Introductory Circuit Analysis (13th Edition)
Introductory Circuit Analysis (13th Edition)
13th Edition
ISBN: 9780133923605
Author: Robert L. Boylestad
Publisher: PEARSON
bartleby

Videos

Textbook Question
Book Icon
Chapter 21, Problem 1P

Find the resonant ω s and fs for the series circuit with the following parameters:

a. R  = 10Ω,  L  = 1H,  C  = 16 μ F

b. R  = 300Ω,  L  = 0 .51H,  C  = 0 .16 μ F

c. R  = 20Ω,  L  = 0 .27mH,  C  = 7 .5 μ F

Expert Solution
Check Mark
To determine

(a)

The resonant frequency ωs and fs for a given series circuit.

Answer to Problem 1P

The value of resonant is ωs=250rad/sec and fs=39.79Hz.

Explanation of Solution

Given:

The series circuit has following parameters

  R=10ΩL=1HC=16μF

Formula used:ωs is calculated by

  ωs=1LC

Resonant frequency fs is calculated by

  fs=12πLC

Calculation:

With the known values, ωs is calculated as

  ωs=1 LC=1 1×(16× 10 6 )=14× 10 3=0.25×103ωs=250rad/sec

Resonant frequency fs  is calculated as

  fs=12π LC=12π 1(16× 10 6 )=.03979×103fs=39.79Hz

Conclusion:

Therefore, the value of resonant is ωs=250rad/sec and fs=39.79Hz

Expert Solution
Check Mark
To determine

(b)

The resonant frequency ωs and fs for a given series circuit.

Answer to Problem 1P

The value of resonant is ωs=3500rad/sec and fs=557Hz

Explanation of Solution

Given:

The series circuit has following parameters

  R=300ΩL=0.51HC=0.16μF

Formula used:ωs  is calculated by

  ωs=1LC

Resonant frequency fs  is calculated by

  fs=12πLC

Calculation:

With the known values, ωs  is calculated as

  ωs=1 LC=1 (0.51)(0.16× 10 6 )=3.5×103ωs=3500rad/sec

Resonant frequency fs is calculated as

  fs=12π LC=12π (0.51)(0.16× 10 6 )=.557×103fs=557Hz

Conclusion:

Therefore, the value of resonant is ωs=3500rad/sec and fs=557Hz

Expert Solution
Check Mark
To determine

(c)

The resonant frequency ωs and fs for a given series circuit.

Answer to Problem 1P

The value of resonant is ωs=22.22×103rad/sec and fs=3.536kHz

Explanation of Solution

Given:

The given circuit has parameters

  R=20ΩL=0.27mHC=7.5μF

Formula used:ωs is calculated by

  ωs=1LC

Resonant frequency fs is calculated by

  fs=12πLC

Calculation:

With the known values, ωs is calculated as

  ωs=1 LC=1 (0.27× 10 3 )(7.5× 10 6 )=22.22×103ωs=22.22×103rad/sec

Resonant frequency fs  is calculated as

  fs=12π LC=12π (0.27× 10 3 )(7.5× 10 6 )=3.536×103fs=3.536kHz

Conclusion:

Therefore, the value of resonant is ωs=22.22×103rad/sec and fs=3.536kHz.

Want to see more full solutions like this?

Subscribe now to access step-by-step solutions to millions of textbook problems written by subject matter experts!
Students have asked these similar questions
5) Find the value of voltage V, and V₂ using Loop analysis. 5A + 4 34 ww 8 2 www 3A m 4 38 + 23V₂ 1/2 + ±) 12V
4) Find the valve of voltage Vx using Loop analysis. 2A ( 1 3 w + 234 OV + 123
3 Write but do not solve the set of Loop equations for this circuit www 4 १ह 15 ww 5 124 + ☹ 33 M 7A www 6 103 23 راح +

Chapter 21 Solutions

Introductory Circuit Analysis (13th Edition)

Additional Engineering Textbook Solutions

Find more solutions based on key concepts
Knowledge Booster
Background pattern image
Electrical Engineering
Learn more about
Need a deep-dive on the concept behind this application? Look no further. Learn more about this topic, electrical-engineering and related others by exploring similar questions and additional content below.
Recommended textbooks for you
Text book image
Delmar's Standard Textbook Of Electricity
Electrical Engineering
ISBN:9781337900348
Author:Stephen L. Herman
Publisher:Cengage Learning
Resonance Circuits: LC Inductor-Capacitor Resonating Circuits; Author: Physics Videos by Eugene Khutoryansky;https://www.youtube.com/watch?v=Mq-PF1vo9QA;License: Standard YouTube License, CC-BY