Concept Introduction:
Cash payments for merchandise:
The cash payments for merchandise are the cash payments made to the creditors of the business from whom the merchandise inventory has been purchased. The payment made to the creditors are based on the policies of the company. The company may decide to pay a portion of due in the month of purchase and a portion in the next month.
To compute:
Cash payments for September

Answer to Problem 26QS
Solution:
Cash payments for September = $ 630,000
Cash payments for Merchandise (Budgeted) | |
For the Month Ended September 30 | |
Cash payments for August purchases | $ 450,000 |
Cash payments for September purchases | $ 180,000 |
Cash payments for Merchandise for September | $ 630,000 |
Explanation of Solution
The cash payments for September are calculated as under −
The cash payments for August purchases and September purchases are calculated as under −
Cash payments for August Purchases −
Given,
- August purchases = $ 600,000
- Percentage of Merchandise purchases to be paid in September = 75 % ( 75 % to be paid in the following month)
Cash payments for August Purchases = $ 450,000.
Cash payments for September Purchases −
Given,
- September purchases = $ 720,000
- Percentage of Merchandise purchases to be paid in September = 25 % ( 25 % to be paid in the month of purchase)
Cash payments for September Purchases = $ 180,000.
Now, the cash payments for September is calculated as −
Given,
- Cash payments for August Purchases = $ 450,000
- Cash payments for September Purchases = $ 180,000
Thus, the cash payments for the month of September = $ 630,000.
Want to see more full solutions like this?
Chapter 22 Solutions
FUNDAMENTAL ACCT PRIN CONNECT ACCESS
- I want the correct answer with accountingarrow_forwardProvide correct answer general accounting questionarrow_forwardAn internal auditor's work would most likely affect the nature, timing, and extent of an independent CPA's auditing procedures when the internal auditor's work relates to assertions about the:a. Existence of contingencies.b. Valuation of intangible assets.c. Estimated salvage values of fixed assets.d. Valuation of related party transactions.e. Completeness of accounts payable. is it a or e?arrow_forward
- Correct answer needarrow_forwardPlease give correct answer this financial accounting questionarrow_forwardThe Caldwell Division's operating data for the year 2019 is as follows: • Return on investment = 14% • • • Minimum required rate of return = 11% Average net operating assets = $620,000 Sales $2,100,000 = Compute the margin for 2019.arrow_forward
- AccountingAccountingISBN:9781337272094Author:WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.Publisher:Cengage Learning,Accounting Information SystemsAccountingISBN:9781337619202Author:Hall, James A.Publisher:Cengage Learning,
- Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis...AccountingISBN:9780134475585Author:Srikant M. Datar, Madhav V. RajanPublisher:PEARSONIntermediate AccountingAccountingISBN:9781259722660Author:J. David Spiceland, Mark W. Nelson, Wayne M ThomasPublisher:McGraw-Hill EducationFinancial and Managerial AccountingAccountingISBN:9781259726705Author:John J Wild, Ken W. Shaw, Barbara Chiappetta Fundamental Accounting PrinciplesPublisher:McGraw-Hill Education





