
Introduction:
Contribution margin is the excess of sales over variable cost. In other words, sales minus variable cost equals contribution margin.
The missing amounts denoted by letters a to n

Answer to Problem 27E
Solution:
The calculation of missing items is shown in the explanation section.
Explanation of Solution
Particulars | Company A | Company B | ||
Number of Units sold | 3200 (Note a) | 1975 | ||
Total | Per unit | Total | Per unit | |
Sales | $208000 | $65 | $82950 (Note h) | $42 (Note i) |
Variable Costs | 150400 | $47 (Note b) | $39500 | $20 (Note j) |
Contribution margin | $57600 (Note c) | $18 (Note (d) | 43450 | $22 (Note k) |
Fixed costs | $11200 (Note e) | $3.50 (Note f) | 19750 | $10 (Note l) |
Net income | $46400 | $14.50 (Note g) | $23700(Note m) | $12 (Note n) |
Working Notes:
- Calculation of number of units sold is as follows:
- Variable cost per unit in case of Company A:
- Contribution margin of Company A:
- Contribution margin per unit of Company A:
- Fixed cost of Company A:
- Calculation fixed cost per unit of Company A:
- Calculation of net income of Company A:
- Calculation of Sales of Company B:
- Calculation of sales per unit of Company B:
- Variable cost per unit of Company B:
- Contribution per unit of Company B:
- Calculation of Fixed cost per unit of Company B:
- Calculation of net income of Company B:
- Calculation of Net income per unit of Company B:
Number of units sold in Company A: =$208000/$65=3200 units
Variable cost per unit in case of Company A: &150400/3200=$47 per unit
Contribution Margin =$208000-$150400=$57600
=$57600/3200=$18 per unit
=$57600-$46400=$11200
=$11200/3200=$3.50 per unit
=$46400/3200=$14.50 per unit
=$43450+$39500=$82950
=$82950/1975=$42 per unit
=$39500/1975=@20 per unit
= $43450/1975=$22 per unit
= $19750/1975=$10 per unit
=$43450-$19750=$23700
=$23700/1975=$12 per unit
Want to see more full solutions like this?
Chapter 21 Solutions
Connect Access Card For Fundamental Accounting Principles
- General accounting questionarrow_forwardJob 528 was one of the many jobs started and completed during the year. The job required $11,200 in direct materials and 40 hours of direct labor time at a total direct labor cost of $12,600. If the job contained five units and the company billed at 65% above the unit product cost on the job cost sheet, what price per unit would have been charged to the customer?arrow_forwardCalculate the net cash provided by operating activities of this financial accounting questionarrow_forward
- given answer of this General accounting questionarrow_forwardBurson Enterprises' May 31 bank reconciliation shows deposits in transit of $850. The general ledger Cash in Bank account shows total cash receipts during June of $48,500. The June bank statement shows total cash deposits of $44,300 (including $1,500 from the collection of a note; the note collection has not yet been recorded by Burson). What amount of deposits in transit should appear in the June 30 bank reconciliation? Helparrow_forwardWhat should be the adjusted cash balancearrow_forward
- Hii, tutor give me Answerarrow_forwardGeneral Accountingarrow_forwardJuno Manufacturing produces lamps that require 2.8 standard hours per unit at an hourly rate of $14.00 per hour. If 5,800 units required 15,900 hours at an hourly rate of $13.60 per hour, determine the following: a) Direct labor rate variance b) Direct labor time variance c) Total direct labor cost variancearrow_forward
- provide correct answer of this General accounting questionarrow_forward4 POINTSarrow_forwardIn the month of September, a department had 9,500 units in beginning work in process that were 60% complete. During September, 28,500 units were transferred into production from another department. At the end of September, there were 5,500 units in ending work in process that were 50% complete. Materials are added at the beginning of the process, while conversion costs are incurred uniformly throughout the process. A. The equivalent units of production for materials in September were __. B. The equivalent units of production for conversion costs for September were __.arrow_forward
- AccountingAccountingISBN:9781337272094Author:WARREN, Carl S., Reeve, James M., Duchac, Jonathan E.Publisher:Cengage Learning,Accounting Information SystemsAccountingISBN:9781337619202Author:Hall, James A.Publisher:Cengage Learning,
- Horngren's Cost Accounting: A Managerial Emphasis...AccountingISBN:9780134475585Author:Srikant M. Datar, Madhav V. RajanPublisher:PEARSONIntermediate AccountingAccountingISBN:9781259722660Author:J. David Spiceland, Mark W. Nelson, Wayne M ThomasPublisher:McGraw-Hill EducationFinancial and Managerial AccountingAccountingISBN:9781259726705Author:John J Wild, Ken W. Shaw, Barbara Chiappetta Fundamental Accounting PrinciplesPublisher:McGraw-Hill Education





