfer prices. One department records the transfer price as revenue while on the other hand, the same is treated as an expense by the other department. These entries of revenue and expense are cancelled out for the entire company and hence, internal transfer prices do not have a direct effect on the net income of the company.

d.

To determine

Discuss whether it would be more beneficial to the company if the green division sold trophy bases externally and the white division purchased trophy bases from an outside supplier.

d.

Expert Solution
Check Mark

Explanation of Solution

Calculate the pre-tax operating profit, using the external sale price and purchase price for the trophy base as follows:

Entire

Company

Green

Division

White

Division

Sales $750,000 $300,000 $450,000
Variable Costs482,500130,000352,500
Contribution Margin $267,500 $170,000 $97,500
Fixed Costs157,500100,00057,500
Operating Profit $110,000 $70,000 $40,000

Table (3)

Calculate the sales of Green division.

Sales=Number of units×Market price=2,000units×$150=$300,000

Calculate the sales of White division.

Sales=Number of units×Market price=1,500units×$300=$450,000

Calculate the variable cost of Green division.

Variable cost=Number of units×Variable cost per unit=2,000units×$65=$130,000

Calculate the variable cost of White division.

Variable cost=Number of units×(Purchase price from outside supplier+Variable cost)=1,500units×($160+$75)=$352,500

The company earns $15,000 more in operating profit if the White division purchases the trophy base from the Green division and hence, as a whole it is more beneficial to the company.

Want to see more full solutions like this?

Subscribe now to access step-by-step solutions to millions of textbook problems written by subject matter experts!
Students have asked these similar questions
Cash Accounts Receivable Supplies Prepaid Insurance Equipment Notes Payable Accounts Payable The Lexington Group Unadjusted Trial Balance May 31, 2016 Debit Balances Credit Balances 20,350 37,000 1,100 200 171,175 36,000 26,000 Common Stock 50,000 Retained Earnings 94,150 Dividends 15,000 Fees Earned 429,850 Wages Expense 270,000 Rent Expense 63,000 Advertising Expense 25,200 Miscellaneous Expense 5,100 608,125 636,000
Trial Balance Rocky Mountain Tours Co. is a travel agency. The nine transactions recorded by Rocky Mountain Tours during June 20Y2, its first month of operations, are indicated in the following T accounts: Cash (1) 40,000 (2) 4,000 (7) 13,100 (3) 5,000 (4) 6,175 (6) 6,000 (9) 1,500 Equipment (3) 15,000 Dividends (9) 1,500 Accounts Receivable Accounts Payable Service Revenue (5) 20,500 (7) 13,100 (6) 6,000 (3) 10,000 (5) 20,500 Supplies (2) 4,000 (8) 2,200 Common Stock Operating Expenses (1) 40,000 (4) 6,175 (8) 2,200
Q1:   Wyatt Company had three intangible assets at the end of 2024 (end of the fiscal year):     Computer software and Web development technology purchased on January 1, 2024, for $70,000. The technology is expected to have a useful life of four years. A patent purchased from R. Jay on January 1, 2024 for a cash cost of $6,000. Jay had registered the patent with the Canadian Intellectual Property Office seven years earlier on January 1, 2017. The cost of the patent is amortized over its legal life. A trademark that was internally developed and registered with the Canadian government for $13,000 on November 1, 2023. Management decided that the trademark has an indefinite life.     Required:   1. What is the acquisition cost of each intangible asset? tech 70k patent 6k trademark 13k   2. Compute the amortization of each intangible asset at December 31, 2024. The company does not use contra accounts. (Round the final answers to the nearest whole dollar.) tech 17.5k   patent: ????   3-a.…
Knowledge Booster
Background pattern image
Recommended textbooks for you
Text book image
FINANCIAL ACCOUNTING
Accounting
ISBN:9781259964947
Author:Libby
Publisher:MCG
Text book image
Accounting
Accounting
ISBN:9781337272094
Author:WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.
Publisher:Cengage Learning,
Text book image
Accounting Information Systems
Accounting
ISBN:9781337619202
Author:Hall, James A.
Publisher:Cengage Learning,
Text book image
Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis...
Accounting
ISBN:9780134475585
Author:Srikant M. Datar, Madhav V. Rajan
Publisher:PEARSON
Text book image
Intermediate Accounting
Accounting
ISBN:9781259722660
Author:J. David Spiceland, Mark W. Nelson, Wayne M Thomas
Publisher:McGraw-Hill Education
Text book image
Financial and Managerial Accounting
Accounting
ISBN:9781259726705
Author:John J Wild, Ken W. Shaw, Barbara Chiappetta Fundamental Accounting Principles
Publisher:McGraw-Hill Education