COLLEGE PHYSICS LL W/ 6 MONTH ACCESS
COLLEGE PHYSICS LL W/ 6 MONTH ACCESS
2nd Edition
ISBN: 9781319414597
Author: Freedman
Publisher: MAC HIGHER
bartleby

Concept explainers

Question
Book Icon
Chapter 22, Problem 48QAP
To determine

(a)

The wavelength and frequency of photon that have the energy 3.45×1019J ?

Expert Solution
Check Mark

Explanation of Solution

Given info:

Formula used:

Calculation:

Wavelength
  λ=hcEphoton=6.63×1034×3×1083.45×1019=5.77×107m=577nm

Frequency
  f=Ephotonh=3.45×10196.63×1034=5.20×1014Hz

Conclusion:

Wavelength =577nm

Frequency =5.20×1014Hz

To determine

(b)

The wavelength and frequency of photon that have the energy 4.80×1019J ?

Expert Solution
Check Mark

Explanation of Solution

Calculation:

Wavelength
  λ=hcEphoton=6.63×1034×3×1084.8×1019=4.14×107m=414nm

Frequency
  f=Ephotonh=4.80×10196.63×1034=7.24×1014Hz

Conclusion:

Wavelength =414nm

Frequency =7.24×1014Hz

To determine

(a)

The wavelength and frequency of photon that have the energy 1.28×1018J ?

Expert Solution
Check Mark

Explanation of Solution

Calculation:

Wavelength
  λ=hcEphoton=6.63×1034×3×1081.28×1018=1.55×107m=155nm

Frequency
  f=Ephotonh=1.28×10186.63×1034=1.93×1015Hz

Conclusion:

Wavelength =155nm

Frequency =1.93×1015Hz

To determine

(a)

The wavelength and frequency of photon that have the energy 4.33×1020J ?

Expert Solution
Check Mark

Explanation of Solution

Calculation:

Wavelength
  λ=hcEphoton=6.63×1034×3×1084.33×1020=4.59×107m=459nm

Frequency
  f=Ephotonh=4.33×10206.63×1034=6.53×1013Hz

Conclusion:

Wavelength =459nm

Frequency =6.53×1013Hz

To determine

(e)

The wavelength and frequency of photon that have the energy 931MeV ?

Expert Solution
Check Mark

Explanation of Solution

Calculation:

Energy in joules,
  Ephoton=931×106×1.60×1019=1.49×1010J

Wavelength
  λ=hcEphoton=6.63×1034×3×1081.49×1010=1.34×1015m

Frequency
  f=Ephotonh=1.49×10106.63×1034=2.25×1023Hz

Conclusion:

Wavelength =1.34×1015m

Frequency =2.25×1023Hz

To determine

(f)

The wavelength and frequency of photon that have the energy 2.88keV ?

Expert Solution
Check Mark

Explanation of Solution

Calculation:

Energy in joules,
  Ephoton=2.88×103×1.60×1019=4.61×1016J

Wavelength
  λ=hcEphoton=6.63×1034×3×1084.61×1016=4.32×1010m=0.432nm

Frequency
  f=Ephotonh=4.61×10166.63×1034=6.95×1017Hz

Conclusion:

Wavelength =0.432nm

Frequency =6.95×1017Hz

To determine

(g)

The wavelength and frequency of photon that have the energy 7.88eV ?

Expert Solution
Check Mark

Explanation of Solution

Calculation:

Energy in joules,
  Ephoton=7.88×1.60×1019=1.26×1018J

Wavelength
  λ=hcEphoton=6.63×1034×3×1081.26×1018=1.58×107m=158nm

Frequency
  f=Ephotonh=1.26×10186.63×1034=1.90×1015Hz

Conclusion:

Wavelength =158nm

Frequency =1.90×1015Hz

To determine

(h)

The wavelength and frequency of photon that have the energy 13.6eV ?

Expert Solution
Check Mark

Explanation of Solution

Calculation:

Energy in joules,
  Ephoton=13.6×1.60×1019=2.18×1018J

Wavelength
  λ=hcEphoton=6.63×1034×3×1082.18×1018=9.14×108m=91.4nm

Frequency
  f=Ephotonh=2.18×10186.63×1034=3.28×1015Hz

Conclusion:

Wavelength =91.4nm

Frequency =3.28×1015Hz

Want to see more full solutions like this?

Subscribe now to access step-by-step solutions to millions of textbook problems written by subject matter experts!
Students have asked these similar questions
a 500-n block is dragged along a horizontal surface by an applied force t at an angle of 30.0° (see figure). the coefficient of kinetic friction is uk = 0.400 and the block moves at a constant velocity. what is the magnitude of the applied force T in newtons?
a 500-n block is dragged along a horizontal surface by an applied force t at an angle of 30.0° (see figure). the coefficient of kinetic friction is uk = 0.400 and the block moves at a constant velocity. what is the magnitude of the applied force T in newtons?
Block A, with a mass of 10 kg, rests on a 30° incline. The coefficient of kinetic friction is 0.20. The attached string is parallel to the incline and passes over a massless, frictionless pulley at the top. Block B, with a mass of 15.0 kg. is attached to the dangling end of the string. What is the acceleration of Block B in m/s?  show all steps please
Knowledge Booster
Background pattern image
Physics
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, physics and related others by exploring similar questions and additional content below.
Similar questions
SEE MORE QUESTIONS
Recommended textbooks for you
Text book image
College Physics
Physics
ISBN:9781305952300
Author:Raymond A. Serway, Chris Vuille
Publisher:Cengage Learning
Text book image
College Physics
Physics
ISBN:9781285737027
Author:Raymond A. Serway, Chris Vuille
Publisher:Cengage Learning
Text book image
College Physics
Physics
ISBN:9781938168000
Author:Paul Peter Urone, Roger Hinrichs
Publisher:OpenStax College
Text book image
Principles of Physics: A Calculus-Based Text
Physics
ISBN:9781133104261
Author:Raymond A. Serway, John W. Jewett
Publisher:Cengage Learning
Text book image
Horizons: Exploring the Universe (MindTap Course ...
Physics
ISBN:9781305960961
Author:Michael A. Seeds, Dana Backman
Publisher:Cengage Learning
Text book image
University Physics Volume 3
Physics
ISBN:9781938168185
Author:William Moebs, Jeff Sanny
Publisher:OpenStax