
Requirement 1
To compute:
Break-even point for the year 2015
Requirement 1

Answer to Problem 4BPSB
Solution:
Break-even point for the year 2015 = $ 1,000,000
Explanation of Solution
The break-even point in dollars will be calculated as under −
Given,
- Sales revenue = $ 750,000
- Contribution margin = $ 150,000
- Fixed costs = $ 200,000 First, we will calculate the contribution margin ratio −
Now, the break-even point in units will be calculated as −
Thus, the break-even point in dollars has been calculated.
To compute:
Predicted break-even point for the year 2016

Answer to Problem 4BPSB
Solution:
Predicted break-even point for the year 2016 = $ 583,333
Explanation of Solution
The break-even point in dollars will be calculated as under −
Given,
- Sales revenue = $ 750,000
- Variable costs = $ 300,000 (50 % reduced due to installation of machine i.e. = $ 600,000 X 50 %)
- Fixed costs = $ 350,000 ($ 150,000 increased per year i.e. = $ 200,000 + $ 150,000) The contribution margin will be calculated as −
The contribution margin ratio −
Now, the break-even point in units will be calculated as −
Thus, the predicted break-even point in dollars has been calculated.
Requirement 3
To prepare:
A
Requirement 3

Answer to Problem 4BPSB
Solution:
Rivera Co | ||
Forecasted Contribution Margin Income statement | ||
For the year ended December 31, 2016 | ||
Sales | 750,000 | |
Less: Variable costs | 300,000 | |
Contribution Margin | 450,000 | |
Less: Fixed Costs | 350,000 | |
Net Operating Income | 100,000 |
Explanation of Solution
The contribution income statement is prepared as under −
Given,
- Sales price revenue = $ 750,000
- Variable costs = $ 300,000 (50 % reduced due to installation of machine i.e. = $ 600,000 X 50 %)
- Fixed costs = $ 350,000 ($ 150,000 increased per year i.e. = $ 200,000 + $ 150,000)
- The contribution margin is calculated as under −
- Fixed costs given as = $ 350,000
- The net operating income will be calculated as under −
The expected net operating income for Rivera Co. for the year ended December 31, 2016 = $ 100,000.
Thus, the forecasted contribution margin income statement for Rivera Co. for the year ended on December 31, 2016 has been prepared.
Requirement 4
To compute:
- The amount of sales needed to produce the target income of $ 200,000
- The number of units to be sold to produce the target income of $ 200,000
Requirement 4

Answer to Problem 4BPSB
Solution:
- The amount of sales needed to produce the target income of $ 200,000 = $ 916,667
- The number of units to be sold to produce the target income of $ 200,000 = 24,445 units
Explanation of Solution
- The target sales will be calculated as under − Given,
- Contribution margin ratio = 60%
- Fixed costs = $ 350,000
- Desired profit = $ 200,000
- The number of units to be sold to earn a target profit of $ 200,000 will be calculated as under −
The amount of sales to earn a target pre-tax income of $ 200,000 = $ 916,667
- Sales price per unit = $ 37.50 (i.e. $ 750,000 divided by 20,000 units)
- Sales = $ 916,667
Thus, the amount of sales and the number of sales units needed to produce the target income of $ 200,000 have been calculated.
Requirement 5
To prepare:
A forecasted contribution margin income statement that shows the results at the sales level = $ 916,667.
Requirement 5

Answer to Problem 4BPSB
Solution:
The
Rivera Co. | ||
Forecasted Contribution Margin Income statement | ||
For the year ended December 31, 2016 | ||
Sales | 916,667 | |
Less: Variable costs | 366,667 | |
Contribution Margin | 550,000 | |
Less: Fixed Costs | 350,000 | |
Net Operating Income | 200,000 |
Explanation of Solution
The forecasted contribution margin income statement has been prepared as under −
- Sales revenue = $ 916,667
- Variable costs will be calculated as −
- Contribution ratio = 60 %
- The contribution margin is calculated as under −
- Fixed costs given as = $ 350,000
- The net operating income will be calculated as under −
The expected net operating income for Rivera Co. for the year ended December 31, 2016 = $ 200,000.
Thus, the forecasted contribution margin income statement that shows the results at the sales level = $ 916,667 has been calculated.
Want to see more full solutions like this?
Chapter 21 Solutions
FUND.ACCT.PRIN -ONLINE ONLY >I<
- What is the accounting entry to close the sole proprietorship drawing account?arrow_forwardWhat is the result of the following transaction for Company A? Company A’s customer is unable to pay for a previous credit sale in accordance with Company A’s 90-day payment terms. The customer makes a promissory note to Company A that extends payment over a 24-month term including 5% interest. No result because the customer didn’t pay. Accounts receivable increases because of the interest. A note receivable is recorded in non-current assets. Company A records the loan as a liability.arrow_forwardThe income statement, which presents the results of operations, can be prepared in many forms including: Single Step Income Statement Condensed Income Statement Common Sized Income Statement All of the abovearrow_forward
- QUESTION 1 Rentokil Limited issued a 10-year bond on January 1 2011. It pays interest on January1. The below amortization schedule and interest schedule reflects this. Its year end isDecember 31. Requirements: a) Indicate whether the bonds were issued at a premium or a discount and explainhow you came to your decision. b) Compute the stated interest rate and the effective interest rate c) Prepare the journal entries for the following years:I. 2011, 2012 & 2018.arrow_forwardBlueberry Corp. plans to tighten its credit policy. The new policy will decrease the average number of days in collection from 65 to 45, as well as reduce the ratio of credit sales to total revenue from 80% to 70%. The company estimates that projected sales will be 8% less if the proposed new credit policy is implemented. The firm’s short-term interest cost is 8%. Projected sales for the coming year are $32,000,000. Assuming a 360-day year, calculate the dollar impact on accounts receivable of Blueberry Corp. of this proposed change in credit policy.arrow_forwardCrane Company accumulates the following data concerning a mixed cost, using units produced as the activity level. Units Produced Total Cost March 9,970 $20,005 April 8,930 18,154 May 10,500 20,538 June 8,710 17,674 July 9,370 18,604 Using the information from your answer to above part, write the cost equation. (Round per unit produced answer to 2 decimal places (e.g., 2.25).) +A +$ per unit produced × Total costarrow_forward
- On the 5th of the month, Greg Marketing pays its field sales personnel a 3% commission on the previous month's sales. Sales for March 2016 were $1,200,000. What is the entry at the end of March to record the commissions? A. Debit Sales - 36,000$; Credit Sales Commission Expense - 36,000$ B. Debit Sales Commission Expense - 36,000$; Credit Sales Commissions Payable - 36,000$ C. Debit Sales Commission Expense - 36,000$; Credit Accounts Receivable - 36,000$ D. Debit Sales -36,000$; Credit Sales Commission Income - 36,000$arrow_forwardNet profit is calculated in which of the following account? A) Profit and loss account B) Balance sheet C) Trial balance D) Trading accountarrow_forwardThe debts which are to be repaid within a short period (a year or less) are referred to as, A) Current Liabilities B) Fixed liabilities C) Contingent liabilities D) All the abovearrow_forward
- AccountingAccountingISBN:9781337272094Author:WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.Publisher:Cengage Learning,Accounting Information SystemsAccountingISBN:9781337619202Author:Hall, James A.Publisher:Cengage Learning,
- Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis...AccountingISBN:9780134475585Author:Srikant M. Datar, Madhav V. RajanPublisher:PEARSONIntermediate AccountingAccountingISBN:9781259722660Author:J. David Spiceland, Mark W. Nelson, Wayne M ThomasPublisher:McGraw-Hill EducationFinancial and Managerial AccountingAccountingISBN:9781259726705Author:John J Wild, Ken W. Shaw, Barbara Chiappetta Fundamental Accounting PrinciplesPublisher:McGraw-Hill Education





