
1.
(a).
The cost per unit of each variable
1.
(a).

Explanation of Solution
Calculation of the variable cost per unit:
Variable overhead cost item | Total cost ($) | Expected production volume | Cost per unit ($) |
Indirect materials | 22,500 | 15,000 | 1.50 |
Indirect labor | 90,000 | 15,000 | 6.00 |
Power | 22,500 | 15,000 | 1.50 |
Repairs and maintenance | 45,000 | 15,000 | 3.00 |
Total variable overhead cost per unit | 12.00 |
Thus, the total variable overhead cost per unit is $12.
(b).
The total fixed costs per month.
(b).

Explanation of Solution
Calculation of the total fixed costs per month.
Fixed overhead cost item | Amount ($) |
24,000 | |
Depreciation machinery | 72,000 |
Taxes and insurance | 18,000 |
Supervision | 66,000 |
Total | 180,000 |
Hence, the total fixed cost per month is $180,000.
2.
The flexible budget.
2.

Explanation of Solution
The flexible budget for the Company S.
Particulars | |||||
Variable cost per unit ($) | Total fixed cost ($) | Budget for unit sales of 13,000 | Budget for unit sales of 15,000 | Budget for unit sales of 17,000 | |
Variable overhead costs | |||||
Indirect materials | 1.50 | 19,500 | 22,500 | 51,000 | |
Indirect labor | 6.00 | 78,000 | 90,000 | 204,000 | |
Power | 1.50 | 19,500 | 22,500 | 51,000 | |
Repairs and maintenance | 3.00 | 39,000 | 45,000 | 102,000 | |
Total variable cost | 12.00 | 156,000 | 180,000 | 204,000 | |
Fixed overhead costs | |||||
Depreciation-building | 24,000 | 24,000 | 24,000 | 24,000 | |
Depreciation-machinery | 72,000 | 72,000 | 72,000 | 72,000 | |
Taxes and insurance | 18,000 | 18,000 | 18,000 | 18,000 | |
Supervision | 66,000 | 66,000 | 66,000 | 66,000 | |
Total fixed cost | 180,000 | 180,000 | 180,000 | 180,000 | |
Total overheads | 336,000 | 360,000 | 384,000 |
Thus, the flexible budget estimates the total variable, fixed and overhead costs as mentioned above.
3.
The direct materials cost variance, price variance and quantity variance.
3.

Explanation of Solution
Given,
The actual material used is 69,000 lbs.
The standard quantity of materials for actual production is 67,500 lbs.
The actual price is $6.10 per lb.
The standard price is $6.00 per lb.
Calculation of direct material cost variance,
Particulars | Amount ($) |
Actual units at actual cost | 420,900 |
Standard units at | 405,000 |
Direct material cost variance | 15,900 (unfavorable) |
The direct material cost variance is $15,900 (unfavorable).
Calculation of direct material price variance:
The formula to calculate the direct material price variance is,
Substitute 69,000 lb. for the actual quantity, $6.10 for the actual price and $6 for the standard price in the above formula.
The direct material price variance is $6,900 (unfavorable).
Calculation of direct material quantity variance:
The formula to calculate the direct material quantity variance is,
Substitute 69,000 lb for the actual quantity, 67,500 lb for standard quantity and $6.00 for standard price in the above formula.
The direct material quantity variance is $9,000 (unfavorable).
Hence, the direct material cost variance, price variance and quantity variance is $15,900 (unfavorable), $6,900 (unfavorable) and $9,000 (unfavorable).
4.
The direct labor cost, rate and efficiency variances.
4.

Explanation of Solution
Given,
The actual hours used is 22,800 hours.
The standard hours for actual production are 22,500 hours.
The actual rate is $12.30 per hour.
The standard rate is $12.00 per hour.
Calculation of direct labor cost variance:
Particulars | Amount ($) |
Actual hours at actual cost | 280,440 |
Standard hours at standard cost | 270,000 |
Direct labor cost variance | 10,440 (unfavorable) |
The direct labor cost variance is $10,440 (unfavorable).
Calculation of direct labor rate variance:
The formula to calculate the direct labor rate variance is,
Substitute 22,800 hours. for the actual hours, $12.30 for the actual rate and $12 for the standard rate in the above formula.
The direct labor rate variance is $6,840 (unfavorable).
Calculation of direct labor efficiency variance:
The formula to calculate the direct labor efficiency variance is,
Substitute 22,800 for the actual hours, 22,500 for standard hours and $12.00 for standard rate in the above formula.
The direct labor efficiency variance is $3,600 (unfavorable).
Hence, the direct labor cost variance, rate variance and efficiency variance is $10,440 (unfavorable), $6,840 (unfavorable) and $3,600 (unfavorable).
5.
To prepare: The detailed overhead variance report.
5.

Explanation of Solution
The detailed overhead variance report showing the variances for individual items of overhead.
Volume variance | ||||
Expected production level | 75% of capacity | |||
Production level achieved | 75% of capacity | |||
Volume variance | None | |||
Controllable variance | Flexible | Actual | Variances | Favorable or unfavorable |
Variable overhead costs | ||||
Indirect materials | 22,500 | 21,600 | 900 | Favorable |
Indirect labor | 90,000 | 82,260 | 7,740 | Favorable |
Power | 22,500 | 23,100 | 600 | Unfavorable |
Repairs and maintenance | 45,000 | 46,800 | 1,800 | Unfavorable |
Total variable costs | 180,000 | 173,760 | 6,240 | Favorable |
Fixed overhead costs | ||||
Depreciation-building | 24,000 | 24,000 | 0 | |
Depreciation-machinery | 72,000 | 75,000 | 3,000 | Unfavorable |
Taxes and insurance | 18,000 | 16,500 | 1,500 | Favorable |
Supervision | 66,000 | 66,000 | 0 | |
Total fixed costs | 180,000 | 181,500 | 1,500 | Unfavorable |
Total overhead costs | 360,000 | 355,260 | 4,740 | Favorable |
Want to see more full solutions like this?
Chapter 21 Solutions
FINANC. MANGERIAL ACCT. W/CONNECT (LL)
- Hello tutor provide correct answer this general accounting questionarrow_forwardGiven the following information: Average Cost per Unit: Direct materials: $12.00 Direct labor: $7.00 Variable manufacturing overhead: $4.00 Fixed manufacturing overhead: $10.00 Fixed selling expense: $6.00 Fixed administrative expense: $5.00 Sales commissions: $4.00 Variable administrative expense: $3.00 Assuming the cost object is units of production, what is the total indirect manufacturing cost incurred to make 40,000 units?arrow_forwardI need help with correct answerarrow_forward
- Diana Weaves produces custom table runners. It takes 1.5 hours of direct labor to produce a single runner. Diana's standard labor cost is $15 per hour. During September, Diana produced 8,000 units and used 12,400 hours of direct labor at a total cost of $187,320. What is Diana's labor efficiency variance for September? Helparrow_forwardwhat was the amount of sales for the month?arrow_forwardFinancial accountingarrow_forward
- Musk Jewellers wants to apply a markup of 35% based on the selling price for a goldbracelet. If the store paid $4,160.00 for the bracelet, how much should it be sold for to achieve the desired markup? a. $6,400.00 b.$5,600.00 c. $4,800.00 d. $3,120.00arrow_forwardGeneral Accountingarrow_forwardI need help with this financial accounting question using accurate methods and procedures.arrow_forward
- AccountingAccountingISBN:9781337272094Author:WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.Publisher:Cengage Learning,Accounting Information SystemsAccountingISBN:9781337619202Author:Hall, James A.Publisher:Cengage Learning,
- Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis...AccountingISBN:9780134475585Author:Srikant M. Datar, Madhav V. RajanPublisher:PEARSONIntermediate AccountingAccountingISBN:9781259722660Author:J. David Spiceland, Mark W. Nelson, Wayne M ThomasPublisher:McGraw-Hill EducationFinancial and Managerial AccountingAccountingISBN:9781259726705Author:John J Wild, Ken W. Shaw, Barbara Chiappetta Fundamental Accounting PrinciplesPublisher:McGraw-Hill Education





